Gyakorlati lépések, célkitűzések

Full text search

Gyakorlati lépések, célkitűzések
Az európai fegyveres erők radikális csökkentése nyitányaként értékelhető az az egyoldalú haderő- és fegyverzetcsökkentési intézkedéssorozat, melyet a Varsói Szerződés vezető hatalmának első embere, Mihail Gorbacsov jelentett be az ENSZ-közgyűlésen, 1988. dec. 7-én elmondott beszédében. A táblázatban összefoglalt jelentős egyoldalú szovjet haderő- és fegyverzetcsökkentési elhatározást a Varsói Szerződés összes tagországa követte, s az intézkedéseket 1989–90 folyamán hajtják végre.
A Varsói Szerződés tagországai egyoldalú haderő- és fegyverzetcsökkentési intézkedései nyomán összességében 15–20%-kal csökken a katonai szövetség szárazföldi haderőnemének létszáma, hasonló mértékben a harckocsik és a tüzérségi lövegek mennyisége. Az NDK, Csehszlovákia és Magyarország területéről kivonandó és feloszlatandó szovjet harckocsihadosztályok, deszantegységek és -alegységek, valamint a folyami átkelést biztosító műszaki egységek révén, nemkülönben az NDK, a csehszlovák és a magyar fegyveres erők csökkentésének eredményeként csökken a megmaradó erők támadóképessége.
Mindez kedvező feltételeket teremtett az 1989. márc.-ban Bécsben megkezdődött összeurópai hagyományos haderő- és fegyverzetcsökkentési tárgyalásokhoz, mivel csökkent a Varsói Szerződés néhány területen fennálló nyomasztó fölénye, mérséklődött a támadó felállás okozta, nem teljesen indokolatlan nyugati veszélyérzet.
A Varsói Szerződés, de mindenekelőtt a Szovjetunió jelentős egyoldalú haderő- és fegyverzetcsökkentési intézkedései eredményeként megfelelően alakulnak a szovjet vezetés és a Bush elnök vezette új amerikai kormányzat kapcsolatai az európai haderő- és fegyverzetcsökkentés területén.
Az új amerikai kormányzat külügyminiszterének első moszkvai látogatásán (1989. máj.) előterjesztett, minden eddiginél radikálisabb szovjet elképzelésre csakhamar megérkezett az amerikai válasz. Bush amerikai elnök által a NATO fennállása 40. évfordulóján előterjesztett elképzelés sok vonatkozásban hasonlít a szovjet haderő- és fegyverzetcsökkentési elképzelésekhez. Az amerikai elnök által vázolt haderő- és fegyverzetcsökkentési elgondolás nemcsak a számok, hanem az elvek tekintetében is közeledett a szovjet elképzelésekhez, ugyanis az új amerikai kormányzat hajlandó a csökkentés körébe bevonni a Szovjetunió által már korábban szorgalmazott légierőt is.
A bécsi tárgyalások eddigi menete, a szovjet–amerikai kapcsolatok alakulása reális lehetőséget teremt arra, hogy 1991-től kétoldalúan is folytatódjék a haderő- és fegyverzetcsökkentési intézkedéssorozat.
Szentesi György

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi