A határok faluja

Full text search

A határok faluja
Ha Szombathely felől a magyar–osztrák határ közelébe érkezik az ember, s nem a Bucsu–Schachendorf határátkelő irányába tart, hanem balra letér a 89-es főútról, rövidesen megérkezik Nardára. Kisnarda és Nagynarda 1950-es összevonásával keletkezett a mai település.
A határ szó többféle értelmében is jelen van e valamivel több mint félezer lakosú falunak és környékének az életében. Természetföldrajzi tekintetben az Alpokaljához tartozónak vélnénk, s szubalpin klímát gyanítanánk, holott a szakértők inkább a szubatlanti övezetbe sorolják. Annyi bizonyos: ebből a szempontból határhelyzetben van, miként a szó egy másik, közkeletűbb értelmében is négy évtizeden keresztül a „vasfüggöny” miatt. Természetrajzi szempontból létezik itt egy másik határ is: a település a középkortól folyamatosan szomszédos, határos a Jápla (egykor: Gyapla) nevű nagy erdőséggel.
Már első ismert említése is ebből a határhelyzetéből adódott: amikor 1221-ben a pornói ciszterci birtokot leírták, Narda azért jelent meg a dokumentumban, mert annak szomszédságában feküdt.
Később, több évszázadon keresztül, a Batthyány-birtok, a rohonc-szalonaki uradalom határát jelentette kelet felé. Ekkor, a Batthyányak idején vált kultúrák, nyelvek határává is, amikor a csaknem elpusztásodott települést horvát telepesek népesítették be. A Batthyány-uradalom határával egyezett egyébként az 1777-ben kialakított szombathelyi egyházmegye rohonci esperesi kerületének határa is, így Narda az egyházi közigazgatásban is határhelyzetbe került.
Az államhatár szomszédságát 1921-től tapasztalhatta meg Kis- és Nagynarda lakossága, amikor az első világháborút követő területelcsatolás következményeként a két település Ausztriához került. A nardaiak életében ez az állapot átmeneti, számos jelét adták annak, hogy vissza kívánnak térni Magyarországhoz. Végül a határkiigazító bizottság 1923 tavaszán – néhány más közeli faluval együtt – visszacsatolta Kisnardát és Nagynardát.
Trianon határa azonban messze nem járt olyan következményekkel, mint amilyeneket a csaknem négy évtizedig megélt, már említett „vasfüggöny” okozott. 1989-ben felszámolták. Az államhatár természetesen maradt. Sőt, egy sok szempontból szigorodott: európai uniós határ lett belőle.
A határ – a mesterségesen húzott határ – gyakran békétlenségre utal. Vitás kérdéseket oldhat meg, de csak időlegesen. Ennek tudatában csatlakozott Narda 1997-ben a Grazban megrendezett II. európai ökumenikus találkozóhoz egy kihelyezett rendezvénnyel, amelynek során a magyar–osztrák államhatár közelében felállították a Megbékélés keresztjét.
A település a földrajztudomány besorolása szerint a Nyugat-magyarországi-peremvidék nagytájban az Alpokalja középtájon fekszik. Ezen belül viszont – amint már jeleztük – peremhelyzetű: egyes szakemberek a Kőszegi-hegységhez, mások a Vas-hegy kistáji csoporthoz sorolják. Egyszersmind a Pinka-sík kistájra mutató jegyeket is hordoz.
A Kőszegi-hegység – amely a nardaiak szavajárásával csak „a rohonci hegy”, mivel a hegység déli területén Rohonc (ma: Rechnitz, Ausztria) található – hol kéklő, hol zöldellő, hol fehéren vakító függönyként mutatkozik a Nardáról északra tekintők előtt. A többnyire hétszáz-nyolcszáz méterre felhúzódó hegység legmagasabb pontját, a 884 méter magas Írott-kőt (németül: Geschriebenstein, régi kőszeg-hegyaljai elnevezéssel: Vütöm-hegy), a „vasfüggöny” leomlása óta ismét mindkét államból gyakran látogatják a turisták.
Míg a Kőszegi-hegység hétszáz-nyolcszáz méterre, addig Narda és környéke – a településsel szomszédos falvak – 260–330 tengerszint feletti magasságra emelkedik ki. Ez a pannóniai hegylábfelszín, amelyen járunk, völgyekkel gyengén tagolt, ezek többnyire észak-déli irányúak. Nardán és környékén enyhén lejtősek, s ezzel az alsó-pannóniai, a felső-pannóniai és felső-pliocén üledéket egyaránt metszik. „Még tanulságosabb a kép Felsőcsatár környékén, ahol a Pinka bal partján a Vas-hegy karbon szerpentinből és zöldpalából álló kicsiny röge egybe van nyesve a felső-pannóniai agyagos-homokos felszínnel” – írja Ádám László földrajztudós.
A Vashegy-csoport a devon korszakban alakult ki: a három nagy tektonikus törésvonalból a harmadik a Csatár-patak – a középkorban Narda-patak – völgye Nagynardától kezdve. „Igaz, hogy az erózió azóta megváltoztatta az eredeti helyzetét, mert az eredetileg egyenes irányú völgyet a szegélyező pontusi-pannóniai agyagokból felépült dombok erodálásával és törmelék lejtők létesítésével S alakúvá deformálta. Ez a körülmény azonban jelentéktelen. Fontosabb az, hogy ez a harmadik törésvonal szabta meg a hegycsoport ÉK–DNY-i határát, mert a fillit tagon át a Ponitzer-Berg irányába csap” – így az említett geográfus.
Mind Nagynarda, mind Kisnarda völgyfalunak épült két egymás mellett futó völgyben, s a két települést a köztük lévő dombon az úgynevezett Vásár út kötötte össze. Napjainkra a ma Határ utcának nevezett rész szinte teljesen beépült lakóházakkal.
Ha a kertek aljai földekről tekintünk a település két legrégebbi részére, akkor a két völgyben még mindig megbúvik a falu, csak imitt-amott piroslik ki a fák koronájából néhány háztető. A faluból kitekintve mindenütt dombok sorakoznak.
A település határát át meg átszelik a kisebb-nagyobb csermelyek, patakok. Ezek is a völgyek irányát követve, elsősorban észak–déli irányban csordogálnak. A legjelentősebb közülük az 1291 augusztusában egy csatári birtokosztásban már szereplő Narda potoka. Az egykori Nagynardán és Kisnardán is egy-egy forrás táplálja. E kettő egy ágban folytatódik Felsőcsatáron – kettéválasztva az egykori Alsó- és Felsőcsatárt – a falu végén aztán a Pinkába torkollik.
A nardai patakoknak általában nincs nevük. Ez nyilván annak tudható be, hogy helyi forrásokból erednek. A Domb (Brig) és a Völgy (Dol) nevű határrészben, a falu határának keleti oldalán, valamint a település északkeleti oldalán, a Kutacska(Kutic)-dűlő fölött eredő vizek például Dozmat határától az Arany-patak vízhozamát gazdagítják. A források kristálytiszta, hűs vizéből az 1960-as, 1970-es években még felfrissülhettek a határt járó, az ott dolgozó emberek. Akkor még mindig akadt egy-egy férfi, aki gondozta a forrásfejeket, hogy azok ne duguljanak, ne posványosodjanak el. A Kutacska dűlőnév is egy ilyen forrás emlékét őrzi.
A kisnardai főutca, a Petőfi utca, néhány száz méteren a bal oldalon lakatlan. Ezt a helyet Halastó (Ribnjak) néven emlegetik a helyiek. Vélhetően egy valaha volt halastó emlékét őrzi a megjelölés. A terület vizenyős, zsombékos, nádassal benőtt. Három forrásból csordogál folytonosan a víz, s emiatt csak egy kisebb területet lehet kaszálónak használni, a többi ingoványos. A XIX. századi térképek közül egy 1846-os a Rohonci utba dűlőben – később a Kis-cséminek nevezett részen, a Tekerestől, azaz a mai Zsáktól (Vriča) nem messze jelez egy tavat.
A határ tagosítását megörökítő 1866-os térképen már nem találhatjuk meg, de ma is Pocsolya (Lokva) néven ismert ez a földrészlet. A mai belterületi részen fekvő Halastóra utaló történeti adatunk nincs. Azt azonban a ma még emlékezetben élő földrajzi nevek és a XIX. századi térképek is egyértelműen mutatják, hogy mind Kisnarda, mind Nagynarda a határ több szegletében meglehetősen vizenyős volt. Nagynarda belterületének északi határán például a Mocsola (Močvala) földrajzi név tűnik fel, jelezve, hogy a természet nem adja meg könnyen magát.
A talajvíz mindig megkeserítette a nardaiak életét. A meliorációt már a két világháború között elkezdte az uraság a maga földjén. Ennek folytatása, illetve megújítása volt az 1960-as és 1970-es években a csaknem az egész határt érintő, nagy ároképítésekkel együtt járó vízrendezés. Eközben a nagynardaiak folyamatosan feltöltötték udvaraikat és a házaik előtti árokpartot A település többek között ennek köszönheti a házak előtt viruló gyönyörű zöldterületet, amelyet minden porta gazdája szorgalmasan gondoz, bár nem része a telkének. A legtöbb belterületi árokban is folyamatos a víz jelenléte.
A Kőszeg-hegyalja és Vas-hegy kistájakat – s így a nardai határt is – alapvetően agyagbemosódásos barna erdőtalaj borítja, amely a sok esőzésnek is köszönhetően erősen kilúgozott és savanyú kémhatású. Termékenysége gyenge, mégis jelentős szántóföldi művelés folyt itt a XX. században. Nardán ez a talajminőség a korábbi századokban folyamatosan alakult ki az erdőirtások nyomán. A példa adott volt, csak nem biztos, hogy célszerű is volt ennek megvalósítása. A példa pedig: hazánk egyik első „nagyüzemi” gazdálkodása, a majorsági gazdálkodás, amely különösen a Batthyányak idején erősödött meg a rohonci uradalomban. Az uradalom legjelentősebb szántói pedig itt, Narda tőszomszédságában, a csajtai és a csémi birtokon voltak: ezt a legérzékletesebben az 1786-ban készített II. József-féle katonai térkép tükrözi. A térképen a Nardával szomszédos két falu határának mintegy háromnegyede szántó.
Az ehhez vezető erdőirtások emlékét a nagynardai határban az Irtás-földek (Kerči), valamint a Vágás (Vagaš) földrajzi nevek őrizték meg. Előbbi már az első kataszteri felmérés előtt, utóbbi az első kataszteri felmérés – 1857 – után lett irtásföld.
A délről szomszédos Felsőcsatáron évtizedekig működött a talkumbánya, amelyben – Magyarországon ezen az egyetlen helyen – termelték ki a szerpentinhez kapcsolódó zsírkövet, talkumot. A bánya már sok-sok éve bezárt. A mellette működő kőfejtő, amely sok évszázada jó minőségű palát ad a környékbelieknek, még ma is üzemel, bár ez a virágkorához képest csak hervatag utóéletnek tűnik. De nem feledhetjük, hogy a római kori Szombathely, azaz Savaria építéséhez – elsősorban a közművekhez – a csatári bányából szállítottak sok ezer tonna követ, amelyet a későbbi századok embere elbontva újrahasznosított építkezéseinél.
A Szombathely–Torony–Bucsu–Narda–Felsőcsatár–Pornóapáti–Ják gyűrűvel körülhatárolt területen jelentősebb mennyiségű, gyenge minőségű szén, lignit található. Ezt földalatti fejtéssel bányászták az 1950-es évekig. A közelmúltban felmerült egy külszíni fejtésű bánya megnyitásának terve, amelyet a közvetlenül és a közvetve érintett vasiak tiltakozása miatt egyelőre nem szorgalmaznak. Az itt élők – a „vasfüggönynek” köszönhetően – a csaknem érintetlen, kényszerűen védett környezetet óvnák meg inkább, s kínálnák az ideérkező turistáknak.
A növényzet alapján a kőszegi-soproni flórajárásba (Ceticum) és a vasi flórajárásba (Castriferreicum) sorolja Galambos József a Vas-hegy és a Kőszeg-hegyalja területét a Magyarország kistáji kataszterét tartalmazó kötetben. A legelterjedtebb erdőtársulások itt a mészkerülő, kocsánytalan és a mezofil gyertyános tölgyesek. A vízfolyások mentén a tölgy-kőris-szil ligeterdők és a kőrisligetek növekednek. „A lágyszárúak szintjében jellemző a tavaszi kankalin (Primula vulgaris), az erdei varrfű (Knautia drymeia), a kereklevelű galaj (Galium rotudifolium), a varjúköröm (Phiteuma spicatum), a csarab (Calluna vulgaris) stb. előfordulása” – írja a szakértő.
Narda térsége növényföldrajzi szempontból a magyar (Pannonicum) és a kelet-alpesi flóratartomány (Noricum) közötti átmeneti jellegű nyugat-dunántúli flóravidék (Praenoricum) Alpokalja flórajárásába (Castriferreicum) sorolható. A mérsékelten hűvös, mérsékelten nedves éghajlaton növekedő növényekről (évente 700-750 mm csapadékra lehet számítani) egy 2001 augusztusában végzett terepi megfigyelés alapján – ezeket részben kiegészítve más, korábbi megfigyelésekkel – tudhatunk meg többet. Ekkor Balogh Lajos muzeológus egyebek mellett a szártalan kankalint (Primula vulgaris), valamint a bábakalácsot (Carlina acaulis) emelte ki, mint védett növényeket a lajstromozott fajok közül.
A szártalan bábakalács (Carlina acaulis) évelő növény: júliustól szeptemberig virágzik. Rendkívül rövid száron hosszúkás kerületű, többszörösen szeldelt, merev, szúrós hegyű levelei tőlevélrózsát alkotnak. Ennek közepében ül a hét–tizenöt centiméter átmérőjű fészekvirágzat. Sugárvirágai csillogó fehérek. Élőhelyének leírása: „inkább mészkerülő; hegyi réteken és legelőkön, szőrfű-gyepekben, irtás- és kaszálóréteken fordul elő”. Nardán néhány tövet látni a falutól délnyugatra, a Ritkón, azaz az egykori homokbányánál.
A szártalan kankalin (Primula vulgaris), amelyet a nardaiak is csak zsibavirágnak neveznek, mint több más vasi település népe, a tavasz jelképe halványsárga, ám a tavaszi gyepből messze virító virágaival. Inkább mészkerülő növény: bükkösök, gyertyános-tölgyesek, szurdokerdők, ritkábban száraz tölgyesek a jellegzetes tenyészhelyei. Narda határa március–áprilisban sárgállik tőle, korai tavaszodásnál már január végén, február elején kibúvik a földből. S ezzel kezdetét veszi a nardai határ színeváltozása: a vadvirágoktól tavasztól őszig rendre új színben pompázik. Tavasszal sárgák a nardai dombok, völgyek. Azután a fehér szín uralkodik, amelyet a kék vált fel, nyár végére a szivárvány szinte minden színében díszeleg.
További figyelemre méltó növény a szagos párlófű (Agrimonia procera Wallr), amely a közönséges párlófűvel szemben a hűvösebb éghajlatot kedveli. Magyarországon csak néhány jól behatárolt helyen található meg. A nemzetközi botanikai irodalom jegyezte fel előfordulását a nardai útszélen – közelebbi meghatározás nélkül.
Településünk határának jellemző erdőtársulása a gyertyános-kocsánytalan tölgyes (Querco petraeae-Carpinetum), uralkodó fafajai a kocsánytalan tölgy (Quercus petraea) és a gyertyán (Carpinus betulus), de gyakori benne a kislevelű hárs (Tilia cordata) és a madárcseresznye (Cerasus avium) is. Napjainkban az emberi gazdálkodás eredményeként jelen vannak az akácosok (Robinietum) és erdei fenyvesek (Pinetum sylvestris cultum) is. A fenyvesek korábbi meglétét a XIX. század közepi térképek tanúsítják. Az erdők és a szántók mellett üde kaszálóréteken járhat az ember a nardai határban: e rétek uralkodó fajai a franciaperje (Arrhenatherum elatius) és a pasztinák (Pastinaca sativa). Számottevő még a nádasok (Phragmitetum) aránya is, a nád (Phragmites australis) uralmával.
„A természetközeli növénytársulások rovására sajnos e tájon is egyre gyarapodnak az agresszív tájidegen adventívek, az ún. inváziós vagy özönnövények, özöngyomok állományai. Ilyen a már említett akác (Robinia pseudacacia), amelynek fája ugyan jól használható, de az élőhelyek természetességi viszonyait erősen rombolja. Ennek oka, hogy a talajt kimerítő, továbbá nitrogénmegkötő és más fajok életképességét gátló (úgynevezett allelopatikus) tulajdonságainak következtében az erdő eredeti aljnövényzete visszaszorul, és helyét néhány nitrogénkedvelő gyom: a fekete bodza, a nagy csalán, a ragadós galaj, a vérehulló fecskefű, a piros árvacsalán és a kerek repkény (Sambucus nigra, Urtica dioica, Galium aparine, Chelidonium majus, Lamium purpureum, Glechoma hederacea) foglalja el. Az egyik legveszélyesebb özöngyom a többféle társulástípust is veszélyeztető magas aranyvessző (Solidago gigantea). Az erdei tarvágásokon az újulat növekedését az átmenetileg elszaporodó keresztlapu (Erechtites hieraciifolia) hátráltatja. A szántóföldi gyomnövényzet honos elemei mellett itt is hódít már a parlagfű (Ambrosia artemisiifolia). A betyárkóró (Conyza canadensis) az erdei tarvágásokon és szántóföldeken egyaránt gyomosít. Ezen özöngyomok mind észak-amerikai származásúak (Robinia, Solidago, Erechtites, Ambrosia, Conyza)” – írja Balogh Lajos.
A nardai állatvilág jellegzetességeit a 2001. augusztusi terepbejárás és mintegy tizenöt esztendő szórványos megfigyelései alapján Dankovics Róbert preparátor jellemezte.
„A kétéltűeknél – a farkos kétéltűek közül – a pettyes gőte (Triturus vulgaris) és a tarajos gőte (Triturus cristatus), a hüllőknél – a pikkelyes hüllők közül – a lábatlan gyík (Anguis fragilis), a fürge gyík (Lacerta agilis), a víziskiló (Natrix natrix), valamint a rézsikló (Coronella austriaca) nardai előfordulása biztos. A kétéltűek és a hüllők minden faja védett.
A 122 észlelt madárfajból 62 faj költését is sikerült eddig megfigyelni Nardán és környékén. A madarak gyakran átvonuló, illetve téli vendégei a területnek. Az észlelt fajok közül fokozottan védett 11 faj, védett 100 faj” – írja Dankovics. A fokozottan védettek: a fehér gólya (Ciconia ciconia), a fekete gólya (Ciconia nigra), a nagy kócsag (Egretta alba), a kis kócsag (Egretta garzetta), a barna kánya (Milvus migrans), a halászsas (Pandion haliaetus), a réti sas (Haliaeetus albicilla), a vándorsólyom (Falco peregrinus), a gyöngybagoly (Tyto alba), a kuvik (Athene nocta) és a gyurgyalag (Merops apiaster). Figyelemre méltó, hogy a 68 megfigyelt énekesmadár alkatú madárból – négy kivételével – mind védett.
Az énekes madarak nagy száma miatt a település az év minden szakában madárdaltól hangos: csak a zengedező égi kórus tagjainak a száma és összetétele változik.
A megfigyelt 32 emlősből 17 faj védett. Ezek: a keleti sün, a vakond, az erdei-, a törpe-, a vízi- és a mezei cickány, a kis patkósorrú-, a szürke hosszúfülű-, a törpe-, a korai- és a kései denevér, a menyét, a hermelin, a nyuszt, a borz, a mókus és a mogyorós pele. A Kis-telek-erdőben, egy gyertyános domboldal közepén, tekintélyes borzvár épülget évtizedek óta.
Az eddig röviden vázolt környezetben az ember mindig nagy erőfeszítéssel igyekezett megszelídíteni, bőségesebben termővé javítani a földet. A növénytermesztés és az állattartás vegyesen biztosította az itt élők megélhetését. Az erdő hasznát sem vetették meg, de nem volt meghatározó eleme a gazdálkodásnak. Bár még az 1960-as években is gyűjtöttek a nardaiak erdeikben avart az alom pótlására, mert gyenge szénatermés idején szalmával is etették telente a marhát, szalma helyett pedig – megesett, hogy – egy-két hónapig is avarral almoztak a tehenek alá.
A vékony termőréteg alatt a környéken szinte mindenütt hamar megtalálható az agyag. Néhány helyen ez a fazekasmesterség művelésére is alkalmas minőségű. Ezért telepedtek meg ezen a területen is fazekasok a XVIII–XIX. században. Tevékenységükre a szakirodalom eleddig talán azért nem figyelt fel, mivel a mesterek kihaltak, s követőkre nem találtak. A poszthabánnak nevezett, a környék településein gyűjtött tárgyak vélhetően ezeknek a kézműveseknek a termékei voltak.
A termelőszövetkezet időszakában – az 1960-as években – megkísérelték monokultúrával gyarapítani a termelés bevételét, és a korabeli Vas megyei szóhasználattal az Őrség aranyának nevezett málnáról úgy gondolták, hogy az Narda aranya is lehetne. Néhány évi kísérletezés után azonban felhagytak a kísérlettel és a málnatelepet – a Lukijevónál – kiirtották.
Évszázadok óta sok nardainak van viszont szőleje a Csatári-hegyen (Četarska gora), azaz a Vas-hegyen. A bort részben maguk fogyasztják, de el is adnak belőle. Az elmúlt években a Kőszeg-hegyaljai borút része lett a Vas-hegy: ahol nemcsak a pincékhez, de a tél kivételével nyitva tartó borozókba is betérhet egy-egy pohár vörösborra vagy ritkábban fehérre az arra járó.

Téli nádas a patakparton a Dol dűlőben

Az első katonai felmérés a faluról és környékéről

Az egykori homokbánya fölött – a Ritkon – a bábakalács az egyik védett növény

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi