Iskolák, művelődés, egyesületek

Full text search

Iskolák, művelődés, egyesületek
Nem különbözve egy átlagos magyar kistelepüléstől, Zalavár lakosságának iskolai végzettsége is csak nagyon lassan mozdult el a felsőbb kategóriák felé a XX. század második felében. 1941-ben, az akkori népszámlálás adatai szerint 1479 volt a hat éves és annál idősebb népesség száma, akik közül 66-an nem tudtak sem írni, sem olvasni, míg 228-an tartoztak – az iskolai végzettség megjelölése nélküli – „egyéb írni-olvasni tudó” kategóriába.
Az elemi iskola 4–5. osztályát 595-en, 6–7. osztályát 571-en, míg a nyolc osztályt mindössze tízen járták ki. Középiskolát öten, főiskolát négyen végeztek Zalavár lakói közül 1941-ben. Ötven évvel később, az 1990-es népszámlálás idején némileg növekedett a közép- és felsőfokú végzettségűek száma, de meghatározó továbbra is az alapfokú iskolázottság maradt. Eszerint a hétéves és annál idősebb népesség (1047 fő) közül húsz nem járt iskolába, 786-an általános iskolát – 345-en nyolc osztályt – végeztek, szakmunkás-bizonyítványt 161-en szereztek. A középiskolát 68-an fejezték be, valamilyen felsőfokú végzettségre 12-en tettek szert.
Zalaváron a XX. század első felében római katolikus elemi népiskolában oktatták a gyerekeket. A templom melletti földszintes épület (ma: Dózsa György út 61.) három tantermében általában három tanító végezte az oktató-nevelő munkát.
A XIX. század végén és a XX. század elején Simrák Károly, Bánhalmi József, Lukinich Róbert, Stádinger Ferenc és Pölöskei József tanított itt. A két világháború között kettőszáznál is több tanulója volt ennek a kis iskolának. Az iskola igazgatója: Komáromi Titusz plébános mellett Szalay Lajos, Fiedler Gyula és Lantos Hilár voltak ennek a korszaknak a meghatározó tanítóegyéniségei. Közülük is kiemelkedik Szalay Lajos, aki a háború után is hosszú ideig tanított, illetve igazgatóskodott Zalaváron.
1927-ben került a faluba mint osztálytanító, 1931-től már kántortanítóként szolgált itt. A falusi tanítók nem maradhattak ki a község közösségi életének szervezéséből, így Szalay Lajost is ott találjuk a helyi tűzoltóegység parancsnoki posztján, ő a Polgári Lövészegyesület főtitkára és az általa szervezett dalárda karnagya.
A második világháború idején egy menekült tanítónőt is befogadott az iskola, rövid ideig itt tanított Murányi Olga, akit a Nagyvárad melletti Vá-radalpárról sodort ide a történelem. 1945 tavaszán már nincs itt, helyette Marschall Magdolnát említik, aki valószínűleg már a háború előtt is a faluban tanított. Ekkoriban Lantos Hilár az 1–2. osztályt, Marschall Magdolna a 3–4. osztályt, Szalay Lajos az 5–7. osztályokat oktatta. Nyolcadik osztály ekkor még nem volt.
1948-ban nem kis konfliktust okozott Zalaváron az iskola államosítása. A témával foglalkozó főispáni jelentés szerint: „…a zalavári körjegyző jelenti, hogy [június] 10-én reggel 7 órakor népgyűlés volt Zalaváron, amelyen kb. 150-en jelentek meg. Az asszonyok zavarni próbálták a gyűlést, a gyűlés azonban az államosítást megszavazta.”
Június 17-én már meg is bízta Zala vármegye tanfelügyelője Szalay Lajost a zalavári állami általános iskola vezetésével. Az 1950-es évek elején – ahogy a végrehajtó bizottság 1952. június 7-i ülésén fogalmaztak „6 nevelő végzi az új embertípus kialakításának felelősségteljes munkáját”. Az ideológiai nevelés nem lehetett túl hatékony, 191 gyerek közül 134 jelentkezett 1952-ben hittanra. Akkoriban az iskolai oktatás egyik fő kérdése volt a hittanra járók arányának a csökkentése, ez időnként szinte hisztérikus kampánnyá fajult, amelyben a békés rábeszélés (lebeszélés) és a legdurvább megfélemlítés elemei keveredtek egymással.
Az ötvenes években már nagyon rossz állapotba került a közel százéves, régi iskolaépület. Pedagóguslakásokra is szükség lett volna: a tíztagúvá bővült tantestületben nagy volt a fluktuáció, ennek megállítását a lakáshiány gátolta leginkább. Zalaváron ezekben az években a nem egészen ezerforintos pedagógusfizetések mellett – általában hat-nyolcszáz forint – egy bútorozott szobáért havi kétszáz–kétszázötven forintot kértek.
Az ötvenes-hatvanas évek fordulóján készült el a Kossuth utcában a várva várt új iskola, amit azóta is – noha van nála már újabb – egyszerűen csak „új iskolának” hív a falu. Ezzel együtt némi karbantartást is végeztek a régi iskolán, amit változatlanul tovább használtak. Az általános iskola mellett megszervezték a dolgozók iskoláját azok számára, akik egyáltalán nem vagy csak részben végezték el a nyolc osztályt. Munka, család mellett nehezen ment már a tanulás, nagy volt a lemorzsolódás.
A hetvenes években a fiatalok többsége már továbbtanult, nagyobb részük valamelyik szakmunkásképzőt választotta. Az évtized elején indult meg a hivatalos közeledés a repülőtér miatt a közelben tanuló szovjet pajtások felé, ugyanis a zalavári iskola „szocialista szerződést” kötött a sármelléki reptéren működő 144. számú szovjet iskolával, melynek keretében kölcsönösen részt vettek egymás kulturális eseményein, illetve sportversenyein.
Ebben az időben Tóth Antalné igazgató és a helyettese, Rácz Sándor – 1975-től igazgató – ugyanazokkal a problémákkal küzdöttek még mindig, mint elődeik: kevés szakos tanár (főként készségtárgyakból), állandó fluktuáció, a pedagóguslakások hiánya, alacsony fizetés, nem túl ideális technikai feltételek, szükségtantermek igénybevétele, újfent összevont osztályok.
Érdekes módon – ami azért a legtöbb helyen ekkor már nem volt jellemző – a hitoktatás kérdése egy 1978-as tanácsülésen még mindig nyílt vitát tudott provokálni. Az igazi indulatok azonban akkor szabadultak el, amikor a nyolcvanas évek elején felvetődött az iskolakörzetesítés. A tanács és a tsz központjának Sármellékre helyezése után jószerével az iskola jelentette az önállóság utolsó reményét.
1982-ben aláírásgyűjtés indult a zalavári szülők között a körzetesítés ellen, ennek ellenére 1982. augusztus 1-jei hatállyal megszervezték a Sármelléki Általános Művelődési Központot, amelybe a sármelléki és zalavári óvodákat, iskolákat és művelődési házakat koncentrálták.
A zalavári igazgató Stefanik Dezsőné maradt, aki 1978 óta látta el ezt a feladatot. Az intézmény végleges, megnyugtató elhelyezése végett 1984-ben már kérte, hogy a művelődési ház mögé épüljön egy új iskola. 1986-ban a tanácsülésen is vita folyt a kérdésről, először a négy, később a nyolc tantermes verziót fogadták el. Ugyanebben az évben már egyeztetést folytattak a különleges, egyedi építészeti stílust megteremtő Makovecz Imrével az iskola terveinek elkészítéséről.
Sajnos a tantestületet még mindig nem sikerült stabilizálni, ezt ráadásul a körzetesítés sem segítette, a Zalaváron tanító pedagógusoknak kevesebb mint a fele lakott helyben. 1986-tól ugyan újra önálló lett a zalavári iskola, de ez sem változtatott ezen a helyzeten.
Mint az várható volt Makovecz Imre terve – különösen annak költségkihatása – újabb vitát gerjesztett a közös tanácsban, de végül mégis megkezdődhetett a kivitelezés 1988 közepén. A nem várt gazdasági nehézségek miatt jelentősen csúszott az épület átadása. Csaknem egy év késéssel, 1990. szeptember 2-án avathatták fel a Cirill–Metód névre keresztelt új általános iskolát.
Az eredetileg tervezettel szemben hat tantermes lett, a tanulók létszáma folyamatosan csökkent, 1990-ben már alig haladta meg a százat, az évtized közepén kilencven alá csökkent.
A XX. század első felének helyi társas művelődését a kezdetlegesség jellemezte. Nemigen születtek Zalaváron olyan egyesületek, amelyeket a klasszikus kulturális önszerveződés jó példáiként említhetnénk. A Szalay Lajos kántortanító által kezdeményezett – már említett – dalárda időlegesen működött, a forrásokban még előkerülő gazdakörről például nem tudunk szinte semmit, nyilván ezek működése sem volt túl intenzív. A húszas években a helyi kulturális élet kimerült egy szerény népkönyvtár látogathatóságával, illetve időről időre műkedvelő előadások szórakoztatták a falu népét.
Az említetteken kívül léteztek természetesen olyan szerveződések, amelyek nevükben egyesületek, de ezeket mégsem tekinthetjük azoknak. A Leventeegyesület és a Polgári Lövészegyesület országos hálózattal rendelkező, közvetlen politikai célok végrehajtását szolgáló, az autonóm összeszerveződés legcsekélyebb jeleit sem mutató, intézményesített csoportok voltak.
Gyér forrásbázisunk egyedül a Polgári Lövészegyesület életébe enged némi bepillantást. Az „egyesület” 1930. március 30-án alakult, elnökké Ernyey Gézát az apátság uradalmi főintézőjét, ügyvezető elnökké Bokor József községi jegyzőt, alelnökökké Bajzik Lajost és Lukács Gyulát, főtitkárrá pedig Szalay Lajost választották.
1935-ben módosították az alapszabályt, melynek értelmében az elnök Bokor József, ügyvezető elnök Fiedler Gyula tanító, alelnök Lantos Hilár tanító, főtitkár pedig dr. Riedl Ferenc segédjegyző lett.
A polgári lövészegyesületek alapvető célja a katonailag képzett férfiak ismereteinek szinten tartása, illetve bővítése volt. Ez a trianoni békeszerződés tiltásai miatt megszületett álcázott kiképzési rendszer a második világháború kitörésével értelmét veszítette, így annak első éveiben központilag fel is oszlatták őket. Szintén csak részben volt kulturális vetülete a zalavári tűzoltó-egyesületnek, melynek parancsnokává 1933-ban Szalay Lajost választották.
A háború után a szocialista rendszernek gyökeresen más elképzelései voltak a közművelődést illetően, mint a két háború közötti berendezkedésnek. Zalaváron az ötvenes évek legelején alaposan „felfrissítették” a könyvtárat az új ideológiát népszerűsítő kiadványokkal, és ekkor hozták létre a kultúrházat is, amely az azóta lebontott Dózsa György út 48. sz. alatti épületben kapott helyet.
Az ötvenes években, a megváltozott szervezeti keretek ellenére, nem sokat változott a tartalom, a „műkedvelő előadások” címén változatlanul nagy sikernek örvendtek a helyi fiatalság által előadott népszínművek. A kultúrházban emellett tánccsoport is működött, a sakk és az asztalitenisz is ide vonzotta a fiatalokat. Az évtized végén az iskolából a kultúrházba kerültek a „falumúzeum” évek óta gyűjtött tárgyai.
A régi használati eszközök többszöri áttelepítés, hányódás után a nyolcvanas évek elején kerültek Keszthelyre, a Balatoni Múzeumba. Az ötvenes, hatvanas években Zsár Ferenc vezette a kultúrházat, a könyvtárat pedig Tarnóczi Sándor. Mivel a munkát főleg a helyi pedagógusok végezték, azok állandó cserélődése, valamint az egyre rosszabbá váló tárgyi feltételek összességében nem kedveztek a közösségi önművelődésnek.
Ezt a község vezetői is érzékelték, ezért mindent igyekeztek megtenni az egyre halványuló kulturális lehetőségek gyarapítására, amit leginkább egy új művelődési ház felépítésével kívántak biztosítani. Az épület a hatvanas–hetvenes évek fordulóján el is készült, helyet kapott benne a könyvtár és egy háromszáz férőhelyes előadóterem. A ház munkáját ezekben az években Hajas Éva, később Horváth Józsefné (Kőnig Angyalka) irányította.

Zalavári iskolások az 1920-as évek végén. Középen Szalay Lajos és Lantos Hilár tanító

A régi katolikus iskola épülete

Stádinger Ferenc tanítványaival 1921-ben (a KBM tulajdona)

Elsősök 1930-ban (a KBM tulajdona)

Zalavári tanulók 1930-körül. A kép jobb oldalán Lantos Hilár

Elsőáldozók 1944-ben Szalay Lajos és Lantos Hilár tanítóval

Az „új iskola” épülete 2001-ben

A Makovecz Imre által tervezett általános iskola

Zalavári futballcsapat a két világháború között (a KBM tulajdona)

A zalavári KALOT tagjai (a KBM tulajdona)

Zalavári bálozók 1937-ben

Zalavári színjátszók az 1930-as években (a KBM tulajdona)

Zalavári tánccsoport az 1960-as években

A művelődési ház épülete

A zalavári nyugdíjasklub a megyei klubtalálkozón (1993)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi