Sík a puszta, se halma, se erdeje

Full text search

Sík a puszta, se halma, se erdeje
Kiskunfélegyházától délre, a Szeged felé vezető M5-ös műút mentén található a Bács-Kiskun megyei falu, Petőfiszállás. Távolsága a hajdani anyavárosától 13 kilométer, Szegedtől 52 kilométer. Természetföldrajzi szempontból a Duna-Tisza közi homokhátság keleti lejtőjén, a kiskunsági löszös hát déli részén terül el. Természeti környezetének kialakulása a jégkorszakban kezdődött, amikor hazánk két legnagyobb folyója, a Duna és a Tisza szabadon, csak a természet erőinek engedelmeskedve kereste útját a Kárpát-medencében.
A Duna több ágra szakadva átlósan szelte át a mai Kiskunságot. A folyó hullámai nagy mennyiségű homokot és kavicsot görgetve újabb és újabb medret vájtak, s csak a jégkorszak végére formálódott ki a vízfolyás jelenlegit megközelítő helyzete. A csapongó folyók áradásai és a szél közös ereje alakította ki azt a hordalékkúpot, amit ma Duna–Tisza közi homokhátságnak nevezünk.
A pleisztocén korban (jégkorszak) lerakott mintegy ezer méter vastagságú hordalékkúpot az iszapos, kavicsos homok, és a homokos lösz feltöltötte. A homokhátság ma mintegy ötven méterrel magasabb a Duna és a Tisza árterénél, tengerszint feletti magassága 130, helyenként 170 méter. A hajdani Duna-ágak a jégkorszak végén feltöltődtek, de az egykori meder mentén kialakult vizenyős laposok máig jelzik a zabolátlan folyó útját.
Amikor a folyóvízi feltöltés megszűnt, a hordalékkúp talaját a sík vidéken szabadon száguldozó szelek formálták tovább, s beborították a Duna völgyéből kifújt homokkal. A szél munkája nyomán újabb üledéksor keletkezett. A csapadékvíz összemosta a homokból, löszből és más üledékes anyagokból álló rétegeket, kialakította a vidék hatvan százalékán típusos ártéri, infúziós lösz és homokos lösz takaróját, a futóhomokos részekkel és szikes laposokkal váltakozó homokhátsági talajt.
A geomorfológiai folyamatok és klímaváltozások mellett nem hagyhatjuk figyelmen kívül az ember megjelenésével jelentkező hatásokat sem.
A sík vidéken kibontakozó földművelés, az erdőirtások következményeként a földfelszín kopár részein már a vaskort megelőző időszakban mozgásba lendült a homok. A Duna–Tisza közén létesült szarmata telephelyek lakóinak nagyállattartó, földművelő életmódja ittlétük évszázadai alatt jelentősen átalakította a tájat. Petőfiszálláson feltárt temetkezési helyükről még szólni fogunk.
A VIII. században bekövetkezett szárazság következtében tovább terjedt a laza futóhomok, amely egyes helyeken az uralkodó széliránynak megfelelően északnyugat–délkeleti buckasorokba halmozódott. A buckasorok között szikes tavak alakultak ki. Ilyen a Péteri-tó, településünk legnagyobb kiterjedésű vízfelülete, amelynek kisebb része Petőfiszálláshoz, nagyobb része Pálmonostorához tartozik. A rossz lefolyású szikes tó környéke futóhomokkal fedett. Környezetének, medrének kialakulása elsődlegesen a szél munkájának köszönhető. A tófenék tengerszint feletti magassága 92–93 méter.
A Péteri-tó gyűjti össze a homokhátság délkeleti irányú vízfolyásainak a Kővágó-érnek, a Szentkút-érnek, és Galambos-érnek a vizét, a felesleget pedig a 84 kilométer hosszúságú Dong-ér csatorna vezeti le a Tiszába.
A Péteri-tó teljes területe, madár rezervátumával együtt természetvédelmi terület, több mint kétszáz madárfajt figyeltek meg itt. A többi szikes vízállást lecsapolták. Közülük a legnagyobb volt a Tarjányi-szék-tó, amit csak a csapadékos, belvizes években borított összefüggő vízfelelület, szárazabb időszakban kaszálni, egy részét szántani lehetett. 1920 után a Tarjányi-szék-tó vizét mesterséges csatorna vezette le a Dong-érbe, mára a vízállás teljesen megszűnt. Területéből tíz holdat a csatorna elkészülte után sziki mézpázsittal (harmatperje, puccinellia distans) telepített be Tarjányi Antal. A meszes, szódás talajt kedvelő gyepnövény később az egész környéken elterjedt, s jól kaszálható takarmányt adott az állattartásnak.
Petőfiszállás éghajlata iskolapéldája az Alföld szélsőséges meteorológiai viszonyainak. Itt található hazánk legnapfényesebb területe. A Péteri-tónál az évi napsütéses órák száma megközelíti a kétezerszázat. Csapadékban szegény, az éves csapadékmennyiség átlagosan 530–550 miliméter. Gyakori az aszályos év.
Talajképző kőzete a lösz. Területének nagy részét futó-, humuszos és cserjoznom jellegű homok borítja. Jelentős a szikes és a réti talaj területe, a tőzeges határrészek egykori mocsarak maradványai. A szikes laposokban réti mészkő képződött, amit szerkezete miatt darázskőnek neveztek. A darázskő évszázadokon át a Duna–Tisza köze egyetlen szilárd építőanyaga volt.
Növény- és állatvilága az utolsó másfél évszázad alatt átalakult. A fajok jelentős része kipusztult. Természetes flórájának jellegzetes lágyszárú növényei a tartós szekfű (dianthus diantinus) és a homoki kikerics (colchicum arenarium). A homok- és sziktartalmú réteken a porcsin keserűfű kicsiny levelű, hosszú, földre csepült szárával alkalmazkodik a nyári szárazsághoz. Az őszi rózsák közül minden nedvesebb réten felénk kandikál a pozsgás gerepcsin (aster tripolium), a lila és sárga kögü virágja. Azt a formát, amely különösen a Péteri-tó körül fordul elő s társainál keskenyebb levelű, Aster pannonicus Jacg néven ismerjük. Az árvalányhajból (stipa peunata) már csak mutatóban fedezhetünk fel néhány tövet. Gyakoribb a sziki káka (bolboschoenus maritinus) és a szik nyár végi dísze, a kék virágú sóvirág. A nyirkos helyeket a csalán szereti. Májusban az utak és árkok mentén, erdők szélén díszlő gyönyörű lila virágú szíriai selyemkóró, a vaddohány a méhészek kedvelt mézelő növénye. Elterjedtségéből alig gondolnánk, hogy az 1930-as években telepítette Szentkút környékére a méhészkedő Juhász János. Ősszel barnás, szürkés színt ölt a határ, alig marad fű, október végére csak a kiszáradt homoki ballangót görgeti a szél.
Fái közül őshonos a mezei szil és a kőris. A XVIII. századtól meg-megújuló erdő-telepítések alkalmával főleg szil- és tölgyfákat ültettek, később jelent meg a homok megkötésére kiválóan alkalmas akác, s a legutolsó telepítési hullámban a papírnyár és a fenyőfélék. A tanyaudvarok jellegzetes árnyat adó fája a fűzfa és az eperfa.
A község határában már az Árpád-korban település lehetett. A XVIII. században még láthatók voltak a hajdani templom falai. 1867-ben már csak az épület köveit fedezhette fel a kíváncsi határjáró. A falucska közel volt a Budáról kiinduló, Alsónémedin, Bugyin át a kun szállásokhoz vezető „via Kunuth”-hoz.
A XVI. században a néhány házból álló kicsiny települést a magyar feljegyzésekben, Kecskemét jegyzőkönyveiben Ferenczszállás néven említik, a török adóösszeírásokban Karácsor néven jegyezték fel.
A Buda–Sáregyháza közötti úttól délkeletre elterülő Ferencszállást a török hadak kiűzése után mintegy kétszázötven évig a Kunság pusztájaként tartják számon. Jó legelőjű területét 1743-ig a szomszédos mezőváros, Kecskemét, olykor rövid időszakokra Szeged bérelte.
Ferencszállás a kun puszták benépesítésének utolsó hullámában, 1743-ban került a benépesítendő helyek listájára. A szultáni hadak és a portyázó rablócsapatok elől elmenekült népesség életben maradt tagjai a XVII. századtól visszatértek egykori falvaikba. Mások az ország sűrűbben lakott vidékeiről keltek útra, hogy új otthont keressenek a gyéren lakott Duna– Tisza közén. Ferencszállásról a sors másként rendelkezett. Félegyháza tulajdonába került, s még kétszáz évig kellett várnia arra, hogy nevéhez ismét a falu megnevezést kapcsolják. 1952-ben a Tanyai Tanács kezdeményezésére az ősi lakott hely, Ferencszállás területén alakult meg Petőfiszállás község.
A széles, hosszú puszta tulajdonosa és elnevezése az idők során többször változott. A középkortól Ferencz szállásának, Ferencszállásnak nevezték, a török adószedők Karácsornak, Karácsonnak hívták. Királyi birtokként volt a szabad kunok szállásterülete, később mint jászkun földet bérelte Kecskemét, majd megvásárolta Kiskunfélegyháza. A tizenöt kilométer hosszú, nyolc kilométer széles puszta déli, hetven négyzetkilométeres területén 1952. január 1-jén falu született, amelyet a jeles Petőfi-kutató, Mezősi Károly javaslatára Petőfiszállás névre kereszteltek. A névválasztást részben a középkori helynév hagyományos továbbörökítése, részben a Petrovits család és Petőfi Sándor Ferencszálláshoz fűződő kapcsolatai motiválták.
A XIII–XIV. századtól ismerjük a hazánkba beköltözöt nomád kunok körében kialakult helynévadási szokását. Azokat a helyeket, ahol szállásaikat kialakították, ahol jószágaikat teleltették, a közelükben élő magyarok legtöbbször a szállás vezető egyéniségéről nevezték el, például Jakab szállása, Filep szállása, Ferenc szállása.
Az új község elnevezése nyelvészeti és helynévtipológiai szempontból tökéletes megfelelője a puszta középkorban kialakult nevének. Csupán any-nyi változott, hogy személynév plusz szállás összetételű helynevünkben a mind ez idáig ismeretlen okból adott Ferenc nevet Petőfi Sándor vezetéknevével váltották fel. A puszta déli fele, ahol Petrovits István mészáros, kiskunfélegyházi székárendás kaszálói feküdtek, okkal viseli Petőfi nevét.
A helyhez gyermekkorával kapcsolódó költő legszebb tájverseiben vissza-viszatér az alföldi pusztákhoz, a tágas rónasághoz (A gólya, Kinn a ménes, kinn a pusztán, Az Alföld).
A végtelennek látszó pusztaságot Petőfi gyermekszeme először ezen a ferencszállási pusztán tekintette át – írja Mezősi Károly. Így történt vagy sem, ki dönthetné el? Így is történhetett. Ferencszállás déli felén, ahol a félegyházi székárendások kaszálói feküdtek, hat évig kaszáltatott a költő édesapja, Petrovits István. Marhái és juhai százával legeltek a Péteri-tó közelében, talán a kis Sándor gyermeket is magával vitte olykor-olykor gulyanézőbe.
Petrovits István 1824–1827-ig, majd 1827–1830-ig volt Kiskunfélegyháza nagyra becsült székárendása. Hat évig élt családjával a kiskun mezőváros központjában, a templom mögötti soron bérelt házban. Szinte bizonyos, hogy Sándorka gyakran megfordult a város akkor új mészárszékében, a Hattyúház keleti szárnyában, ahol édesapja mérte, mérette a húst.
Kiskunfélegyháza Petőfi gyermekkorában tizenötezer lakosú, népes mezőváros. Gyalog- és marhavásárai távolabbi vidékekről is vonzották a kereskedőket. Tágas pusztáin számtalan juh és marha legelt, kaszálóin elegendő téli takarmány termett. Érthető, ha Petrovits István úgy gondolta, biztos egzisztenciát teremt a félegyházi székárenda. Merész vállalkozása jó döntésnek bizonyult. Petrovits István anyagi megerősödését, vagyonosodását egyértelműen kiskunfélegyházi és ferencszállási sikeres vállalkozásának köszönhette. A család gazdasági és társadalmi helyzetében a Kiskunfélegyházán töltött évek jelentik a felemelkedés korszakát.
Kiskunfélegyházán korábban a társas bérlet volt szokásban, azaz többen szövetkezve bérelték ki a mészárszékeket. Petrovits azonban egymaga válalkozott a bérletre, sőt a korábbi évekhez viszonyítva magasabb bérleti díjat, évi ötszázötven váltó forintot ígért. A város arra törekedett, hogy minél tőkeerősebb vállalkozó nyerje el a bérletet, hiszen a mészárszékek jövedelme a közkasszát gyarapította. A bérleti díjat a település házipénztárába fizették, ahonnan például az iskolák vagy a szegényügy finanszírozását fedezték. A tanács minden rendelkezésére álló eszközzel elősegítette a székárendás fizetőképességének megmaradását, ezzel a lakosság érdekeit is védte. A bérleti szerződés tartalmazza, hogy az árendás kap a mészárszék mellé szántó- és kaszálóföldet, továbbá ingyenes marhajárást, de köteles betartani a tanács előírásait, s főleg köteles negyedévenként pontosan fizetni.
A székárendások marhái mindenkor a jó füvű ferencszállási közlegelőn legelhettek. 1818-tól a kedvezményeket korlátozták. Felmérték a mészárosok számára kijelölt szántó és kaszáló területét, a szabad legeltetés helyett pedig megszabták, hány marhát legeltethetnek. Ettől kezdve a a székárendások – Petrovits is – hatvan katasztrális hold kaszálót és huszonöt katasztrális hold szántót használhattak. A szigorítás ellenére rendkívül kedvező marhatartási lehetőséget kaptak, díjtalanul legeltethettek százhúsz marhát és a székhez szükséges vágójuhokat. Másoknak legelőbért kellett fizetniük. A szántóföldet Petrovics szintén kedvezményként kapta, a régi ferencszállási csárda közelében, a mai szegedi betonút környékén.
Maga a csárda a szegedi út mellé épült, a várostól délre hét–hét és fél kilométerre, két ablakszemével az útra tekintett. Az 1950-es években toldaléképületében kovácsműhely működött. Mezősi Károly, aki 1960-ban még látta az épületet, ezt írta róla: „Ez az egykori csárda külsőleg már egyszerű tanyaépületnek látszik. …Belül még a csárda régi épületrészeit találjuk.
A verandáról öles szélességű pincelejárat ódon, nagy pincébe vezet. A falépcsős lejárat melletti falban mélyedéseket látunk. Ennek polcain tartották egykor, mikor a csárda még fennállott, a pálinkásüvegeket. Toldi Jánosék szobája a mellette levő kamrával együtt volt a csárda »szálája«. Toldiék még ezzel a kifejezéssel említik. A kamra mennyezete még ma is gerendás, deszkázott, mint csárda korában volt, a szoba mennyezetét azonban már »lestukatéroztatták«. A szoba mellett van a konyha. Szabad kéményét Toldiék építették át. A konyha után, már az udvar felé a csárda régi lakóépülete következik.”
Petrovits az akkor ferencszállási vendégfogadónak nevezett csárdát rövid ideig bérelte. 1827-ben Kiskunfélegyháza tanácsa úgy döntött, hogy a két mészárszéket, amelyeket eddig Petrovits egyedül üzemeltetett, a szerződés lejártakor külön-külön adja bérbe. A monopolhelyzetet megszüntető döntés a korábbi székárendás számára kedvezőtlen volt. Úgy gondolta, nem osztozik másokkal, inkább új vállalkozásba kezd, és a ferencszállási vendégfogadó jövedelméből próbálja családját eltartani. A forgalmas út mentén fekvő csárdát évi hatszázötven forintért adta ki a város, többért tehát, mint a mészárszéket. A fogadó közelében, a mészárosok földje mellett a fogadós kapott tíz hold legelőt és tizennyolc holdat szántónak, kaszálónak. A forgalmas hely és a szabad bormérés vonzóvá tette az üzemeltetést, de úgy tűnik, a fogadónál a mészárszékek többet jövedelmeztek. A fogadó üzemeltetésére 1927. augusztus 9-én kötött szerződést, ám hamarosan visszalépett az egyezségtől. Egészen pontosan akkor, amikor kiderült, hogy mégis megkaphatja mindkét húsmérést.
Korábbi mészárszékbérlete 1827. október 31-én járt le. Akkor a város meghirdette az új feltételeket, de hiába szerették volna a két húsmérést külön-külön bérbe adni, megfelelő vállalkozó nem jelentkezett. Minthogy a tanácsnak más választási lehetősége nem volt, a monopolhelyzethez ragaszkodó, viszont jól és pontosan fizető Petrovits ismét megkapta a bérleti jogot. A mészárszékek üzemeltetése az előző három évben már sikeresnek bizonyult, ezért a biztosabb haszon reményében Petrovits a kevesebb hasznot ígérő vendégfogadóról lemondott.
A mészárszékek bérlőjének használatára kijelölt kaszáló a Péteri-tó közelében terült el. Akkoriban a tavat Ferencszállási-tónak is nevezték. Petrovits István kaszálóját az 1828-ban elvégzett felméréskor százhúsz holdnak találták. A szerződés szerint ennyi nem járt volna neki, de a felmérésig senkinek sem tűnt fel, hogy a tágas pusztában többet kaszáltatott a szokásosnál. A Fekete-halomtól felfelé a Ferencszállási-tó napnyugati oldalánál elterülő százhúsz hold mellett Petrovits a Dobos-tó körüli kaszálót is használta három évig. Az első évben egészen, a második és harmadik évben pedig felesben, „mellynek fele is közel száz jugerumokat ( katasztrális holdat) foglalhat magában”, olvasható a városi bizottság jelentésében. A Dobos-tó ma már nincs meg. Hajdan szikes vízállás volt a Ferencszállási-, azaz a Péteri-tó közelében, a puszta déli részén. A két tó közötti csordajáráson a mészáros százhúsz vágómarhát tartott, valamint annyi juhot és bárányt, amennyit a mészárszékben kiárusított.
A népes mezőváros mészárszékeiben ekkoriban minden napra jutott egy marhavágás. E mellett borjút, birkát, bárányt is vágtak. A városi tanács vendégeinek, a konvenciósoknak és a hivatali közös étkezésekhez elhordott áru elszámolási jegyzékei tetemes mennyiségű húsvásárlásról tanúskodnak. Az árat a tanács szabta meg, a környező vármegyékéhez igazodva. Az említett célokra vásárolt húst a városgazda olcsóbban kapta a szabad forgalmi árnál, a marhahúst hat-hét krajcárért fontját, a juhhúst öt krajcárért fontját. A hivatali vásárlás az árengedmény ellenére jelentős és biztos jövedelmet hozott a mészárosnak. A városi közbeszerzés nagyságát érzékelteti az 1825– 26-os év vásárlási jegyzéke. Fazekas László szenátor és másodbíró elszámolásából kitűnik, hogy az esztendő során 1609 és fél font húst, 267 font fagy-gyút vett meg, amiért 239 forintot és 22 krajcárt fizetett. Az éves árenda összegének közel felét fedezte tehát a tanács vásárlása.
A húsmérés mellett Petrovits élő állatokkal is kereskedett. A második bérleti ciklus eredményességét mutatja, hogy már 1828-ban 44 tehenet és kilenc ökröt adott el, amiből 2500 forint bevétele lett. Az eladás két részletben, július 27-én és október 30-án történt. A dátum azért jelentős, mert tudjuk, hogy 1828 decemberében Petrovis István 2400 forintért redemptus földbirtokot vásárolt Szabadszálláson. A székárendás ezzel a vásárlással nyerte el a jászkun kiváltságokat, amelyekre költő fia olyan büszkén hivatkozott a Kiskunokhoz című választási kiáltványában.
Petrovits István és családja hat évet töltött Kiskunfélegyházán és Ferencszálláson. Ezek az évek a családnak gazdasági sikereket, megbecsülést hoztak, s lehetővé tették, hogy Petrovits az irredemptusi társadalmi kategóriából a redemptusok közé emelkedjen. Petőfi Sándor édesapja a kor sikeres vállakozója volt, aki jól használta ki mindazokat a lehetőségeket, amelyeket a jászkun szabadság és a kiváltságolt mezőváros nyújtott. A széles, hosszú puszta déli részén, a Péteri-tó mellékén ingyenesen legeltetett marhák százai és a félegyházi mészárszékbérlet eredményezte azt a vagyont, ami megalapozta a család egzisztenciáját és Sándorka, Petőfi Sándor gondtalan, boldog gyermekéveit.

Péteri-tó

Szíriai selyemkóró (vaddohány)

A Petrovits István által is bérelt ferencszállási csárda (1968-ban lebontották)

Petrovits István

Petőfi Sándor 1973. április 29-én felavatott mellszobra, Kovács Ferenc szobrászművész alkotása

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi