Bacchus asztalától az európai hírig

Full text search

Bacchus asztalától az európai hírig
A Harsány-hegy déli lejtőin évezredes múltra tekinthet vissza a szőlészet és borászat. A római hódítás alatti villanyomok, a szőlészet eszközei, a bortárolás edényei mellett a falu feletti szőlők valamelyikéből előkerült pénzleletek mellett Bacchus-bronzszobrocska idézi itt ezeket a régi hagyományokat.
A XIII. századtól a szőlészetre és borkészítésre oklevelek is utalnak. A harsányi nép életének mindennapjai számtalan szállal kapcsolódtak ehhez a kultúrához.
A XV. században épültek ki a kereskedelmi kapcsolatok Szlavóniával, a legkeresettebb áru a harsányi vörösbor. 1505-től a borkereskedelem újabb felvirágzásáról szólnak a dokumentumok. A török megszállás a szőlő- és általában a gyümölcstermesztésnek kedvezett. A mezőváros polgárságának a legjelentősebb bevétele a kertgazdaságból származó áruk – szőlő, körte, mandula, must – eladásából származott. 1554-ben 63, 1571-ben 125 szőlőbirtokost vett számba a török adóösszeíró. Helyi krónikák szerint a törökök szorgalmazták a kadarka fajta szőlők ültetését Nagyharsányban is. Az 1600-as években Szigetvár török végvár urai is bekapcsolódtak a harsányi vörösbor értékesítésébe. „Szalmával kibélelt szekerekre rakva a hordókat, eladták az adó fejében lefoglalt bort.”
A nagy fellendülés a XVIII–XIX. században következett be, amikor földesuraik uradalmuk jövedelmeinek fokozására, a nagyharsányi jobbágyoknak is kedvezményeket biztosítottak a szőlőtelepítés érdekében. Bordás Sándor gazda édesapja a következőket vetette papírra 1868-ban: „… Községünk minden polgárának kivétel nélkül volt présháza, pincéje. 1858–1868 közötti évtizedben már a házhelyek juttatásakor egyúttal pincehelyet is mértek. Figyelemmel voltak arra, hogy a házhoz minél közelebb essen a pince. A bortermelés nagyban folyt az 1840-es években.” Évente tízezer hektolitert termeltek a falu gazdái. „Emberemlékezet óta az eluralkodott kadarkát.” Ugyanő azt is feljegyezte, hogy a pap, a tanító fogadásakor arra is kíváncsiak voltak, hogy szereti-e, s bírja is a kiváló nedűt, mert az ünnepeken nem akartak miattuk szégyenben maradni. 1854-ben a régi hasadt harangért az öntő nem másban, mint a kiváló borban alkudott meg, amelyet le is szállítottak a részére.
Majd fél évszázadot átfogó Krónikai felírások című kézirata számos rendeletet örökített meg a falu mindennapjairól. A bejegyzések döntő többsége a szőlészetről szól. A névtelen írók szerint az 1860-as évektől szinte az egész szőlőhegyen a gazdák új pincéket építettek, és nem volt ritka az ezek elé emelt présházakon a cserép.
A XIX. század közepétől megszilárduló polgári birtokviszonyok a tagosításkor keletkezett ellentétek ellenére új lendületet adtak a szőlészetnek és a borászatnak. 1860-tól Nagyharsányból, de az egész siklós–villányi hegyvidékről főképpen Ausztriába, Csehországba, Németországba, Svájcba indult meg a borexport. A külföldre szállított borokat, mivel ekkor még nem létezett a Dráva Völgye Vasútvonal, Villányban adták föl vasúti szállításra. Így külföldre azok mint villányi borok érkeztek meg.
A villányi vörösbor világhírnevét a harsányi nehéz, édes borok teremtették meg. A filoxéra pusztítása előtt a harsányiak hatalmas területeket telepítettek be. Nemcsak a hegyek dűlőit (Kopár-, Remete alja-, Dobány-, Várerdő-, Kerék-hegy-, Dobogó-), de azokat a szántókat is, amelyek alkalmasak voltak a termesztésre. Így vált a Kopár alja-, Kálozi-, Domb-dűlőből szőlőterület. Itt termesztették az úgynevezett Dombi vöröst, amelyet a XIX. század végén a legjobbnak minősítettek.
A hazai és külföldi piacok óriási anyagi sikere a harsányiakat is arra sarkallta, hogy újabb területeket kapcsoljanak be a borpiac sikeres továbbfejlesztésébe. A Főszegi-kert alja, Présház-dűlő, Kenderföldek, Dobogó alja, Puszta-kert-dűlő nagy részén, sőt még a Beremendi út mellett fekvő Méhes-dűlőben is tőkéket telepítettek. A szőlőültetési lázra jellemző, hogy például Császár János gazdának itt egy egész fertálya, azaz egy táblában tízezer négyszögöl szőlője volt. Az egész falu tudott arról, hogy a gazdák versenyre keltek, melyikük éri el először az ezer hektóliteres eredményt. A győztesnek kötelessége volt megvendégelni a nagy létszámú Baranyai Gazdasági Egyesületet.
Az első szakmai sikereket a pécsi országos borkiállításon érték el. Császár János, Csököli József, Éltető Ferenc, Kulcsár Sándor, Pakuszi Ferenc a budapesti kiállítás alkalmával nagydíjakat nyertek. Ezeknek a gazdáknak az őseit ott találjuk már az 1730-ból ismert dézsmajegyzékben is. A fejlődést az 1891-ben berobbant filoxéra pusztítása akasztotta meg. Nagyharsányban a nemes szőlőterület hetven százaléka enyészett el 1891–1895 között. 1857-ben az akkori községhatáron belül 480 hold területen műveltek szőlőt. 1892-ben 119, 1895-ben a filoxéra pusztítása után 360 holdon, ebből közel száz hold már új ültetvény.
A hatalmas iramban rekonstruált szőlők területe 1897-ben 532 holdra nőtt. 1910-ben is ugyanennyit mutat a statisztika. Az 1913. évi országos szőlőösszeíráskor hatszáz holdat műveltek. Valószínű ez volt a legnagyobb megművelt szőlőterület a falu egész történetében. 1922-ben kétszázötven, 1928-ban 389 hold volt az új szőlőskertek nagysága. 1930-ban azonban újra 554 katasztrális holdon termesztettek szőlőt, de már jelentős volt ezen belül a fehérszőlő-terület nagysága.
Amilyen gyorsan pusztult el és vágták ki a filoxérafertőzött területeken a szőlőket, olyan gyorsan rekonstruálták a területet. Baranya Vármegye Gazdasági Felügyelősége kitűnő szőlészeti szakembereinek köszönhetően meg tudták győzni az itteni termesztőket, hogy a szénkéneggel történő kezelés alkalmazása mellett az amerikai vadalanyba oltott új területekkel éveket nyerhetnek.
1893–1896 között a nagyharsányi szőlők közel hatvan százalékát „…áttelepítették oltványszőlőkre. Vadalanyul főleg Montievlát használtak, emellett Aramont.” A szőlőfajták közül rátértek az olasz rizling és másfajta fehérszőlők termesztésére. A korábbi szőlőfajták, mint az Oportó, Juhfark, Mézesfehér, Tökszőlő, Járdovány, Rak mérsékeltebb termesztése volt általános.
Korábban a falu nyolcvan százalékban a vörös fajtákat termesztette. Az új oltványos szőlőkben nagy fordulat következett be. A nagyobb kereslet a nemes fehér boroknál mutatkozott. A filoxérát átvészelt öreg kadarka szőlők csak a Dombi- és a Dobogó-dűlőben maradtak fenn az 1930-as évekig. Villány egyébként a filoxéra után is kitartott a vörösbor termelése mellett, főként a kadarkával és az oportóval értek el ott jó eredményeket.
A kedvezőtlen gazdasági évek és a filoxéra pusztításai miatt egyre fontosabbá vált a védekezés. 1904-ben Matyi József mintagazda alkalmazta először a permetezést. 1905-ben már az egész hegyen elvégezték ezt a műveletet. Nagy szükség is volt rá, mert az amerikai vadalanyokkal behurcoltak újabb fertőzéseket. 1910-ben R. Kovács János gazda, aki a szabadságharc idején a legelső szőlészek egyike volt a faluban, ló hátára szerelhető nagy teljesítményű permetezőgépet szerkesztett, amelyért a Baranya Megyei Gazdasági Egyesülettől szőlészeti első díjat kapott. A masina azonban a faluban nem terjedt el. A kitűnő szőlészetről híressé vált Vörösmarton azonban igen.
A két világháború közötti szőlészeti és bortermelési, szüreti statisztikák egyenletes termesztésről számolnak be. 1934-ben a kiváló minőségű vörösborból 410 hektoliter termett, jó minőségű asztali vörösborból ezernégyszáz hektoliter. Az összes musttermés 2250 hektoliter volt. Óborból 320 hektoliter maradványt mutattak ki. Ugyanebben az esztendőben a bevételek a következőképpen alakultak: a finomabb fehér újbor tizennyolcezer pengőt, az úgynevezett asztali fehér jó minőségű bor 62 800 pengőt, a siller újbor (jó minőségű) 10 260 pengőt, a vörös kiváló minőségű ötezer pengőt jövedelmezett. Az összeírt jó minőségű óborok értékét 17 600 pengőben jelölték meg. A szőlők fertőzöttsége is alapos vizsgálat alá került, amely felmérés szerint a filoxéra már csak harminc holdon pusztított, viszont a peronoszpóra kétszáz holdat veszélyeztetett.
A borárak 1926–1936. évi átlagáról kimutatás készült. Eszerint a csemegeszőlő mázsája ötven pengőbe, egy kilogramm nagyharsányi csemegeszőlő a pécsi piacon huszonöt fillérbe került. A vendéglői borárakról is vannak adatok. Eszerint egy liter fehér újbor ára 1934-ben a finomabb fajtából negyvenöt fillér, a siller (ma rozé) negyven fillér. A vörös kadarka ötven, míg a vörös kadarka óbor ötvenöt fillérbe került.

Az 1885. évi országos kiállításon nagydíjat nyert Kulcsár Sándor szőlősgazda érdemjele

Herendi Sándor mintagazda a húszas években. Nagyapja a Dobogó-dűlőben a filoxéra elleni első oltványszőlő ültetője

 

Gazdag szőlőtulajdonosok présháza, pincéje, 1928. Ambrus-Nánási pince (ifj. Szita László felvétele)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi