Amiről a nevek mesélnek

Full text search

Amiről a nevek mesélnek
A falu belterülete a különböző erek közötti magasabb, árvízmentes szigeteken, hátakon alakult ki. A hagyomány szerint a jelenlegi templom helyén lehetett a falu középkori temploma is, melyet temető vett körül. Erről mindeddig megbízható, pontos adatok nem állnak rendelkezésünkre. Az 1754-es betelepüléskor tervszerűen kimért telkeken kezdődött meg a hajlékok építése.
A falu Hatház (gyakran Hadházként is mondják) nevű részének elnevezését a helybeliek összefüggésbe hozzák az első betelepülő családokkat, illetve az épített házak számával. Más vélekedések szerint a falurész neve a hadszerű megtelepedéshez kötődhet. Ebből a szempontból elgondolkodtató lehet „Hadnagy” Nováki József negyedtelkes jobbágy ragadványneve a XIX. század közepéről.
A Hatház nevű falurészt és a templomot magánhordó magaslat között egy lapos húzódik, melyben még a XX. század második felében is víz volt. Ez a mocsaras terület folytatása a falu északi részét érintő Sarkad-érnek, így Kis- és Nagyhadház (-hatház) elkülönült a falu centrumát jelentő templomtól. A kilencven méter tengerszint feletti magasságú dombon épült fel 1789-ben a római katolikus templom, két évvel később pedig a közelében lévő plébániaház.
Az 1780-as évek közepén készült első katonai térképen már jól kivehetőek a belterület fontosabb szerkezeti elemei. A falu fő tengelye csaknem kelet–nyugati futású, ez a Kunmadaras irányából érkező, s Debrecen felé vezető Fő utca. A falu nyugati végén, a Harc-halom tövében több út fut be a Madarasi útba: északnyugat felől az Örsi, délről pedig a Karcagi út.
A keleti faluszélen egy másik nagy elágazási pont található: innen Debrecen, Nádudvar, Egyek, Ohat–Csege irányába és a határ más részébe is indulnak utak.
A belterületen észak felé három út ágazik ki: ezek közül kettő a falu külterületére, egy pedig Füred felé indul. Ez a három a belterület északi részén a falu főutcájára merőleges utcák kialakulását erdeményezte. Az első katonai felmérés kevésbé jó rajzolatú belterületi részleteiről annyit talán meg lehet állapítani, hogy a kelet–nyugati fő út a nagy forgalmú Debrecen–Kunmadaras országút átvezető szakasza, amely az 1730-as és az 1790-es évek között a Kakat–Szolnok–Pest országút része, a szolnoki sóút egyik ága.
A jelzett útvonal mentén a belterületen az útra merőleges tengelyű építményeket találunk, ez pedig azt jelenti, hogy a telepítés és a telekkimérés minden bizonnyal ezen a falurészen kezdődött. A falu déli részén szabálytalanul elhelyezkedő épületek a kertség létére utalnak, tehát itt egy ólas-kertes, két beltelkes településsel van dolgunk (erre utalhat egyébként a falu e részének „Kert sor”, „Kert alja” elnevezése is). Feltűnő még, hogy a belterület nyugati részén, az Örs és Madaras felől és a külterületről befutó utak csomósodásánál egy malmot találunk. Különös képződménye a belterületnek a Füredi (később Örsi) út mellett, a Sarkad partján létrejövő belterületi rész, melynek egy Sarkadra nyiló szegletében egy másik malmot ismerhetünk fel. Ezek szerint az alsó és felső szárazmalom már a XVIII. század végén működött.
Az 1850-es évek végén készült térképek alapján a belterületről bővebb információink vannak. Fő szerkezeti vonala, a megközelítőleg kelet–nyugati fekvésű főutca mentén jól láthatóak a minden bizonnyal már korábban is meglévő teresedések. A belterület átalakulására, az alföldi jelleggel együtt járó halmazosodásra utalnak a több ponton kialakuló zsákutcák, zugok, telekfeltárást biztosító sikátorok, melyek egészen a XX. század második feléig, napjainkig megmaradtak. Mindenekelőtt figyelmet érdemel a főutca orsószerű alakja, amely a templom környékén a legszélesebb. A főút mentén hatalmas beltelkek alakultak ki, melyek lenyúltak a belterülettel szomszédos legelőig, illetve a belterületet körülvevő erekig. Egy-egy ilyen főúti telek a 2100 négyszögölnyi méretet is elérte, különösen az alsó szárazmalom és a templom közötti szakaszon. A Fő utca nyugaton, az alsó szárazmalom – a mai posta – környékén kettéválik: az északi utca lesz a későbbi Temető-köz. Ennek a végén van a Harc-halmi temető, más néven Alsó temető.
Az új kimérésű temetőt 1830. november 17-én szentelték fel: a szertartáson Veszelka István címzetes egri kanonok, Fejér János egyeki, Ácz György tiszafüredi, Simonyi József tiszaörsi, Alexander Ferenc karcagi, Rusvai János nádudvari, Gergulits István balmazújvárosi és a helybeli plébános (Süle Mihály) vett részt. Ettől kezdve a másik temetőt Sarkadi temetőként vagy Felső temetőként említik. Ezután kialakult a faluban a temetkezés rendje is: a templomtól (később a Kálmán-közzel szemközt álló Szent János-szobortól) keletre, északkeletre lévő házak lakóit a Sarkadi-, a nyugatra, délnyugatra esőkét a Harc-halmi temetőben helyezték örök nyugalomra egészen az 1970-es évekig, amikor lezárták az Alsó temetőt. Így ma már csak a Sarkadi temetőbe temetkeznek.
Bár az utóbbi évtizedekben a sírjelek megjelenése a műkő elterjedésével gyökeresen megváltozott, a falu két temetője számos különlegességgel szolgál. Mindkettőnek kitüntetett pontján egy-egy kereszt magasodik. A Sarkadi vagy Felső temetőben emögött kápolna áll. A Fájdalmas Szűzanya tiszteletére fölajánlott kápolnát 1866-ban építtette Farkas Istvánné Kovács Katalin „nagyiványi temetőben nyugvó kedvesei” sírja fölött. Az istentisztelet helyéül is felavatott kápolna fenntartására és a család emlékének ápolására az építtető alapítványt is tett: a Kócsi határ-dűlőben fekvő nyolcvanhét holdnyi földet „örök tulajdonul átengedte”.
A kápolna körül számos kovácsolt vasból szerkesztett, illetve tufakőből és süttői márványból faragott sírkereszt őrzi az elhunyt iványiak emlékét. Mind a régi, mind pedig az újabb készítésű síremlékek keresztformái roppant változatosak, de ugyanez mondható el a szomorúság jelképéül gyakran választott fűzfaágformákról is. Tölgyes Lászlóné, a falu történetét kitartóan kutató lokálpatrióta pedagógus legalább nyolcféle rajzolatú fűzfát talált a sírjeleken, de gondosan feljegyezte a két temetőben található sírvereseket is. Így ma már azt is tudjuk, hogy a Harc-halmi temető dombján ékeskedő feszületet 1870 novemberében Póka Zsigmond plébános szentelte fel. A mellette heverő régi kőkeresztet ugyanis egy vihar ledöntötte, így Trázsi György és neje, Nagy Zsuzsanna adományából készült el az új temetőkereszt.
Az 1850-es évektől ismerjük a különböző falurészek neveit. A hagyomány szerint a keleti faluvégen lévő Hatház a legősibb rész. Itt egyenlő, de nem túlzottan nagy telkek jöttek létre, melyek sokszor szabálytalan alakú elhelyezkedésükkel több helyen zegzugossá tették az utcák futását. Ez a Nagy-Sarkad-fenéktől délre fekvő belterület, jól láthatóan elkülönült a falutól. A ma létező két utcája már akkor kialakult: a két utca egy nagyobb teresedésből indul, és vonala követte a felszíni formák, a falu alatti erek futását. A belterületnek a Sarkad partján északra húzódó részén aránylag szabályos telkek alakultak ki: ez a rész az Andornak elnevezést kapta.
A név eredete ismeretlen. Itt is találhatók kisebb zugok, s a terület északi részén volt a majorsági kert. A templom és a plébánia között, egy mély fekvésű, mocsaras területen áthaladva vezetett az út Kismezőre, ahol két utca húzódott. Kismezőre lemenet, a templom mögött is kialakult egy zug, de hasonló volt a Fő út és a Temető-köz torkolatánál, sőt Kismező más részén is. A Kismezővel párhuzamos a Kert sor, amelynek csak az egyik oldalán voltak telkek. A Fő utca másik oldalán, északra nyílott a Kálmán-köz. Nevét Kálmán Pál féltelkes gazdáról kapta, akinek itt feküdt a belső kertje. Ez a köz a jórészt – de nem kizárólag – zsellérek által lakott, elaprózott telekszerkezetű Nyavalyka felé vezetett. Ide két másik utcán, a Temető-közből kiágazó Kapás-közön és egy másik utcán át is le lehetett jutni. Az egyik szűk sikátor névadója a közelben lakó Kapás János negyedtelkes gazda lehetett. A falunak ezen a szélén három, két–hat telekből álló elkülönült telekcsoport volt. Ezek egyike a „fellegvár”, a másik telekcsoport a „serkevár”, „bagolyvár” néven szerepel az anyakönyvekben. Mindkettő a cigányok lakóhelye volt.
A falu főutcája mentén fekvő, hatalmas méretű telkek arra is utalnak, hogy a főúton (vagy a „Nagy úton”) lakni mindig rangot jelentett. Különösen a főútnak az alsó szárazmalomtól a templomig, illetve a másik oldalban a Kálmán köztől az andornaki elágazásig, kanyarig terjedő részén. A jobbágyfelszabadítás előtt itt kizárólag telkes jobbágyok laktak. Például Vona István vagy Szabó Pál, aki többször is bíró volt, a Czinegék módosabb családjai, a Nagyfejeők, a Trázsiak, a Kuruczok, a Csőkék, az Urbánok, a Tóthok egy-két képviselője, illetve a Smigróczki família molnármesterséget űző tagjai. Különösen a paraszti földtulajdonlás megszilárdulása után szereztek itt telket a legmódosabb gazdák: a Szabó, a Gyöngy, a Csontos, a Vona, a Trázsi, a Tóth, az Urbán, a Czinege, a Csőke család egyes ágai. Ez az utcarész már a XIX. század közepére a falu központjává vált. Nyugati végén volt az alsó szárazmalom, az alsó kocsma (a mai posta helyén), néhány telekkel nyugatabbra az alsó kovácsműhely. Az innen kiszélesedő főút déli oldalán a második telken volt a „helységháza”, majd innen hat telekkel keletre az „oskolaház”, mellette az „énekészlak” (kántortanítói lakás), utána a plébánia.
A Kismezőre menő köz a templom mellől indult, a templom utáni harmadik telken volt a majorsági felső kovácsműhely (ezen a telken később tanítói lakás lett), annak második szomszédjában a majorsági mészárszék. Innen kétteleknyire már végetért a főút, illetve elkanyarodott Hadház és elágazott Andornak felé.
Andornakon működött a felső szárazmalom, a falu keleti szélén, a Debreceni út mellett pedig a vendégfogadó, mely L alakjáról kaphatta a Görbe kocsma elnevezést.
Nagyiván központja a XX. század első felében tovább fejlődött. A falu központjának súlyponti részét a templom és a plébánia, illetve a plébánia szomszédságában az 1930-as évektől újjáépülő egyházi iskola képezte. Az iskolával szembeni hatalmas telken alakult ki az 1930-as években a szárítótelep, ahol a határban bőven termő gyógynövényeket dolgozták fel. A Temető-zugnál lévő torkolattal szemben megújult a községháza, mellé jegyzői lakot emeltek. Az egykori alsó szárazmalom és alsó kocsma lebontásával rendeződő téren alakult ki az 1930-as években a Hősök kertje, ahol az első világháborúban elesett nagyivániaknak állítottak emléket.
A főúton több helyen is boltot nyitottak. Elsőként Balogh Albert vegyeskereskedését kell említeni, melyet a helybeli, 1894-es születésű kereskedő 1920-tól vitt és magas színvonalon működtetett. A tulajdonos képviselő-testületi tag volt, de a kereskedés mellett tizenöt katasztrális holdon is gazdálkodott. Balogh Albert háza és boltja a Kis-Sarkad-parton volt, a Görbe kocsma felé vezető kanyarban. Innen visszafelé jövet, a főút északi oldalán működött Entzék és Gárdosék üzlete, melyet az 1930-as évekre már Daragóék vásároltak meg.
1927-ben Daragó István tanító vezetésével megalakult a Hangya Értékesítési és Fogyasztási Szövetkezet. A Kálmán-köz és a Temető-köz közötti szakaszon vásárolt telket, ahol saját házában vegyeskereskedést és italmérést vitt. A Temető-köz és a főút elágazásánál volt Grószék vállalkozása: a kocsma a főutcára, a szatócsbolt a Temető-zug felé nézett. Innen kifelé menet, a főutcán, a Harc-halmi temető, illetve az Újtelep felé vezető úton érték el a régi iványiak özvegy Zám Gézáné boltját. A falu közepén, az iskola mellett volt megtalálható Kovács Antal vegyeskereskedő üzlete. Ő 1893-ban született Nagyivánon, és 1912-ben lett önálló. Trázsi Jánosnak a Kismezőre lefelé menet, a templom mögött, Balogh József Andornakon működött szatócsboltja.
Az 1930-as években bejegyzett 30–35 iparos kilencféle iparágban tevékenykedett. Már csak a szakma fontossága miatt is kiemelkedik a sorból Katona László asztalosmester, aki nemesi számazású családban, 1888-ban született Nagyivánon. Az 1910-es évek végétől temetkezési vállalkozása is volt. Később Rácskai Andrásnak is üzemelt a faluban asztalosüzlete. Általában négy-öt kovács dolgozott a két világháború között: Hadházon Adrigán Rezső, Andornakon Antal István, a főúton Andrási Pál, a Temető-zug elején Balogh Kálmán és az Újtelep felé Burián József. Balajti Bálint és Nagy Imre gyártották a kereket. Kovács Géza szabómester és Szabó József szűcsmester helybeli születésűként űzte iparát. Bereznai Brizsák Lászlónénak cséplőgépje volt, de a munkát alkalmazott végezte. Géplakatos és gépész vállalkozó lett még Czinege István is. Ez a két műhely honosította meg a faluban a cséplőgépeket, illetve a mezőgazdasági erőgépeket: a cséplőgépet hajtó Fordson traktort, illetve a Lanz-Bulldog márkájú erőgépet, melyet később még a termelőszövetkezetben is használtak. Néhány építőipari szakember is akadt a faluban: „Ács” Virágh János például a foglalkozásáról kapta ragadványnevét. Birkás Jánosnak szikvízüzeme volt, az iparvállalatot pedig a Hungária Egyesült Malmok Rt., a Tiszavidéki Malmok Rt néhány embert foglalkoztató telepei jelentették. 1922-ben egyébként Hitelszövetkezet is alakult Krich Mihály plébános elnökletével (könyvelője: Csőke József, pénztárosa Bugán László volt).
1920 után Nagyivánon is mértek ki a belterületen telkeket. A házhelyek és kishaszonbérletek kiosztásáról szóló, 1920-ban elfogadott törvény alapján 116 család jutott 24 katasztrális hold összterületen házhelyhez. Ez a házhelyjuttatás az Újtelepnek nevezett falurész kialakulását eredményezte.
A Harc-halmi temetőtől délre jött létre az új telep, amely négy utcából (Örsi út, Bem Apó, Zrínyi Miklós, Szabadság utca), egyenlő nagyságú telkekből álló falurész. A telepen az építkezés az 1920-as évek közepén kezdődött, de a terület végleges beépítése csak a második világháború után fejeződött be. A valamikori majorsági kert helyén, Andornak északi végén is létesült egy második telep: lényegesen kisebb, mint az előző. Egyetlen utcából (ma Móricz Zsigmond utca) és 25-26 telekből áll.
A falu külső képe az 1960-as évekig eléggé archaikus maradt: kerítés nélküli portákkal, fehérre meszelt falú, tornáckiképzésében a környező falvaktól eltérő, náddal fedett lakóházaival. A zegzugos utcahálózat, a kertek alá nyúló nádasok, erek, fertővé alakuló kubikgödrök sajátos hangulatúvá tetté a fátlan, mozdulatlannak tűnő települést. Az 1960-as években előbb az utcai homlokzatok színezése, majd a vasbeton kerítések építése jelezte a változást. Ennek eredményeként mára a falu házainak nagy része átépült: téglából, betonból készített sátortetős épületek emelkedtek az egykori vályogházak helyén, örök feledésre ítélve a hajdanvolt, egyedi hangulatot árasztó faluképet.

Ház a pitvar alapterületéből kialakított „lopott” tornáccal (Füvessy Anikó felvétele)

 

A vallási hovatartozást jelző kovácsoltvas oromdíszek számos változatban készültek, melyeket gyakran a protestáns falvakban népszerű tulipánokkal egészítettek ki (Juhász Lászlóné rajza)

A nagyház ablakai az utcára néztek. A ház homlokzati része igen igényes kivitelű, gyakran napsugaras faborítást és évszámot is kapott. Ez a ház 1888-ban a Petőfi utcában épült (Pócs Éva felvétele)

A kisház ablaka az udvarra nézett. Barnára festett faoszlopok támasztották alá a kisházig húzódó ámbitust (Pócs Éva felvétele)

A Hősök emlékműve (1960 körül, Gál Lajos felvétele)

Faluképrészlet az 1960-as évekből (Gál Lajos felvétele)

Fiatalok levente-egyenruhában, az 1940-es évek elején. A kép jobb szélén Szalontai Árpád (Készült Schwartz Benedek tiszafüredi műtermében)

A Hortobágy-széli tanyákon már az 1930-as években is kedvelt időtöltés volt a vadászat. A vendégek az ország távoli vidékeiről keresték fel a nagyiváni határt

A nemes Nagyfejeő család címerének két változata is ismert (Varjú Róza rekonstrukciós rajzai)

A Trázsy család nemesi címere (Varjú Róza rekonstrukciós rajza)

A Czinege Kálmán özvegy Szabó Györgynénél szolgáló kocsis és munkaadója közötti egyezség, melyet Urbán Mihály bíró előtt kötöttek 1923-ban

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi