Szentgyörgyvölgy Összefoglaló

Full text search

Szentgyörgyvölgy
Összefoglaló
Szentgyörgyvölgy az ország nyugati peremvidékén, a Lenti-medencében, változatos földrajzi környezetben – a Hetés, Göcsej és az Őrség határán – fekszik. A lankás, sík tájon átfutó Kerka-patak és környéke már az őskorban is kedvező feltételeket kínált a megtelepedő ember számára. A régészeti leletek bizonysága szerint e környék az újkőkortól folyamatosan lakott volt, egészen a Krisztus utáni V. századig. A VI. század végére, amikor az első avar törzsek megérkeztek a Dunántúlra, a Lenti-medence és az azt övező dombvidék kívül esett települési övezetükön. Ekkortól a honfoglalás korának végéig a területet nem lakták, sőt mesterségesen lakatlanul tartották. A terület egyfajta határsáv lehetett a keletebbre települt avarság és a nyugat felé húzódó Karoling Birodalom keleti végein lakók között.
Az új haza délnyugati határa nagyjából azon a vonalon húzódott, mely a XI. század végén a veszprémi egyházmegyét a Szent László által alapított zágrábi egyházmegyétől elválasztotta. A két terület találkozási vonala a Murától, Letenyétől kiindulva északkelet felé fordult – Magyarszerdahelyig –, majd pedig északnyugatnak, így Berzencén, Szentpéterföldén, Hernyéken, Zalabaksán át a Kerka vizéhez ért, s emellett húzódott Csesztregen, Ramocsán át a vasi határig.
Az ezen a területen élők – miként Szent László II. törvényében olvashatjuk – kétségtelenül szabad emberek voltak, egyedüli feladatuk a határ, a gyepű fegyveres védelme volt. A Kerka menti őrökről írásos források a tatárjárás utáni időkből maradtak ránk. 1257-ben Csák zalai ispán előtt vallották Kuppán, Hada és László, hogy a tatároktól való félelmükben csatlakoztak a Kerka menti zalai őrökhöz, földjeikkel együtt, s a veszély elmúltával ki akartak válni. Az ekkor végrehajtott határjárás során kiderült, hogy földjeik a Kerka közelében, Szentgyörgyegyháza, a zalai őrök földje mellett feküdtek. Ez a Szentgyörgyegyháza minden valószínűség szerint a mai Szentgyörgyvölggyel azonos település.
Ez a gyepűvonal a XII–XIII. században jórészt elvesztette jelentőségét. A Kerka vidékén viszont megmaradtak az őrök, mert a nyugati határ közel esett ide, s így továbbra is szükség volt rájuk. A XIV. századtól sorozatos – immár nem katonai – támadások érik a település lakóit, az egykori őröket. Az ekkor már nagy hatalmú Bánffyak – miként annyi más kortársuk – igyekeztek birtokaik határait kiterjeszteni. Valamikor 1314 előtt erőszakkal elfoglalták a Bakács nemzetség radnai földjeit. Ez a Radna a mai Szentgyörgyvölgy határában vagy közvetlen szomszédságában feküdt. Az oklevelek a XIV. század végén Radnaülése, illetve Dédtelke néven említik. A Bakácsok és a Lendvaiak közt zajló per majd egy évszázadig elhúzódott. 1393-ban Lindvai János kénytelen volt elismerni, hogy eme birtokokra nincs joga, hisz azokat a Bakácsok mindig és régtől fogva nemesi jogon bírták. (Ez az oklevél nemcsak a Bakácsok, de közvetve a volt őrök nemességet is elismerte.)
Az egykori őrök leszármazottai közül legnagyobb rangra a Bakács család emelkedett. Vagyonát és tekintélyét Bakács Sándor alapozta meg, aki ura, Lindvai Bánffy János oldalán részt vett a gyászos emlékezetű mohácsi csatában, ahol is önfeláldozó módon átadta lovát urának. Jutalma nem maradt el. 1529-ben különböző zalai, majd 1531-ben vasi birtokokat kapott. Az 1553-ban bekövetkezett haláláig vagyonát tovább gyarapította.
Utódai a Szentgyörgyvölgyén lévő udvarházukat megerősítették, de az nem tudott ellenállni az olykor be-betörő töröknek. Egy ilyen támadás során esett el valamikor 1576 és 1578 között Bakács Lukács. A család leszármazottai a XVII. században már nem élnek a faluban. A XVI–XVII. században jelentős szerepet játszó nemzetség utolsó sarja az 1743. szeptember 6-án elhunyt Bakács Benedek huszárkapitány.
Az egykori őrök ivadékai a XV–XVI. század során szinte kivétel nélkül nemesi levelet kaptak. 1368 és 1541 közt 33 család. 1513-ban tizenkilenc családnak mindössze egy telke vagy annál kisebb birtoka volt. 1542-re a nemes családfők száma már 49-re nőtt. 1542 és 1626 közt a nemesi családfők – s ezzel együtt a falu – lélekszáma viszonylagos állandóságot mutat. A következő száz év alatt erőteljes növekedés figyelhető meg. 1725-ben az összeírók már 82 nemesi családot találtak itt.
A népesség száma a XVIII. század folyamán szinte robbanásszerűen gyarapodott, és 1900-ban elérte a falu történetében feljegyzett legmagasabb számot, 1242 lelket. 1949-ben 1235-en lakták a falut. Az ezt követő viharos politikai és gazdasági változások következtében azonban nem egész fél évszázad alatt drasztikus változás következett be, 1990-ben mindössze 530-an élnek már csak itt.
A falu lakói a XVI. század második felében – miként a környékbeli települések is – a megreformált hit követőivé váltak. Első ismert lelkészük Farkasi István volt, aki 1596-ban szolgált itt. A helybeliek szabadon gyakorolhatták vallásukat 1717-ig, amikor a zágrábi püspök megbízásából a vármegye katonasága elűzte az akkori prédikátort, Peleskei Pétert, és a templomot erőszakkal elfoglalta. Ezt követően mintegy 65 évig a református híveket a becsvölgyei prédikátor szolgálta. Az 1781-ben kiadott türelmi rendelet után, 1783-tól ismét van református lelkésze a falunak. Templom 1787-ben, Szalay János prédikátorsága idején épült, akkor torony nélkül. Azt 1805-ben emelték. A templom berendezés és festése, híres felhős-kazettás mennyezete a XIX. század első harmadában készült.
A katolikus plébánia XVIII. századi újjászervezésével módosult a falu vallási és társadalmi képe. A század derekán a plébánia földjeire a plébánosok jobbágyokat telepítettek. Ez időtől folyamatosan négy-öt jobbágycsalád élt itt.
A XIX. század második felében lassú, de egyenletes gyarapodás jellemezte a települést. A század végén és a XX. század elején épültek a rangos, a jómódot erőn felül is hirdető, a falura oly jellemző lakó és gazdasági épületek. Ez a fejlődés azonban az első világháborút követően megrekedt. 1918 decemberében a szerbek megszállták a Muraközt, illetve a Muravidéket, így a falu határának egy részét is. A jugoszláv–magyar határkijelöléskor a szerbek falunkat is magukénak kívánták. Igényüket azonban nem tudták elismertetni, a község a magyar oldalon maradt. A sajátos helyzet hátrányait igazán majd csak a második világháború után érezték az itt lakók. A jugoszláv határ közelsége miatt az itt élők fokozott mértékben szenvedték meg a Rákosi-korszakot. 1949 nyarán félszáznál is több gazdát nyilvánítottak kuláknak. A tőlük elvett földeken alakult meg a tszcs. 1950. június 23-án néhány óra alatt kitelepítették az ellenségnek tekintett embereket, családokat. A kitelepítettek egy része 1953-ban, java része azonban csak 1956 után térhetett vissza szülőfalujába.
Szentgyörgyvölgy napjainkig megtartotta alapvető mezőgazdasági jellegét. Az 1960-as évektől – a hagyományos népi fazekasság mellett – iparszerű kerámiagyártás is folyt a téesz melléküzemágában. A falu egyetlen üzemét 1998 óta szlovén tulajdonos működteti. Az 1990-es évektől az egykori hátrány előnnyé vált. A nyugati határszél közelsége, a falu és a környező táj szépsége vonzza a turistákat. Ez érződik a falu külső átalakulásán is. Sorra újítják fel a régi kúriákat, két panzió is megnyílt, új iskola épült, emlékműveket, köztéri szobrokat állítottak.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi