Narda Összefoglaló

Full text search

Narda
Összefoglaló
A két – észak-déli völgyben meghúzódó – falvacska, Kis- és Nagynarda 1950-ben egyesült Narda néven. A határok falujának is nevezhetjük: első írásos említésétől kezdve napjainkig közigazgatási, természetföldrajzi, államigazgatási határok mentén fekszik. Nevét 1221-ben jegyezték fel először, amikor a pornói ciszterci apátság birtokait leírták. Természetrajzilag az Alpokalja területéhez sorolják. Kiemelkedően gazdag a madárvilága: a 122 észlelt madárfajból 62 faj költ itt, s ezekből fokozottan védett tizenegy, védett száz faj.
A település nyugati határán fekvő csémi erdőben található vaskori halomsírok, valamint a többi szomszédos településen talált korábbi leletek alapján feltételezhető, hogy Narda is lakott volt ettől a korszaktól kezdve. A Ricsáviná erdő mögött fennmaradt Katonák útja (Kátánszka sztázá) dűlőnév a rómaiak óta használt út nevét őrizte meg. Óvár várát kötötte össze Savariával.
A nardai várnép a királyi várszervezet fenntartását szolgálta az Árpád-korban, míg I. Károly király 1322-ben Nardát el nem adományozta Óvári Jánosnak és fiainak. A közelmúltban azonosított és felmért nardai földvárnak is ebben a korban volt védelmi funkciója. Ma is áll a falu XIII. században épített, a XVIII. században átépített temploma. Településünk a középkori falukettőződések példáját is mutatja: 1333–42 tájától a Kisnarda név, és ezzel a kettős település megléte igazolható. Míg a későbbi századokban Nagynarda egyértelműen jobbágyfalu, Kisnardát ismereteink szerint a XVIII. századig elsősorban – taksás és kurialista – nemesek lakták.
Frigyes császár 1446-ban elzálogosította Szalonak várát és tartozékait – így Nardát is – az őt magyar királlyá koronázásában segítő Paumkirchereknek. A Batthyány család 1528-ban kapta meg a királytól többek között Nagynardát, de – a Paumkircherek ellenállása miatt – csupán az 1540-es években vehette azt birtokba.
Az 1532-es urbárium szerint csupán 18 személy élt a faluban, ezek többsége német vezetéknevű, kisebbik része magyar. A házak kétharmada ugyanakkor pusztán állt. A horvátokat a Batthyány-család telepítette le birtokain: Nagynardára 1548 és 1566–68 között érkezhettek jelentős számban. Hamarosan vagy pestis pusztított vagy egyesek továbbálltak, 1588-ban tíz porta ismét üres.
A XVI. század második felében és a XVII. század elején készített urbáriumok alapján a tartósan Nagynardán letelepedettek között a Behovsics, a Cserencsics, a Dojsics, a Horváth, a Paukovics, a Polyák, a Szabó, a Szekeres, a Szitár, a Vajda, a Varga és a Verhás családot említhetjük. Polyák és Verhás családok ma is Nardán élnek.
A hazánkban ma Vas és Győr-Moson-Sopron megyében honos horvátok közismert neve: grádistyei – önelnevezés. Tulajdonképpen a németül megfogalmazott „burgenlandi horvátok” tükörfordítása, de az 1960-as évektől az államhatárok szabdalta horvátság összetartozását hivatott tudatosítani a csoporthoz tartozók körében és a környezetükben.
Az 1649-es esztendőt a nagy éhínség esztendejének nevezhetjük. Az uradalmi majorok mezőgazdasági tevékenysége miatt jelentősen megnövekedtek a jobbágyi terhek is: már a teljesíthetőség határát súrolták. 1650-ben az uradalomban limitálják a robotterheket.
Bár Nardának nem volt és nincs is szőlőhegye, a csatári hegyen mindig sok helybelinek volt szőleje, és ebből készített bora. 1744-ben 96 településen kívüli, tehát extraneus szőlőbirtokost írtak össze Felsőcsatáron: ebből 54-en voltak nagynardaiak.
A horvátok között nemesek is vannak. Egyesek már nemes famíliaként érkeztek Nyugat-Magyarországra. Mások – mint például a Nardán a mai napig élő Héricsek – itt kaptak nemességet.
A XIX. század második felétől megyénkben az iskolaügy folyamatosan a nyelvpolitika, a magyarosítás szolgálatában állt. A falusi óvodaalapítások nem véletlenül kezdődtek többségében nemzetiségek által lakott vasi településeken. 1896-ban Nagynardán is megnyitotta kapuját a vármegye óvodája.
A nagynardai plébánosok között kiemelkedik Frideczky György: ő 1860-tól haláláig, 1887-ig szolgált itt; gyermekeknek szánt imakönyve a szombathelyi Bertalanffy-nyomdában látott napvilágot 1869-ben. A XIX. század végén megkezdődött térségünkből az intenzív kivándorlás: Amerika mellett több nardai horvát család ősapái földjére, Horvát-Szlavónországba telepedett vissza. A trianoni békeszerződés közvetlenül érintette Nagy- és Kisnardát. Magyarország feldarabolásával a két falu Ausztriához került, az innen délre eső – többségében horvátok és németek lakta – településekkel együtt. Cserealap nélkül kerültek Magyarországhoz vissza 1923. január 10-én Kis- és Nagynarda, Alsó- és Felsőcsatár, Német- és Magyarkeresztes, Horvátlövő és Pornóapáti. A visszacsatolásnak egyfajta népmozgalom is az előzménye: 1921. szeptember 6-án Kis- és Nagynarda, Alsó- és Felsőcsatár, Csém (Schandorf, Ausztria) és Csajta (Schachendorf, Ausztria) horvátjai szombathelyi megyeháza elé vonultak tüntetni. A Magyar Nemzeti Szövetség a „magyarság mártírjának” nyilvánította – többek között – a nagynardai plébánost, Kuntár Józsefet, akinek kiemelkedő szerepe volt a visszacsatolás elérésében.
A második világháborúban a front 1945. március végén, április elején érkezett Nardára és több mint egy hétig maradt itt: ez idő alatt a dombok közé települt falut nyugatról a németek, keletről a szovjet csapatok vették tűz alá. A falu fele leégett.
1951-ben – mint a nyugati határmenti települések mindegyikében – Nardán is megjelentek néhányszor az éj leple alatt a fegyveresekkel megerősített teherautók, s a kiszemelt házakban talált embereket – válogatás nélkül – elszállították internáló táborokba. 1956. október 29-én alakult meg Nardán a Nemzeti Bizottság, amely csendre és nyugalomra intette a község lakosságát. Nardáról – a határőröket is beleszámítva – november 4-e után 82 ember „disszidált”.
Az 1949 után telepített aknamezőt 1956 tavaszán felszedték, majd a forradalom után újratelepítették, de mivel nem volt elég hatékony, jobb minőségűre cserélték 1959-ben. Ennek felszedésével egy időben, 1965 szeptemberében kezdték el építeni az S–100-ast, a műszaki zárat, azaz az elektromos jelzőrendszert: közkeletű nevén a „vasfüggönyt”. Ennek prototípusa – többek között – éppen a nardai határszakaszon készült el.
A Megbékélés keresztjét a falu állította a magyar–osztrák határ – az európai uniós határ – közelében 1997-ben: ez egyrészt emlékeztet a határra, a „vasfüggönyre", másrészt állításának alkalma szerint a II. európai ökumenikus találkozó szándékát: a békétlenség helyett a megbékélés szükségességét hirdeti. A település önkormányzata erre a gondolatra alapozta a falu jelmondatát: Narda, a megbékélés helye.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi