Nagyrábé Összefoglaló

Full text search

Nagyrábé
Összefoglaló
Nagyrábé nagyközség Hajdú-Bihar Békés megyével érintkező délnyugati peremén fekszik, a megyeszékhelytől mintegy ötven kilométer távolságra.
A település földrajzi környezetét jellemzőbb módon a Nagy-Sárrétnek nevezett kistáj alkotja és határozza meg. Talajai főleg lecsapolt és telkesített sík láptalajok, amelyeken rétek, legelők, rétlápok és láperdő maradványok találhatók, művelésbe vont szántóként a szigetszerűen kiemelkedő felszíneket hasznosítják. A falu határát már a legkorábbi időkben letelepült, élelemtermeléssel foglalkozó közösség lakta. A honfoglalástól a XI. századig csak a Görbe-halomtól Nagyrábéig húzódó földnyelven találtak településnyomokat, Rábé neve egy 1215-ös pereskedésben kerül elő először.
Nem jelenlegi helyén feküdt, hanem attól egy kilométerre északra, az úgynevezett Puszta-halmon és környékén. Földesurai között mint részbirtokosok felbukkan az Okányi, a hencidai Bacsó, a Tordai, a Verbőczi család, leghosszabb ideig a Rábéi család szerepel birtokosként az okleveles anyagban. Nagyrábé a XVI. század elejére a Bajomi család birtokába kerül, míg ikerfalva, Kisrábé földesura a váradi püspökség lett.
Rábé környéke, illetve lakossága először 1551-ben érezte meg a török hódítás következményeit. A senki földjén feküdt, hol elmenekülő, hol visszaszivárgó lakossággal, amelyet mindentől függetlenül, zavartalanul adományoztak régi vagy új birtokosainak. Kisrábé 1660-ben pusztult el – véglegesen –, Nagyrábé az 1570-es években, de az 1590-es évek elején újraéledt.
A török kiűzése, az ország XVII. század végi felszabadulása után a katolikus egyház visszaszerezte vagyonát, a váradi egyházi uradalomról készült első, 1703-as összeírás Nagyrábét teljes egészében püspöki birtokként említi.
Nagyrábé lakossága a nagybirtokok árnyékában indult el a polgárosodás útján. A nagyváradi római katolikus püspökség és a Des Echerolles Kruspér család birtokolta a község földterületének kétharmadát, így lehetőségük volt befolyásolni a község gazdaságának és társadalmi fejlődésének irányát. A község elöljárói és összes lakossága 1852 novemberében az uradalom képviselőjével aláírta az úrbéri egyezséget.
A népesség folyamatosan növekedett – az egyetlen visszaesés 1920-ban volt – a tetőpontot 1960-ban érte el. A község életét, gazdálkodását több ízben zavarta meg a Berettyó áradása, a szabályozási munkálatok 1879-re fejeződtek be.
Nagyrábé lakosságának több mint kilencven százaléka református, az elemi iskola az egyház kezelésében működött. A községben több párt kísérletezett helyi szervezet létrehozásával – szociáldemokraták, agrárszocialisták, kisgazdák –, eredménytelenül. Élő, eleven szervezetek voltak viszont az – ismeretterjesztő, gazdasági és szociális jellegű – egyesületek.
A trianoni békediktátum és az 1929–33-as gazdasági válság nehéz évek elé állította a magyar gazdaságot és társadalmat. A bihari résznek, így Nagyrábénak is komoly gondot okozott Nagyvárad elcsatolása: elvesztették megyei központjukat. A második világháború újabb súlyos megpróbáltatásokat hozott a település életében. A harcok során meghalt negyven polgári személy, és jelentős károkat szenvedett a község épületállománya.
Nagyrábé adottságai és korábbi történeti, társadalmi-gazdasági okok miatt sok más bihari és sárréti településhez hasonlóan hátrányos, sőt halmozottan hátrányos helyzetű településnek számít. Önmagában vett gazdasági potenciálja, a viszonylag mostoha természetföldrajzi adottságok, az átlagos talajminőség, az ipar hiánya, a privatizációs folyamatok ellentmondásossága, a mezőgazdasági termelőszövetkezet meggyengülése, majd felszámolása valóban életképes és virágzó vállalkozások létrehozásához szükséges tőkeforrások hiánya miatt, meglehetősen gyenge. A működő vállalkozás közel kétharmada a szolgáltatásban, a kereskedelemben és a vendéglátásban működik.
A község hosszú, közel nyolc évszázados történelme során, a kiterjedt vízi világ védelmében mindvégig népességtartó hely tudott maradni. Népessége a török kiűzése után, a XVII. század végén indult dinamikus növekedésnek, 1785-ben 1192, 1869-ben 2101 lakosnak, s a XX. század elején már több mint háromezer főnek, s növekedésének csúcspontján, az 1949. évi népszámlálás idején már 3814 főnek adott otthont. Nagyrábén jelentős számú, mintegy kétszázhatvan fős roma kisebbség él, ami a népesség mintegy tíz százalékát adja.
A nagyrábéi mezőgazdasági termelés formái és arányai a táji adottságok, meghatározottságok függvényében koronként jelentősen módosultak. Az állattartás mellett a gabonafélék termesztése volt a vezető ágazat. A XIX század végén a vízrendezések hatására jelentősen átalakuló tájban új területeket vontak mezőgazdasági művelés alá, s az állattartás és a földművelés korábban kialakult aránya megváltozott, a szántóföldi növénytermesztés súlya növekedett.
Az iparral foglalkozók száma az 1920-as évek elejétől harminc fölötti, a kereskedőké pedig húsz fölötti volt. Ez a létszám – a hasonló nagyságrendű településekkel összevetve – Nagyrábét a jól ellátott települések közé soroltatja. A falu társadalmának megbecsült középrétegéhez tartoztak, haladó szellemű, kultúrapártoló, a hazafias érzéseket ébren tartó és ápoló közösséget alkottak. Ők hozták létre 1911-ben a Nagyrábéi Iparosok Olvasó Önképző Körét, amelynek mintájára a két világháború között újabb egyletek és körök kezdték meg munkáikat. A második világháborút követő változások oda vezettek, hogy eltűntek a falvakból – így Nagyrábéról is – a megbízható, a hagyományokat továbbvivő, jó mesteremberek és kereskedők, s velük együtt eltűnt az egykori műhelyek, körök, egyletek szellemisége is.
A megélhetés nehéz körülményei ellenére az emberélet fordulóit, a jeles napok szokásait mind a falubeliek, mind a puszták lakói a körülményeikhez képest igyekeztek méltó módon megünnepelni. A közösség életét főként a szigorúan megszabott munkarend, a szorgos, munkával teli hétköznapok, a munkamegosztás során rájuk rótt kötelessége teljesítése szabta meg.
A település igen színes hiedelemvilágában számos babona s történet él még napjainkban is, különösen a boszorkányokkal kapcsolatban. Gazdag volt egykor a népi gyógyászattal kapcsolatos gyakorlat is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi