Nagybörzsöny Összefoglaló

Full text search

Nagybörzsöny
Összefoglaló
Nagybörzsöny, német nevén Deutschpilsen, Magyarország egyik legszebb vidékén, a Dunakanyartól északra, a Börzsöny-hegység szívében található. A táj megkapó, vadregényes látványa, a hegyek ölelésében fekvő kis falu archaikus arculata az ország egyik legszebb településévé varázsolja, melynek gazdag és különös történelmi múltja a mai napig is minden porcikájában megmutatkozik.
A Börzsöny-hegység és az Ipoly völgye kedvező természeti adottságai a Kr. e. 4000–IX. század között élt embert megtelepedésre késztették.
A honfoglaló magyarok valószínűleg csak a X. század közepétől szállták meg a későbbi Hont vármegye területét. Börzsöny falu, melyet 1138-ban említ először írott emlék, fejedelmi, királyi birtok volt, ahol királyi szolgálónépek is éltek.
A XIII. század első felében már esztergomi érseki birtok volt, s az egyházi földesúr az egykori Hauland vidékéről telepíthette le a tatárjárás után az első német bányászokat, hevéreket, „Krieckhauer”-eket, akik magukkal hozva szaktudásukat és fejlett jogszokásukat, hamarosan felvirágoztatták a települést. Egyetlen falunak így lett két temploma: a Szent István-templomot a magyar, a Szent Miklós Bányásztemplomot a német lakosok építették fel. Mindkettő ma is áll, és hirdeti Nagybörzsöny múltjának kettős gyökerét.
A vásárjogot is kapott középkori falu arany- és ezüstbányászatából, valamint aranyló borából gazdagodott, s mindkettő messze földön híressé tette. Borát a helybelieken kívül főként a főváros, Buda és Selmecbánya város polgárai itták. A település fejlődése, lakóinak hatalma azonban mégsem volt olyan mértékű, hogy magasabb rangra emelkedjen, szabad királyi város, vagy kiváltságolt bányaváros legyen – megmaradt az esztergomi érsek földesúri függőségében, lakosai, vagy azok többsége jobbágyi sorban volt.
Buda 1541. évi elestét követően a törökök megszállták Hont megye délnyugati részét is, s Börzsöny is a gyakori portyák, csatározások színtere lett. A török itt nem rendezkedett be állandóan, és ezért az 1549-től mezővárosként említett település erősen megfogyatkozott lakossággal ugyan, de túlélte a megszállást. Szinte a török hódítással egy időben terjedt el Börzsönyben a protestantizmus lutheri irányzata, és az evangélikusok szabadon gyakorolták vallásukat a török hódoltság végéig az elfoglalt katolikus templomokban. Börzsöny népének egésze az új hitre tért át.
A törökök 1686. évi kiűzése után a vallásháború szólt bele a mezőváros lakóinak mindennapi életébe. Az ellenreformáció sokszor kíméletlen harca eredményes volt – habár a teljes rekatolizáció nem sikerült –, és olyan felekezeti egyensúly teremtődött meg a lakosság körében, mely napjainkig fennáll. Börzsöny szorgalmas lakói ismét felvirágoztatták a települést. A rövidebb-hosszabb időszakokra fellendülő bányászat mellett a lakosság életében egyre nagyobb hangsúlyt kapott a mezőgazdaság, a szőlőművelés. Nagybörzsöny a XVIII–XIX. században a környék legjelentősebb települései közé tartozott. A várossá fejlődés útját azonban nem tudta kijárni, s ebben talán az időközben majdnem kimerült bányák is közrejátszottak.
Az 1848. évi jobbágyfelszabadítás csak sokára, 1875-re hozta meg gyümölcsét, amikor az egykori földesúr és a volt jobbágyközösség aláírta az úrbéri egyezséget. A földjét most már szabadon birtokló parasztság nem sokáig élvezhette az önálló gazdálkodás örömét, szőleiket a filoxéra kipusztította. S habár ezeket újratelepítették, a bor, amit az új vesszők adtak, már nem volt a régi, helyette inkább a pálinkafőzés dívott.
A „boldog békeidők”-ben szaporodó lakosságot egyre kevésbé tudta eltartani a föld, mert egy-egy családi birtokot nem lehetett tovább feldarabolni, ezért sokan ki- és elvándoroltak, vagy felhagyva a földműveléssel, az erdőgazdaságban, az iparban keresték meg a kenyérre valót. A társadalmi ellentétek kiéleződésére az 1918/19-es forradalmak sem jelentettek gyógyírt. Az első világháborút követő trianoni békekötés pedig az egész országot, s különösen az új határ menti településeket mélypontra juttatta. A rövid ideig fellendülést hozó, de ellentmondásokkal teli korszak az újabb világégésbe torkollott. A második világháború idején a birodalmi német érdekek kiszolgálójává vált és a propagandagépezet hatása alá került az ország és Nagybörzsöny falu lakóinak egy része. A háború okozta anyagi károkat viszonylag hamar helyreállította a község, az emberveszteség és a „bűnös” falu kollektív felelősségre vonása azonban emberi tragédiákhoz vezetett. A kitelepített német nemzetiségű lakosság egy részének a helyére a Cseh és Szlovák Köztársaságból telepítettek be magyar nemzetiségűeket.
Az 1948-as „fordulat éve” mindezek után rendszerváltozást is hozott, és a szocializmus építésének a jegyében Nagybörzsöny is rátért a kollektív gazdálkodás útjára. Az erdőket államosították, a földeket szövetkezeti tulajdonba vették. Nagybörzsöny lassú fejlődése, a világtól való elzártsága arra késztetett sok fiatalt, akiknek nem tudtak elegendő és megfelelő munkaalkalmat nyújtani a helyi munkáltatók, hogy elköltözzenek nagyobb településekre, melyek kedvezőbb életkörülményeket biztosítanak.
A település változatos, sokszor különös múltjában megjelennek a sáncvár lakói, a német lovagok, a szekeresek, az érsek-földesúr, a német bányamunkás a patikárius, a hatalmaskodó nagyúr, a budai és a selmeci polgár, a bíró, a török megszálló, a protestáns és a katolikus pap, a kuruc katona, a földjén küszködő és a földjéért küzdő jobbágy, az uradalmi ispán, a szőlőművelő gazda, a bányavállalkozó és a bányamérnök, a vízimolnár, a lelkész-forradalmár, a kisdiák, az iskolaigazgató, a hátikas-készítő, a hősi halott és a háborús áldozat, a ki- és áttelepített, a tanácselnök, a nemzetőrparancsnok, a falujáért aggódó tanító, a magyart és a németet anyanyelvének valló, az itt megszülető, házasodó és haló – vagyis mindazok, akiket közös sorsuk évszázadokon át Nagybörzsönyhöz, Deutschpilsenhez kötött.
Nagybörzsöny ma a kirándulók és a túrázók kedvelt célpontja. Várja őket a nyugalmat, kikapcsolódást nyújtó érintetlen természet, az Árpád-kori Szent István-templom és a Bányásztemplom, a római katolikus és az evangélikus templom, a régi plébániaépület az egyházközségi kiállítással, a régmúlt időket tárgyi emlékekkel felidéző tájház, az ódon vízimalom, az ifjúsági tábor, a girbegörbe utcácskák. Egyre többen vannak azok, akik régi lakó- és présházakat vásárolnak meg, vagy építenek újat a faluban, hogy hétvégéiket távol a város zajától töltsék.
Nagybörzsöny régi fénye a századok alatt megkopott. Ahogyan a földben rejlő arany és ezüst mennyisége, majd a föld eltartó képessége csökkent, s még később, amennyivel kevesbedett a munkahelyek száma, ugyanolyan mértékben fogyott a település megtartó ereje. A középkorban az arany- és ezüstbányászatából, a szőlejéből meggazdagodó, vásárjoggal és vámmentességgel is bíró faluból a XVIII. századra „ezüstös” mezőváros, majd a XIX–XX. századra körjegyzői székhely, nagyközség, s a XX. század végére 800 lelket számláló kisközség lett. Míg korábban az arany, az ezüst és a bor szolgált a település növekedésének fedezeteként, addig ma a települést körülölelő természeti környezet és a középkorban, illetve a XVIII. század végére, a XIX. század elejére kialakult, a mai napig alig változó falukép jelenthetik a megmaradás, sőt az újbóli fejlődés lehetőségét. S talán hamarosan ismét mondhatják a nagybörzsönyiek a régi bányászszólást, amivel a korábbi évszázadokban büszkélkedtek, hogy „Az aranytehén farka Selmecen, de a feje Börzsönyben van!”

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi