Harckocsik – páncélozott harcjárművek

Full text search

Harckocsik – páncélozott harcjárművek
A táblázatokból egyértelműen kitűnik, hogy a közepes harckocsik állományának döntően nagyobb hányada több évtizedes konstrukció.
A régebbi harckocsik rendszerben tartása különösen jellemző a kisebb európai NATO-országokra, de a régi harckocsitípusok még a közepes és a legnagyobb európai NATO-országok hadseregeiben is – nem elhanyagolható arányban – megtalálhatóak.
Az Egyesült Államokban kifejlesztett és gyártott több évtizedes életkorú harckocsitípusokat még jelenleg is hat európai NATO-ország hadserege tartja szolgálatban. A többi európai NATO-ország harckocsitípusait elsősorban Németországból, illetve kisebb számban Franciaországból, illetve Nagy-Britanniából szerezte be.
Jellemző azonban, hogy míg Németország a régebbi Leopard 1 típust öt európai NATO-országba szállította, addig a korszerűbb utódtípust, a Leopard 2-t már csak két ország vette meg.
Hasonlóan alakult a harckocsik vonatkozásában mérsékelt exportot lebonyolító brit és francia hadiipar helyzete, utóbbi legújabb konstrukcióját, a Leclerc típust még a francia hadsereg is csak kis mennyiségben rendszeresíti.
A táblázatban bemutatott különféle páncélozott harc- és szállítójárművek – a lövészpáncélosok, a felderítő harcjárművek és a szállítójárművek – az ismertetett haditechnikai eszközcsoportok közül mind a fajtájukat, mind pedig a típusválasztékot tekintve a legnagyobbnak tekinthetők. Szinte mindegyik európai NATO-országban többfajta és sokféle típus található, s a fejlesztő-gyártó országok száma is a legnagyobb. Majd mindegyik járműiparral rendelkező ország gyárt – saját fejlesztésben vagy licenc alapján – valamilyen páncélozott harcjárművet.
Az amerikai hadiipar M113 típusú, régebbi harcjárművének számos célra kialakított változatait Nagy-Britannia és Franciaország kivételével az összes NATO-ország hadserege szolgálatban tartja, néhány országban licencben gyártja. Az összes többi páncélozott harcjármű európai fejlesztésű, gyártású.
A legtöbb effajta harceszköz Franciaországban, Nagy-Britanniában, Németországban és Olaszországban készül,d e egyetlen típus sem annyira elterjedt, mint az említett amerikai konstrukció, legtöbb esetben csak a fejlesztő országban, illetve legfeljebb néhány (1-3) ország arzenáljában található meg.
Jellemző, hogy a kisebb és egyszerűbb (szállító) típusokat Portugália, Spanyolország is saját maga készíti.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi