A polgárosodás útján

Full text search

A polgárosodás útján
A szabadságharc leverését követő másfél évtized önkényuralma nem ismerte el Erdély unióját Magyarországgal. Az 1867. évi osztrák–magyar kiegyezés e tekintetben is megnyitotta a polgári fejlődés új lehetőségeit.
A következő évben az unió újból érvénybe lépett az 1868:LIII. törvénycikkel, amelyet I. Ferenc József király december 6-án szentesített. Az új szabályozás kimondta a polgári és politikai egyenjogúságot, valamint a „nemzetek” (székely, szász) szerinti korábbi előjogok megszüntetését. Ezzel Erdély addigi közjogi különállása végleg megszűnt, a kiegyezéssel létrehozott Osztrák–Magyar Monarchián belül a Magyar Királyság része lett.
A politikai, a társadalmi, a gazdasági és művelődési élet korszerűsítése a Székelyföldön mindenekelőtt azt jelentette, hogy felszámolták a terület rendi-katonai különállását és önkormányzatát, a székelység ezzel az évszázadokon át működő sajátos határvédelmi szerepét is elveszítette. Az ország közigazgatási átszervezését jóváhagyó 1876. június 19-i XXXIII. törvénycikk alapján Erdélyben tizenöt vármegyét hoztak létre, a székely (és a szász) székeket ezek egy részébe olvasztották. Udvarhelyszék helyén így jött létre Udvarhely, Háromszék helyén Háromszék, Csík-, illetve Gyergyószék helyén Csík vármegye. Marosszéket összevonták Torda vármegye keleti felével, Maros-Torda vármegyeként.
Az új közigazgatási rendszer bevezetése után azonban a Székelyföldön még évtizedekig tovább élt a korábbi jogrend számos, sajátos eleme, így például az öröklésben, de csak mint népi jogszokás.
A rendi szerkezet gyökeres átalakulása-átalakítása miatt Zabolán is több évtizedig tartó viták és pereskedések kezdődtek. A szabad székely közösségek, a communitasok által közösen birtokolt erdőket, legelőket, kaszálókat és szántókat pontosan szét kellett osztani az egyes családok, valamint az újonnan alakult közbirtokosságok között. A falubeli helyzetet az is bonyolította, hogy a szabadok mellett szinte azonos számban éltek itt volt jobbágycsaládok. Bár a szabadságharc leverése utáni önkényuralom eltörölte az 1848-as áprilisi törvényeket – köztük a jobbágyfelszabadítást kimondót is –,az 1853. március 2-én kiadott úrbéri pátens meg a kárpótlási és földtehermentesítési nyílt parancs kimondta az úrbéri kapcsolatból és a földesúri joghatóságból eredő jogok, járandóságok és kötelezettségek megszüntetését. Az intézkedések Zabolán sajátos helyzetet teremtettek, a helyi családok jelentős része nem ragaszkodott tovább jobbágyi-paraszti életmódjához, tudatosan a polgárosodás útját választotta.
A falu gazdasági, társadalmi és művelődési életének gyors korszerűsödését alapvetően a Mikes család határozta meg, tagjai ugyanakkor a vidék iparosításának is serkentői voltak. Gróf Mikes Ármin zabolai nagybirtokos 1893. február 9-én egyik kezdeményezője volt például Háromszék vármegye iparfejlesztő bizottságának. A magyar állam azonban a dualista korszakban nem fordított megkülönböztetett figyelmet Székelyföld iparosítására, városiasodására. Ennek csakhamar azt lett a következménye, hogy a túlnépesedett vidék már nem tudta eltartani a lakosságát. Zabolán mégsem következett be a falu elszegényedése, újabb tömeges elvándorlás, mert a Mikes család ebben a községben viszonylag korán bevezette a polgári fejlődés minden meghonosítható vívmányát.
Településünk régebben is hatalmas erdőket birtokolt, de megfelelő utak hiányában azok nagyrészt elérhetetlenek voltak. Amikor a vasútépítkezés megközelítette a Felső-Háromszéket – a Brassó–Háromszék helyiérdekű gőzmozdonyú vasutak Sepsiszentgyörgy és Kézdivásárhely közötti szakaszát 1891. november 27-én adták át ünnepélyesen forgalomnak –, a grófi család elhatározta, hogy a sűrű fenyves erdők fáit gyorsan kitermelteti és feldolgozza.
Mikes Árminnak, a XIX–XX. század fordulóján Zabolán összesen 4254 katasztrális hold erdeje volt. A falu fölött emelkedő hegyekben kisvasutakat, sodronyokat és vizescsatornákat építtetett. Munkásai a Sepsiszentgyörgy– Kézdivásárhely vasútvonal mentén fekvő zabolai nagyállomástól, Haraly és Gelence szomszédságában egészen a Zernye-csúcs lábáig síneket fektettek le, és a hegy alatt fűrészüzemet és gyufagyárat létesítettek.
1893-ban helyezték üzembe a gróf Mikes Ármin-féle zernyei erdőipari és fűrészgyárat, ahonnan évente hatszáz, fenyőgerendával és deszkával megrakott vasúti kocsit gördítettek le a nagyállomásnál működő fűrésztelephez. A grófi família arra is nagy figyelmet fordított, hogy a zernyei fűrésztelepen dolgozó munkásoknak és családjaiknak megfelelő lakást létesítsen, gyermekeiknek pedig iskolát építsen. Az új ipari létesítményekben számos német és zsidó származású szakembert alkalmazott. A fakitermelő és -feldolgozó vállalkozást 1905-ben Budapesten részvénytársaságként jegyezték be.
A Mikesek az Olt folyó mentén fekvő Bükszád falu határában lévő erdős birtokukon már 1763-ban üveggyártó manufaktúrát létesítettek, ahová elsősorban német és cseh munkásokat telepítettek. A XIX. század végére magyarrá lett üvegfúvók, a hutások száma hatvan–nyolcvan fő között ingadozott. Amikor az üzem 1885-ben leégett, újjáépítésekor a legkorszerűbb berendezésekkel szerelték fel. A sörös- és az ásványvizespalackok gyártására szakosodott gyár évi termelési értéke elérte a százezer forintot. Termékeit elsősorban hazai piacra, illetve a Román Királyságba és Bulgáriába szállították. A honfoglalás ezeréves évfordulóján tartott országos gazdasági kiállításon a gróf Mikes Benedek örökösei céget Ipari Díjjal tüntették ki.
A zabolai főúri családnak döntő szerepe volt abban is, hogy a falu termőterületeit a XIX–XX. század fordulóján, 1901-ben tagosították, tehát egy-egy család korábban szétszórtan fekvő birtoktesteit egy-egy parcellába vonták össze. A grófi famíliának viszonylag kevés kaszálóterülete volt, ezért a Fekete-ügy melletti Réten nyolcvanegy katasztrális holdat a legkorszerűbb módszerrel műveltek. Csatornákkal és alagcsövezéssel elérték, hogy területe mindig úgy kapott megfelelő mennyiségű vizet, hogy a gyakori áradások mégsem öntötték el.
A Mikes család a nagyállomás szomszédságában, a főút mellett mintagazdaságot létesített, ahol cselédjeinek négy sorházat emeltetett: a helyiek Négyháznak nevezték. A gróf a legelsők között alkalmazott gőzzel működtetett különféle termelőeszközöket, így például sodronnyal vontatott ekéket, vető-, arató-, illetve cséplőgépeket. A XX. század elején mintegy négyszáz katasztrális hold alagcsövezett szántóföldet művelt. A falu északi, széltől védettebb, Hegymegének nevezett részében gyümölcsöst telepíttetett, a kastélykert szomszédságában pedig bolgárkertészetet létesített a XIX. század végén, összesen ötvenkét holdon.
Elsősorban Mikes Ármin fordított nagy figyelmet a helybeli lóállomány nemesítésére. Külföldről több mint tíz fajtiszta kancát vásárolt, és gazdaságában európai hírű versenylovakat tenyésztett. A kastély udvarában márványpadlós istállót építtetett legszebb paripáinak. Sok külföldi látogató által is megcsodált ménesét nyáron a falu fölötti Zernye-havason tartotta, ahol vadaskertet is kialakított. A régi kastélyban található nappaliját vadásztrófeákkal díszítette.
Korábban már említettük, hogy a XVII–XVIII. század fordulóján a Mikes família román juhászcsaládokat telepített Zabolára, azok mindig jelentős mennyiségű gyapjút termeltek. A XIX. század első évtizedeiben a Mikesek a Hosszakban fonodát, a kastély melletti épületekben szövőüzemet létesítettek. A Homeszpun néven működő textilipari vállakozásukban készült, hamar híressé vált gyapjúszövetet Brassóban, Budapesten és Bécsben, Bukarestben is értékesítették.
A XIX. derekán a grófi udvarházat olasz kőfaragómesterekkel kastéllyá bővíttették, kertjét német kertészekkel csinosíttatták. A család 1910 és 1912 között a régi kúriától déli irányban egy kétemeletes új kastélyt építtetett. Itt alakították ki a Mikesek a különféle üzemek, vállalkozások irodáit, illetve a külföldi vendégeiknek teremtettek kényelmes elhelyezést. A két épületet alagúttal kötötték össze, azon át vitték az alsó lak konyhájában készített ételeket a régi udvarház nagy ebédlőjébe.
A XIX. század derekán Zabola lakosai összesen 23 060 hold földet birtokoltak, ebből szántó 3 243, kert 647, kaszáló, illetve rét 710, legelő 187, erdő 17 991, terméketlen 285 katasztrális hold. Ebben az időben a legjelentősebb birtokos, a Mikes család mellett tíz-tizenkét tehetős gazda lakott a faluban, akik nagyobb – negyven-ötven holdas – területet műveltek, a többség három–öt holdon gazdálkodott. Az 1870-es években – Kozma Ferenc adatai szerint – községhez 23 717 hold terület tartozott, ebből szántó 3258, kaszáló 1033, legelő 209, erdő 18 944, terméketlen 274 hold. Feltűnő, hogy két évtized alatt a kaszálóterület több mint háromszáz, az erdőé csak ezer holddal növekedett.
A Mikes család földbirtokállománya 1890-ben: szántó 258, gyümölcsös 52, kaszáló-, illetve rét 81, erdő 4254, nem adózó helye tizenegy, összesen 4656 katasztrális hold, amelyet tizenhat igásállattal, tizenkilenc ekével, nyolc boronával, három hengerrel, két vetőgéppel és egy szecskavágóval műveltetett. A grófi família ekkor ötvennégy szarvasmarhát, negyven lovat és huszonnyolc sertést tartott. Juhai számát az összeírás nem említi.
Az 1895-ben lebonyolított állatösszeírás a faluban 1464 szarvasmarhát, háromszáz lovat, 1299 sertést, 1338 juhot, 4127 szárnyast, két szamarat és húsz méhcsaládot vett számba. A XIX. század utolsó évtizedében Zabolán a lovas igavonás még nem volt általánosan elterjedt. A falu családi gazdaságaiban az előbbi évben nyolc egyes-, százkét kettős lovat, 189 kettős, három négyes ökör-, két bivaly-, egy szamár- és 92 tehénfogatot használtak. Pótsa József adatai szerint 1899-ben tizennégy molnár, kilenc asztalos, ugyanennyi kovács, nyolc csizmadia, hat korcsmáros, öt kádár, négy vegyes kereskedő, illetve szatócs, három-három bognár, mészáros meg köszörűs, két férfiszabó és egy cséplőgép-tulajdonos tevékenykedett községünkben.
A falu fejlődése már az 1880-es évek elejétől látványos. A postát 1882-ben, a távírdát 1890-ben létesítették, majd ez utóbbi esztendőben egyesítették. Újabb fellendülést hozott a következő, az 1891. év, amikor Zabolát bekötötték a már említett Sepsiszentgyörgy–Kézdivásárhely vasútvonal hálózatába.
Az 1900. évi országos, hivatalos népszámlálás adatai szerint Zabola törzslakossága 2525 fő, közülük 1918 személy a mezőgazdaságban, 231-en a kézművességben (kisiparban), 376-an más foglalkozásból találtak megélhetést. Községünkben ugyanekkor három tisztviselőt, kilencvenkét cselédet és tizennyolc tizenhat éven aluli kiskorút, valamint háromszázhatvan tizenhat évnél idősebb munkást is feljegyeztek. A faluban két nagy-, 274 kisbirtokos, hamincegy napszámos és négy baromfitenyésztő lakott. Jelentős iparos-polgári réteget vettek számba: huszonhárom asztalos, tizennégy molnár, tizenkét szabó, nyolc kovács, hat cipész, kőműves, illetve gépész, öt korcsmáros, három lakatos, illetve fűrészüzem-tulajdonos, egy-egy hentes, kőfaragó, ács, valamint varrónő dolgozott rendszeresen. A földművelés mellett házi jellegű alkalmi kézműiparral negyvennégy személy foglalkozott.
A hagyományos népi mesterségekhez – ács, kerekes, kádár, kovács és így tovább – szükséges tudás falunkban is többnyire apáról fiúra öröklődött. A Zabolán működő kézművesek jelentős része azonban a közelebbi Kézdivásárhelyen, illetve Kovásznán vagy távolabbi városokban, Sepsiszentgyörgyön és Brassóban töltötte tanoncéveit. Ezt követően segédként gyakran az Osztrák–Magyar Monarchia távolabbi vidékeire vándoroltak, de a legtöbbjük hazatért és Zabolán alapított családot.
A polgárosodást a társadalmi szervezetek megalakulása is jelzi. Már 1887. október 30-án megszületett a zabolai önkéntes tűzoltóegylet, főparancsnokának gróf Mikes Ármint választották. Az egyesület további irányítói: vezető osztályparancsnok Hadnagy Károly, mászóosztály-parancsnok Bodó Endre, a szivattyús osztály vezetője Héja József. A szervezet kezdettől fogva nemcsak a tűzesetek megelőzésével, illetve a tüzek megfékezésével foglalkozik, de napjainkban is fontos szerepet tölt be településünk közösségi életében. Az ünnepeken, a különféle rendezvényeken rendszerint egyenruhában, külön testületként vonultak, illetve vonulnak fel. S immár több mint egy évszázada alapvetően meghatározzák Zabola művelődését: évente tűzoltó-bemutatót, táncmulatságot szerveznek.
Mivel a tűzoltók felvonulása elképzelhetetlen fúvószene nélkül, már a XIX–XX. század fordulóján megalakult a helyi fúvósegylet is, hangszereket és kottákat a barcasági szászoktól vásároltak.
A falu társadalmában a világot járt a kézművesfamíliák voltak a polgári kultúra és értékrend meghonosítói. Viseletükben, lakás- és egészségügyi kultúrájukban, szabad idejük eltöltésében, gyermeknevelési eszményeikben mintát nyújtottak a gazdacsaládok számára is. Ez a pantallós és nyakkendős réteg külön zenekart, színjátszókört működtetett, 1902-ben pedig megalakította a Zabolai Iparosegyesületet. Felszentelték a lobogót, a zászlóanya gróf Mikes Árminné, Bethlen Klementina volt. Az iparosok 1920. január 24-én tartott farsangi ünnepségéből származó bevételt közcélokra, például a jegyzői iroda „tisztességes” felszerelésére fordították. Döntő szerepük volt a községi könyvtár megalapításában is. Az egyesület számos kulturális rendezvényt szervezett a második világháború végéig.

A Mikes-kastély Orbán Balázs látogatása idején

Grófi vadászaton a XX. század elején

Gróf Mikes János, Szombathely püspöke

Cséplés a XX. század elején

A Balogh család udvara a XX. század elején

Meghívó álarcosbálra

Az iparosok vonószenekara

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi