Az elvesztegetett örökség

Full text search

Az elvesztegetett örökség
Söjtör térbeli elhelyezkedése az egyutcás falvak rendjét követi egyetlen kitérővel, a már a születés évszázadától lakott Bükkaljával, annak kanyargós vonalával megpótolva. Felfoghatjuk utóbbit a mai országút – a Deák Ferenc utca – folytatásának is. A helyi hagyomány viszont egyértelműen mellékutcának minősíti. Ha más nem, a még manapság is élő csúfoló ezt tanúsítja: „Bikalliak vattok / Part alatt laktok / Na’ szamarak vattok!”
Ezt a gyakorlatilag egyutcás szerkezetet sokáig névtelen dűlőutak, csapások egész hálója teszi teljessé, azoknak az utaknak sora, amelyek a határ egyik vagy másik részéhez vezetnek, s amelyeknek egyes faluközeli részei sok száz évvel kialakulásuk után fokozatosan beépültek, mellékutcaként mutatkozva a mai faluképben.
ősidőktől fogva fontos dűlőút a jobbágyi erdőhöz, mezőkhöz, szántókhoz vezető változó szélességű csapás, amelynek kiinduló pontja a község lakott részének közepénél, a hősök emlékjelénél találkozik a mai Deák Ferenc utcával. Hívták Jobbágyi-csapásnak, Alsó nagycsapásnak, Nagycsapásnak, Csapásnak s Gálotának – Gál útjának. Utóbbinak csak egyetlen magyarázata lehet: abban az évkörben, amikor így nevezték, valamely fontos és ezen az úton elérhető birtokost Gálnak hívtak (1890-ben a jobbágyi közbirtokosság falugazdája a tekintélyes Gál Antal. Lehet, ő a névadó). A Gálota lakott részének neve ma Petőfi utca. Városias lakói miatt Kezitcsókolom utcának mondják sokan.
A Nagycsapást teljes hosszának egynegyedénél metszi át a majd’ tíz kilométer hosszú dűlőút, amelynek egyes szakaszait más-más korszakokban másként és másként jelölik meg használóik, a névadók s a hagyomány. A falu lakott részén túli, északnak tartó szakaszát Fityefai-dűlőnek hívják – ez a bak-hahóti úthoz vezeti be a dűlőút forgalmát –, a lakott részen belüli szakaszt Hegyútnak vagy Hegyi útnak, amely a Bükkalja utcával teremt összeköttetést a régi, jócskán a falu határán kívül elért szentmihályi úttal, illetve előbb a névadó söjtöri szőlőheggyel. (Már 1766-ban találunk írást arról, hogy ezt a dűlőutat így hívják.) A Hegyút és a Fityefai út egymást folytatják, és nincs olyan dokumentum, amelynek segítségével hitelesen elhatárolhatnánk azokat egymástól. Legbelső, alig egy kilométeres szakaszát, amely az alsó temetővel határos – s amely a két háború között épült ki, amikor a Festeticsek egy darab földet temetőbővítésre a falunak ajándékoztak –, pontosan leírhatjuk. Az Alsócsapástól a Bükkalja utcáig terjed. Kezdetben, az ajándékozáskor Grófi útnak nevezték hivatalosan s Új utcának is a faluban. 1930-tól – amikor minden lakott utca hivatalból nevet kap – Temető utca lesz. Ma Béke utcának hívják.
Fontos dűlőút még a Felsőcsapás, amely a falu északi végénél köti össze a lakott részeket az innentől Fityefainak nevezett dűlővel és az azon túli határrészekkel: Kalamérrel, Hársassal. S végül dűlőútként kezdte karrierjét a Söjtört Tófejjel összekötő országút is – a Tófeji út –, amely szintén a falu középső traktusánál indul, a Deák Ferenc utcától, nyugatnak tartva.
A lakott rész mai utcaszerkezete századunk hatvanas éveire alakult ki.
A gerincét alkotó bak-szentlászlói országutat 1930-ban nevezték el „örök időkre megörökítve” Deák Ferencről egy júliusi közgyűlési határozattal, amikor további féltucat utcának is hivatalos nevet adnak. Az indoklás hangsúlyozza: itt volt a falu nagy szülöttjének szülőháza, és meg kell tudnia minden söjtörinek és minden idegennek az út nevéből is, milyen szoros a kapcsolata a Haza Bölcsének a településsel.
Délről észak felé haladva elsőként a mai Táncsics utca ágazik ki – nyugat felé – a Deák Ferenc utcából. Berki, másként Homokalja utca az eredeti neve, s a régi homokgödrökhöz vezet. 1930-tól hivatalosan is Homokalja utca, a Táncsics Mihály névre a háború után keresztelték át. A Deák Ferenc utca 220. számú ház előtti hídnál nyílik s az útnak Szentlászló felé forduló szakaszával párhuzamosan fekszik a Dózsa György út – az egykori Malom utca. A Tarányi-malom kiszolgáló útja 1930-ban kapta meg hivatalosan is ezt a nevét, majd a háború utáni első években változtatták a maira. A Szőlőhegynek fut neki – megint jobbra – a következő, az Ady Endre utca, amelyet olykor Hegyi utcaként is említenek, de mindenki Rapátnak ismeri (az utca tulajdonképpen a Rapát dűlőrész beépített szakasza). Jobbra a következő a derékszögben megtörve a hegy felé igyekvő rövidke köz, az 1930-ban Takács utcának nevezett mai Jókai utca. Eredeti megnevezése arra utalt, hogy itt laktak a falu takácsai, a többi között a máig emlegetett mester – kinek munkái közül némely abrosszal még ma is terítenek –, a derék Pozovácz.
A Bükkalja utca mai neve Kossuth utca, ez is jobb oldali ága a főutcának, az országútnak. A Bükkalja patakról kapta a nevét, az meg a Bükk-hegynek, Bükkföldnek is nevezett bükkös hegyoldalról, amely fölé magasodik. Újabb jobbra – keletre – nyíló utca az, amelyik a Deák-kastély mellett fut a Béke utcáig. Ma Szabadság utcának hívják. Volt ez is Temető utca, éppen mint az, amelyhez fölkapaszkodik.
A Petőfi utcához, a Nagycsapás (a Gálota) alsó traktusához érünk. A templom alatt nyílik egyetlen keresztutcája, a Vörösmarty utca. Új fejlemény a falu utcaszerkezetében. A Petőfi utca kis térrel kapcsolódik az országúthoz. Használatának jellege alapján akár azt is mondhatnánk: ez a falu (fő)tere. Van neve, csak senki sem használja. 1934-ben közgyűlési döntés született arról, hogy nevezzék Festetics Mária térnek.
Tovább haladva észak felé az országúton, s elhagyva az ide bal kéz felől befutó Tófeji utat, a Kisfaludy utca következik. Tulajdonképpen a Kun-völgy érkezik meg ezzel a kis közzel a Deák Ferenc utcához. A háború előtt nem volt utca itt, s ház is csak a Farkas-kastély. Balra, a Berek felé nyílik a következő utacska, a Péntek-csapás (Péntekék laktak a mai Deák Ferenc utca 101. számú házban, ahol a mezőről szénát hordó szekerek bekocsizhattak a főútra). Nem tartja hivatalosan utcaként nyilván a közigazgatás.
A Cigány-parthoz közeledve, a Deák Ferenc út 60. számú teleknél-háznál jobbra felfelé kapaszkodik a dombra a Felszabadulás utca, amit korábban – tulajdonképpeni kiépülése előtt – Cigány-parti csapásnak mondtak a söjtöriek. Túl a Cigány-part dombján, megint csak jobbra fut neki a határnak a következő, a Rákóczi utca, amelyet 1930-ban hivatalosan, azelőtt csak közönségésen Vadasfa utcának neveztek. Egy időben Thassy-csapásnak.
Öt házhellyel Bak felé következik az utolsó berki utcácska, a hajdani Bihal – Bival utca. Ennek a háború után a hagyomány iránt a legcsekélyebb tiszteletet sem tanúsító új rendszer az Arany János nevet adta. (A tisztelet hiánya más átkeresztelésekben is tetten érhető, s ugyanígy abban a közönyben, amelyet Söjtör saját történelme értékei iránt általában is mutat.)
Söjtör épített örökségének, népi építészetének jellemző jegyeit immár csak – s legfeljebb – elrontva vehetjük szemügyre. Még a hegyen is, ahol a legtovább megmaradt az eredeti, az ősi építőanyag, pincékké formálva. A zsúppal fedett, esetleg tapasztással körülszigetelt, meszelt boronaházból – présházból – mutatóban is alig maradt, pedig még a XVIII. század végén is kizárólag fából épült a falu.
A legrégebbi alaprajzi lakóházváltozat az úgynevezett soros vagy fésűs ház, amelynek helyiségei egy sorban, egymás mögött rendeződnek (eleinte mindössze egy nagykonyhából és a hozzá csatlakozó kamrából állanak). A harmadik helyiség, a szoba már későbbi fejlemény, ezzel toldják meg a házat a XIX. század elejétől építkezők komfortosra. Hogy a füstöskonyhából, ahol az élet a magas kemence körül zajlik, viszonylag kevés füst kerülhessen beljebb, a szoba konyhára nyíló ajtaja csak egy kis bebújó, szélessége hatvan-hetven centiméter, magassága egy méter körüli. Jobb megoldás, s idővel el is terjed, a „lopott tornác” kialakítása. Területét a konyhából veszik el, s ide nyitják aztán a szobát és a kamrát. Később a már nem lopott – az épületbe belefoglalt – tornác váltja fel, végigfut, grendákkal alátámasztva, a ház udvari, hosszabbik oldalán. Egy ilyen soros ház – a folytatásában elhelyezett istálló s pajta nélkül is – tíz-tizenkét méterre nyújtózkodó építmény. Söjtörön szokásosan az utcára merőlegesen tájolt, a rövidebbik, a szobaablakos főfala néz a közterületre. Ennek az épülettípusnak továbbfejlesztett változata uralta még két emberöltővel ezelőtt, ötven-hatvan éve is a söjtöri utcaképet. Az már a korszerűsített variáció, amelynek udvarra néző házközepén – a klasszicizmus és az eklektika hatott itt a népi mesterekre – megjelenik az előtornác, az oszlopos-tetős, nyitott építmény a bejáratnál, amelyet találóan kódisállásnak (koldusállás) mondanak a mi vidékünkön.
A hajlított ház, ahol a soros épületrészhez derékszögben csatlakozik az istálló, továbbá a kerített, amikor az egész udvart körbeveszik az épületek, ritkábban előforduló göcseji háztípus Söjtörön.
A valamikor minden épületrészt uraló fa legtovább a mennyezetgerendák és a deszkázat formájában maradt anyaga a lakóháznak, később már csak a borospincék, a gazdasági épületek készülnek belőle – a kástuk, istállók, színek, pajták, vágítók. Mostanra ezeknek is csak megrokkant maradéka áll a telkeken.
A falazat anyaga karók közé vert föld, kívül sártapasztással lezárva, s a XIX. század végétől már tégla is, egyre gyakrabban. A változás kiváltója Söjtörön az 1887. május 6-án pusztító hatalmas tűzvész, amikor a Bükkalján több mint egy tucat épület égett porig. Ekkor alkotta meg a közgyűlés új szabályrendeletét, előírva, hogy a lakóházak ezentúl csak téglából vagy földfalakkal épülhetnek, hogy a tetőre cserépnek vagy bádognak, de a legrosszabb esetben is fazsindelynek (szalmának semmiképpen se) szabad kerülnie, hogy a konyhában tűzmentes anyagból épüljön a kémény, s hogy az istállót ne ragasszák hozzá a házhoz – ha ott a fa tüzet fog, legyen idő megtartani-megvédeni magát a lakórészt.
Az 1960-as évek közepén a népi építészet emlékeinek nyomát kutatók még három olyan házat is leírtak Söjtörön, amelyet faluképi jelentőségűnek vagy műemlék jellegűnek minősített a felmérés. A Deák Ferenc utca 75. számú épületet, Nyakas Mihály boronafalas, füstöskonyhás, zsúpos és soros elrendezésű házát, Dobos Györgyét a Kossuth Lajos utca 35. számú és egy megnevezetlen tulajdonosét a 393. számú telken. Ma már egyik sem áll. Ahogy a Fúró-hegy, a Nagy-kőoldal boronafalú présházai sem többnyire, amelyekből pedig tucatnyit említ ez a nem is olyan régi leltár. Mindenki megtagadta mára eleink ízlését. Legfeljebb a beépítés rendje mutatja még itt-ott a régi, egységes és értékes faluképet a persze sokkal komfortosabb kockaházak tengerében.

A háború után beépült Béke utca a szőlőhegy perspektívájából

Jellegzetes faluképrészlet az országútra merőlegesen tájolt soros házakkal (1930 körül)

Esküvői menet vonul az országúton, a kép jobb szélén egy, a régi épített világ emlékét idéző zsúpos házzal (1936 körül)

A „kódisállás” a kúriáknál sem hiányzik, a parasztházakhoz viszonyítva nem is sokkal igényesebb kivitelben (a Marthon-kastély 1920 körül)

Jellegzetes gerendafödém a Horváth kovácsmester(ek) századforduló körül épült soros házának utcai szobájában

Hagyományos boronafalú, zsúpos pinceépület a hegyen (dr. Erdélyi Zoltán felvétele, 1975)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi