A Szövetséges Fegyveres Erők szerepe

Full text search

A Szövetséges Fegyveres Erők szerepe
A biztonsági környezetben bekövetkezett jelentős változások növelték a politikai párbeszéd és együttműködés szerepét, és bővítették a válságok politikai eszközzel történő megoldásának lehetőségét. Ugyanakkor a Szövetség politikája szükségessé teszi, hogy olyan fegyveres erőt tartson fenn, amely elégséges a háború megelőzéséhez és a hatékony védelemhez. Rendelkeznie kell továbbá olyan átfogó képességgel, amellyel eredményesen tudják kezelni a tagállamok biztonságát érintő válságokat. A Szövetség fegyveres erőinek elsődleges szerepe tehát változatlanul az, hogy garantálják a tagállamok biztonságát és területi épségét. Az új stratégiai környezetben ezt a szerepet oly módon kell teljesíteni, hogy nem egyetlen fenyegetést, hanem változatos és sokirányú kockázatot vesznek tekintetbe.
A Szövetség erőinek szrevezeti felépítése biztosítja, hogy változatlanul képesek ellátni a tőlük elvárt különféle funkciókat bármilyen helyzetben: békében, válság vagy háború idején. Békeidőben védik a Szövetség tagállamait a biztonságukat fenyegető veszélyek ellen, továbbá hozzájárulnak az európai stabilitás és egyensúly fenntartásához és a béke megőrzéséhez. Azáltal, hogy részt vesznek a bizalomépítő tevékenységekben, így azokban, amelyek az átláthatóság fokozását és a kommunikáció javítását célozzák, és szerepet vállalnak a fegyverzetkorlátozási megállapodások ellenőrzésében, hozzájárulnak a NATO-nak az egész Európára kiterjedő párbeszéd és együttműködés javítására irányuló célkitűzéseihez.
Másodszor, ha válság következik be, amely a Szövetség tagállamainak biztonságát veszé-lyeztető katonai fenyegetéshez vezethet, szerepük az, hogy kiegészítsék és megerősítsék a politikai akciókat és hozzájáruljanak a válságok kezeléséhez és békés megoldásukhoz. Ezért a fegyveres erőknek rendelkezniük kell olyan képességgel, hogy megfelelően és időben tudjanak reagálni a válsághelyzetekre.
Harmadszor, bármilyen valószínűtlen is, tel-jességgel nem zárható ki a háború lehetősége, ezért a Szövetség erőinek lényeges garanciát kell nyújtaniuk a potenciális veszélyek ellen olyan minimális szinten, amely szükséges a háború bármilyen fajtájának megelőzéséhez és – amennyiben az agresszió mégis bekövetkezik – a béke és a tagállamok területi épségének helyreállításához.
Éppen ezért a megfelelő katonai képesség fenntartása és az egyértelmű készenlét arra, hogy együttesen cselekedjenek a közös védelem érdekében, továbbra is központi helyet foglal el a Szövetség biztonsági célkitűzései között. A Szövetség védelmének ez a központi elve megtestesül azokban a gyakorlati intézkedésekben, amelyek lehetővé teszik, hogy a szövetségesek kihasználják a közös védelem politikai, katonai és anyagi előnyeit. Ezek az intézkedések az integrált katonai szervezetre és a tagállamokkal kötött együttműködési és koordinációs megállapodásokra támaszkodnak. Az integrált szervezet legfontosabb vonásai közé tartozik az erők együttes tervezése, a közös műveleti tervezés, a többnemzetiségű kötelékek, az erők honi területen kívüli állomásoztatása, ahol lehetséges, kölcsönösségi alapon, a válságkezelési és megerősítő intézkedések, a konzultációs eljárások, a felszerelés, kiképzés és logisztika közös szabványai, az infrastruktúra, a fegyverzetek és a logisztika terén megvalósuló együttműködés. Minden tagállam erőket jelöl ki a NATO integrált katonai szervezetébe, kivéve Izlandot (amely nem rendelkezik fegyveres erőkkel), valamint Franciaországot és Spanyolországot, amelyekkel külön együttműködési és koordinációs megállapodások vannak érvényben.
A Szövetség stratégiai koncepciója, amelyet a NATO-tagállamok állam- és kormányfőinek 1991. novemberi római csúcsértekezlete fogadott el, hangsúlyozza a kollektív védelem védelmi jellegét és a szövetségesek biztonságának oszthatatlanságát. Ugyanakkor rámutat, hogy a NATO katonai dimenziója továbbra is lényeges tényezője a tágabb értelemben vett biztonsági célkitűzések elérésének. A katonai dimenziót a nukleáris és hagyományos erők kellő aránya biztosítja. Az erők mindkét kategóriája egyaránt betölt politikai és katonai szerepet. A Szövetség nukleáris erőinek alapvető célja politikai: a béke és stabilitás megőrzése, az erőszak és a háború minden formájának megelőzése, továbbá hozzájárulás a proliferáció veszélyének elhárításához. A jelenlegi körülmények között igen kevés a valószínűsége annak, hogy a Szövetséget rákényszerítsék atomfegyvereinek alkalmazására saját védelme érdekében. Ám a nukleáris erők továbbra is lényeges szerepet játszanak abban, hogy bizonytalanságban tartják a potenciális agresszort, amely nem tudhatja, hogy a Szövetség milyen választ adna egy katonai agresszióra. Nyilvánvalóvá teszik az agresszió bármely formájának ésszerűtlenségét. A Szövetség és különösen az Egyesült Államok hadászati nukleáris erői nyújtják a szövetségesek biztonságának legfőbb garanciáját. Az Egyesült Királyság és Franciaország független nukleáris erői, amelyeknek megvan a saját elrettentő szerepük, hozzájárulnak a Szövetség átfogó elrettentéséhez és biztonságához.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi