A Gyepűelve új őrhelye

Full text search

A Gyepűelve új őrhelye
Amikor 1974-ben Szőke Béla Miklós és Vándor László régészek hozzákezdtek a Válicka és Vőgyike (másként Urbónaki) patakok közrefogta domb, a Deáksűrű Árpád-kori sírjainak a feltárásához, legfeljebb mint szerencsés fejleménnyel számolhattak a reménnyel, hogy itt majd az egyik legnagyobb és legjobban dokumentálható köznépi temetőt találják fel megtelepedésünk korszakából. A kutatásaik eredményét publikáló munka Söjtör története első fejezetének is tekinthető, s amikor most megkíséreljük öszszefoglalni mindazt, amit erről a korszakról tudunk vagy feltételezünk, elsősorban erre a jelentésre támaszkodunk.
Hol is járunk, ha a mai földrajzi-közigazgatási fogalmakkal írjuk le ezt a néhány évtized híján ezeréves temetőt és a hozzá tartozó őstelepülést? A mai Pusztaszentlászló területén, határának északnyugati csücskében, azokban a dűlőkben, amelyek csak a legújabb kori, az 1960-as években végrehajtott határmódosítás során kerültek Söjtörtől a szomszéd faluhoz.
A Deáksűrűként ismert s a helyi legendárium szerint Deák Ferenc (egyik) kedvenc tartózkodási helyeként azonosított erdőfoltos dombocska lankásabb partján fekszenek a sírok, s az említett két vízfolyás völgyei foglalják keretbe. A dombocska déli lábánál, ott, ahol síkká szelídül a szántóként használt terület, húzódik hosszan – s nem csak délnek, hanem kelet felé is – Urbónak. Ennek a dűlőnek Válickára hajló peremén – mintegy ötszáz méternyire a Deáksűrűtől – találták meg azt a főleg cserepekből álló s egy Árpád-kori falu jelzéseként azonosított leletanyagot, amelyet a kutatás a temetőhöz tartozó településként ír le és azonosít.
A sírokról a legkorábbi régészeti adatok 1943-ból valók. Akkor akadtak rá az elsőkre, homokkitermelés közben, s ennek nyomán aztán többször nekifogtak a régészek. 1946-47-ben például, hogy további információkhoz jussanak, de ezek a kísérletek félbemaradtak. Mindent beleszámolva az 1974 és 1976 között végzett rendszeres és immár jól dokumentált feltárás végeredményébe, a Deáksűrűben fekvő Árpád-kori sírkertben összesen mintegy 220 nyughely lehetett, s ezek közül 203-nak minden, a következtetések levonására alkalmas titkát ismerjük. E titkok közül talán azt a legfontosabb tudnunk: mikortól használták az első „söjtöriek” a temetőjüket, mióta lakhatják a falut?
A kormeghatározáshoz a legbiztosabb támpontot a gyakran és kötelezően cserélt királyi pénzek sírleletként történő előfordulása jelenti. Több mint negyven, fizetőeszközként használatos érmét találtak itt a régészek. Ezek – többek között – Salamon király, I. Géza, Szent László, Könyves Kálmán és II. Béla pénzei. Ebből és egyéb körülményekből következtettek arra, hogy a temető használatának két periódusa különböztethető meg. Az 1070-es évek elejére-közepére s legfeljebb egy évtizeddel korábbra datálható a használat első korszakának a kezdete, s ez időszak 1100-ig tart. Jó egy emberöltőnyi szünet után követi aztán a második, már az 1130-as évek elején, az a néhány esztendő, amikor újra sírokat ásnak a régi, a mellékletek tanúsága szerint még pogánynak mondható temetőben, II. Béla királyságának korában.
Két elemét kell megmagyarázni valahogyan ennek a kronológiának, és ezen túl azt is, miért csak cserépedény-töredékeket, tűzrakóhelynyomokat találtak a Válicka urbónaki partjánál, hova lettek innen a faluról árulkodó egyéb leletek, maradványok. Például s legfőként a házaké, a lakóhelyeké?
Nos, aligha vitatható, hogy 1100 körül azért szűnik meg egy csapásra és minden átmenet nélkül e helyt a temetőhasználat, mert megtiltották az itt élőknek. „Aki halottait nem az egyház mellett temeti el, tizenkét napig kenyéren és vízen vezekeljen” – mondja ki Szent László 1092-ben kihirdetett törvénykönyve. Ez a passzus és más jelek azt mutatják, hogy a XI. század végére itt a gyepűvidéken is megerősödött a kereszténység jelenléte, beteljesítve László és Kálmán királyunk parancsát, hogy minden falunak templomot kell építenie.
Ebből talán az is következhet, hogy 1100-ban már volt is temploma Söjtörnek, erdők közt egy boronaépület. Ahogy a sűrűkkel körülvett Válicka-völgy falucskája is boronaházakból állott – ezért hiányoznak a leletek közül az építmények nyomai.
Hogy jó harminc esztendő után néhány évig megint temetnek ide, a Deáksűrű sírkertjébe halottakat, annak okát a szórványosan rendelkezésünkre álló adatokból nem tudjuk megadni. Összefügghet ez a házakkal belakott terület „vándorlásával” is például, s hogy ilyesmi volt és lehetett Söjtör határában, arra éppen az a bizonyság, hogy a falu körül, a faluban féltucat középkori településnevet (és települést) tudunk lokálisan is azonosítani – ahogy ennek részletezésére hamarosan sort kerítünk.
A mai falu határának civilizációtörténete egyébként nem az urbónaki foglalással kezdődik. Számos jele van annak, hogy már ezer és ezer évvel az előtt, hogy Árpád magyar népe ideérkezett volna, itt, a Válickának a forrásvidékéhez közeli völgyszakaszán, a tájra oly jellemző erdős dombokon megtelepült az ember. Söjtör-Ürükertben 1990-ben a leletmentő ásatást végző Horváth László András edénytöredékeket, égett állatcsontmaradványokat azonosított a barázdás díszű kerámiakultúrához tartozó középső rézkori civilizáció lakóhelyeként. A Göcseji Múzeum adattárának időben ezután következő legközelebbi információja Vándor László ásatását rögzítve arról értesít, hogy a Söjtör-Pölöske-Bak hármas határnál, közelebbről a bontabükki erdőben a régész 21 halomsírt talált 23 temetkezéssel, sok importtárggyal. Ennek a leletegyüttesnek a használati jelenideje az első század második felétől a harmadik század közepéig terjed. Bontabükk közvetlenül szomszédos a Fityefai-dűlővel, s utóbbiról azt az emléket őrzi a hagyomány, hogy ott valamikor falu, település volt. Ilyen távoli időpontokat persze igen nagy merészség volna a mesélő emlékezet adataival összekötni, de a III. század és a magyar középkor között eltelt sok száz év alatt máskor is előkerülhettek itt árulkodó „leletek”, folyamatosan erősítve a hagyományt, amely ilyenformán akár ezekhez az ősi időkhöz is visszavezethet.
Lent a Válickánál – a kronológia szerint ez a következő mozaikdarab –, a Berekfalu területén egy feltáratlan és nagy kiterjedésű római villa, gazdaság maradványait azonosították a szakemberek. Innen is a III-IV. század üzen. Végül Szőke Nagy Béla a Petőfi utcában késő népvándorlás kori – IX. századi – csontvázas és hamvasztásos temetőt tárt fel 26 sírral, azokban övgarnitúrákkal, lándzsákkal, karddal, sarkantyúval. Ez már az a korszaka a térség történetének, amelynek némely részletét írásos emlékekből is rekonstruálni lehet, s amelyet a magyarok honfoglalásának, megtelepedésének előtörténeteként tárgyal a história.

Árpád-kori lelőhely a Deáksűrűben (Szőke-Vándor)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi