Szatmárcseke Összefoglaló

Full text search

Szatmárcseke
Összefoglaló
Szatmárcseke az ukrán határon, Fehérgyarmattól 18, Nyíregyházától 88 kilométerre, a Tisza bal partján fekvő, 1640 fős település. Belterülete 240, határa 3420 hektár. A község 110-115 méterre a tengerszint felett, a délkelet felől északnyugatnak lejtő Szatmári-síkságon helyezkedik el. Mindenütt víz övezi, északon és nyugaton a Tisza, keleten a Túr csatorna, délen egy mély vízlevezető csatorna és a kis Túr határolja. A Kárpátok közelsége a csapadékban érezteti a hatását: összege eléri a 750 millimétert. Az éghajlati tényezők a kevésbé hő-, inkább vízigényes szántóföldi és kertészeti kultúrák számára kedvezőek. Kiváló lehetőséget biztosít a rét- és legelőgazdálkodás, az állattenyésztés számára is.
A község területét a XII. század végéig összefüggő tölgy-kőris-szil erdő, a folyók, vizek mentét füzesek, fűz-nyár és elegyes ligeterdő borította. Amikor 1181-ben egy oklevélben feltűnik a település neve, egyúttal létrehozóját, a Cseke nevű erdőőrt is megemlítik. Ura a későbbiekben a Szentemágócs nemzetségbe tartozó Kölcsei család volt, amely két ágon, a Kölcsey és a Kende családon keresztül egészen 1945-ig a település legnagyobb és meghatározó birtokosa volt. Bár Csekét (csak 1907-ben kapta a megkülönböztető Szatmár jelzőt) a XVI. század elején az ország nagybirtokosai, a Báthoriak, a Perényiek szerezték meg zálogban és vétel útján, eredeti tulajdonosaik mégis vissza tudták szerezni az ősi falut. Az 1660-as évre már nagyszámú armálissal (nemesi levéllel) rendelkező nemes él a hadak vonulásától viszonylag messze eső településen, számuk a következő században is gyarapodott. Ők, mintegy tíz-tizenöt család alkotják a község XIX. század végén, XX. század első felében élt nagygazdáit, az 1795-ben a Felvidékről betelepített római katolikus vallású tizenhat család leszármazottai a nagybirtokon élő úgynevezett gazdasági cselédséget.
A település lélekszámát a középkor végén – egy 1509-ben elkövetett hatalmaskodás résztvevőit jegyző dokumentum alapján – háromszáz főre tehetjük. 1660-ban 108 háztartást írtak össze (körülbelül 540 lélek), ám a lakosság száma a Rákóczi-szabadságharc után, 1720-ra, húsz jobbágy- és négy zsellércsaládra csökkent. 1785-ben már 806 ember lakta Csekét, határa ez idő tájt 6368 katasztrális hold volt. A népesség a XIX. század legvégére (2003 fő) és 1960-ra (2165 fő) érte el a csúcsot, számát az Amerikába történt kivándorlás (körülbelül háromszáz fő) és a világháborúk apasztották, nem beszélve az országon belüli gazdasági migrációról.
A XIX. század harmincas éveitől Cseke nevét Kölcsey Ferenc, a költő, a politikus, Szatmár vármegye főjegyzője tette ismertté, 1838-ban bekövetkezett halála óta híressé. 1815-ben birtokosztály révén költözött a faluba, s bár végleg nem kívánt itt maradni, családi körülményei (öccse, Ádám halála, árvájának, Kálmánnak a felnevelése) miatt végleg ittragadt, itt halt meg 1838-ban, itt is temették el. A klasszikus műveltségű, a korabeli Európa filozófusainak, irodalmárainak (Bayle, Fontenelle, Voltaire, Holbach, Goethe, Kant) műveit jól ismerő, de a magyar irodalomban is tájékozott, messze földön megcsodált könyvtárral rendelkező költő kúriájában született meg Magyarország nemzeti Himnusza 1823. január 22-én. Az országgyűlési követséget is vállaló, a politikai ügyekben a legnagyobbakhoz, Wesselényi Miklóshoz, Széchenyi Istvánhoz, Deák Ferenchez, Kossuth Lajoshoz mérhető költő miatt vált zarándokhellyé Szatmárcseke. 1838 óta minden magyarok Mekkája a „szent sír”, mindazoké, akit megérintett életében legalább egyszer a hazaszeretet érzése.
A Himnuszt – melynek végső címe: a magyar nép zivataros századaiból – 1844-ben Erkel Ferenc zenésítette meg, s ezzel vált közismertté. 1848-ra már héber nyelvre is lefordították. Sikerét annak köszönhette, hogy egymásra felesel benne a magyarság történetének diadalmenete és az elbizakodottság szülte bűnök miatti isteni büntetés okozta egyetemes szenvedés. Tiszteletére megírásának napját, január 22-t az egész országban a magyar kultúra napjaként tartják nyilván 1990, a rendszerváltás éve óta. Szatmárcsekén minden évben a Himnusz keletkezését megelőző vasárnapon összegyűlnek mindazok, akik hisznek a magyar kultúra maradandóságában és értékeiben.
Kölcsey Ferenc maga építette kúriáját – melyről több, hiteles beszámoló ad képet – 1862-ben a rokon Kende család vette meg, s a lassan rommá váló hajlékot 1889-ben lebontották. Hasonló sors várt a helyére épített háznak 1960-ban, amikor ugyanitt húzták fel egy új művelődési ház falait. Ez ad helyet ma a két helyiségből álló, a költőt és korát bemutató Kölcsey Ferenc Emlékháznak.
Szatmárcseke ma már országszerte ismert nevezetessége az 1979 óta műemléki védelmet évező református temető. A különleges, egyedi megformálású sírjelek csak erre a településre jellemzőek, máshol nem találhatók fel az országban. A csónak alakúnak mondott fejfák tulajdonképpen ember alakúak, s a sírba fektetett halottat személyesítik meg. Eredetükről, keletkezési idejükről – írásos feljegyzések híján – 1930 óta, miután a néprajztudomány „felfedezte” a csekei temetőt, számos elméleti feltevés látott napvilágot, némelyik még obi-ugor nyelvrokonaink csónakos temetkezésével is összefüggést vélt találni.
E temető sarkában található Kölcsey Ferenc sírja is. Az első síremlék – egy félbetört oszlop – 1854-től 1938-ig jelezte az arra járóknak a költő nyugvóhelyét. Halálának századik évfordulóján exhumálták Kölcsey és öccse, annak felesége hamvait, s helyezték országos ünnepség megtartásával a ma is látható köroszlopos síremlék alá.
A kötet szerzői a fellelhető írásos források alapján részletesen bemutatják a község történetét a középkortól az 1970-es évekig, leszármazási táblákkal eligazítva az olvasót a Szentemágócs nemzetség XIV–XV. századi, valamint a Kölcsey család XVIII–XIX. századi viszonyait illetően. Külön fejezetet szánnak az 1919-es véres eseményeknek, amikor a helyi direktórium elnökének a hívására egy harminc-negyven fős vörös különítmény a csekei laktanya fegyveres elfoglalásával két csendőrt megölt, a helybeli folyambiztost pedig kijelentései miatt Sátoraljaújhelyen kivégeztette. Hasonlóképp részletesen tárgyalják 1956 forradalmi napjait, a lakosság magatartását.
Önálló fejezetekben történik a XVI. század közepén református hitre áttért lakosság vallásos életének, a XVIII. század közepe óta folyamatos iskoláztatás múltjának a bemutatása, építkezéseik felsorolása. Az 1795-ben betelepített katolikusok 1841-ben építettek Hám János szatmári püspök anyagi támogatásával templomot, iskolájuk 1809-től mutatható ki.
A kötet Függelékében kapott helyet a költő sógornője, Kölcsey Ádámné született Szuhányi Jozefin 1856-ban felvett hagyatéki leltára, amely képet ad a magyar nemesség középső rétegének életmódjáról a XIX. század első felében.
Szatmárcseke ma az idegenforgalomban reméli jövőjét megtalálni: a fejfás temetőt, Kölcsey Ferenc sírját felkeresők, a magyar kultúra napján idesereglők mellett számít mindazokra, akik a magyar népi ételkultúrát kedvelik. Ezért rendezik meg minden év februárjában a nemzetközi cinkefőző (lisztes krumpli), augusztusban, az érésekor a szintén nemzetközi szilvalekvárfőző versenyt szatmári, beregi, kárpátaljai versenyzők részvételével – többezeres idelátogató örömére, gazdag folklórműsorral színesítve.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi