szív:

Full text search

szív:
a vérkeringés központi szerve, „motorja”. Felnőtt ember szíve kb. 250 g súlyú izmos tömlő, melynek alakja leginkább a legömbölyített kúphoz hasonló. A mellkas elülső részén helyezkedik el. 3/5-e a középvonaltól balra, 2/5-e attól jobbra esik. Csúcsa balra, előre és lefelé tekint. A szív négy üregből áll, ezek: a jobb és a bal pitvar, valamint a jobb és a bal kamra. A jobb pitvar a jobb kamrával, a bal pitvar a bal kamrával nyíláson, ún. szájadékon keresztül közlekedik. A pitvarokat és a kamrákat egymástól izmos fal választja el. A bal kamrából ered a főütőér (aorta), a jobb kamrából a tüdőverőér. A jobb pitvarba ömlik a gyűjtőerekben összegyűlt vér, a balba a tüdőgyűjtőereken keresztül szállított vér. A szájadékoknál és a verőerek kezdeténél billentyűk (szívbillentyű) vannak. A bal pitvar és a bal kamra között az ún. kéthegyű billentyű, a jobb pitvar és a jobb kamra között pedig az ún. háromhegyű billentyű. Az aorta és a tüdőverőér eredésénél az ún. félhold alakú billentyűk vannak.
A szív úgy működik, hogy részei meghatározott sorrendben összehúzódnak; először a pitvarok: a bennük levő vért a pitvar-kamrai szájadékon keresztül a kamrákba préselik. Miután a kamrák megtelnek vérrel, összehúzódnak, és ekkor a szájadékokon levő billentyűk mint az ajtószárnyak, becsapódnak. A vér nem tud visszafolyni a pitvarokba, mert a billentyűk elzárják az utat. Az összehúzódás hatására a vér a kamrákon keresztül a nagyerekbe áramlik. Amikor a kamrák kiürültek, a nagyerekben nő, a kamrákban csökken a nyomás. A nagyobb nyomású helyről visszaáramló vér a félhold alakú billentyűk tasakjait megtölti, azok szélei szorosan egymáshoz feküsznek, és így megakadályozzák, hogy a vér visszafolyjék a kamrába.
A szív összehúzódását szisztolénak, elernyedését diasztolénak nevezzük. Szisztolé alatt a szívből a fent vázolt úton az erekbe jut a vér, diasztolé alatt a szívüregek izmos fala ellazul, és az üregek a pitvarok felől ismét feltöltődnek vérrel.
A szívműködés ritmusosan zajlik le. Ezt az ingerképző és ingerületvezető rendszer biztosítja. Az ingerképző és ingerületvezető rendszer különleges felépítésű izomsejtek hálózata, mely helyenként csomót, helyenként köteget alkot. Az első csomó a jobb pitvarban a nagyvénák beszájadzásánál van. Ezt a területet szinusznak nevezik, az ingerképzés céljait szolgáló csomót pedig szinuszcsomónak. A szívet összehúzódásra bíró inger e csomóban képződik, ezért ezt ütemszabályozónak (pacemaker) is nevezik. A szinuszcsomóból az ingert a pitvarok izomzata vezeti a pitvar-kamrai határhoz. Itt újabb csomó van, az ún. Aschott–Tawara csomó. Ebből egy ingerületvezető köteg (His-köteg) indul ki, majd hamarosan kettéválik, egyik ága a jobb, a másik a bal kamrába tart (Tawara-szárak) Ezeknek a rostjai a kamrák izomfalához vezetik az ingerületet. Az ingerképzés és -vezetés automatikus folyamat ugyan, de működését a szív idegei befolyásolják, így a szív működése az idegrendszer szabályozása alatt áll.
A szívet az ún. szívburok veszi körül. Ez kettős falú rostos lemez, melynek lemezei között minimális folyadék is található. A szívizmot táplálékkal külön érrendszer látja el. Ennek főága koszorú alakban fogja körül a szívet, ezért koszorúérnek nevezik.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi