Amerikai Államok Szervezete (OAS)

Full text search

Amerikai Államok Szervezete (OAS)
Organization of American States
Székhely (Titkárság): 17th St and Constitution Ave, NW, Washington D. C. 20006, USA
Tel.: (001) 202-4583-000, fax: -4583-967
Alapítás: 1948. április 30-án alapította Bogotában (Kolumbia) 21 állam Latin-Amerikából és a karibi térségből, valamint az USA. Az alapokmány 1951. december 13-án lépett érvénybe.
Célok/feladatok: a béke és a biztonság erősítése, a tagállamok szuverenitásának és integritásának védelme, szolidáris akciók külső és egymás közti agresszió esetn (beleértve a vitákban való közvetítést is), szankciók a közvetítő eljárás el nem ismerése, illetve megsértése miatt (pl. 1982-ben a Falkland/Malvin-háborúban), gazdasági, szociális és kulturális együttműködés.
Tagok (35): Antigua és Barbuda, Argentína, Bahama, Barbados, Belize, Bolívia, Brazília, Chile, Costa Rica, Dominika, Dominikai Köztársaság, Ecuador, El Salvador, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Jamaika, Kanada, Kolumbia, Kuba (közreműködése 1962-től felfüggesztve), Mexikó, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru, St. Kitts és Nevis, St. Lucia, St. Vincent és Grendanie, Suriname, Trinidad és Tobago, Uruguay, az USA és Venezuela.
Szervek: Közgyűlés (évente), a politika alakításában játszik döntő szerepet (többségi határozatok). A külügyminiszterek Konzultatív Találkozója, fegyveres támadás esetén is, ezt támogatja egy Tanácsadó Védelmi Bizottság (a tagállamok legfelsőbb katonai hatóságaiból). Tanácsok, amelyek a Közgyűlésnek felelősek. Állandó Tanács (amely nagyköveti szinten készíti elő a Közgyűlést), a békéltető közvetítésekben szerepet játszó Amerikaközi Bizottsággal. Gazdasági és Szociális Tanács valamennyi tag részvételével évente ülésezik. Főtitkárság, főtitkárral: César Gaviria Trujillo (Kolumbia). Számos tanácsadó intézmény és különszervezet, köztük: Amerikaközi Emberi Jogi Intézet (San José, Costa Rica), Amerikaközi Emberi Jogi Bíróság (ugyanott).
Fejlődés: az USA gazdasgi és politikai érdekeinek csaknem kizárólagos védelme a nyolcvanas években a latin-amerikai tagok ellenkezésének kiéleződéséhez vezetett, így például a Falkland/Malvin-háborúval (1982) összefüggésben, amikor az USA nyíltan NATO-szövetségese, Nagy-Britannia pártjára állt, és ezzel szembehelyezkedett az OAS-tag Argentínával, valamint a grenadai invázió (1983) idején, a közép-amerikai konfliktus során és a panamai USA-invázió (1989) idején. A katonák latin-amerikai visszavonulása nyomán veszített jelentőségéből a “nemzeti biztonságnak” a gazdasági megfontolásokkal szemben élvezett, évtizedeken át érvényesített előjoga. Latin-Amerikában növekszik a készség arra, hogy az OAS-on kívül – az USA nékül, ellenben Kubával együtt – új együttműködési formákat és intézményeket hozzanak létre, részben annak az aggodalomnak betudhatóan is, amely a világméretű tömbösödést (APEC, ASEAN, NAFTA) kíséri. A Port-au-Prince-ben (Haiti) 1995. jún. 5-7-én tartott 25. Közgyűlésen Brazília, Mexikó és Bolívia azért lépett fel, hogy Kuba feltételek nélkül visszatérjen az OAS-ba, az USA Kuba elleni bojkottját általánosan elítélik, csupán Argentína szorgalmaz “óvatos diplomáciai kezdeményezést” az USA–Kuba feszültség feloldása érdekében. A tagok többsége a szervezet megerősítését követeli, hogy a félteke sürgető problémáival – a kábítószer-termeléssel és -fogyasztással, a terrorizmussal, valamint a szegénységgel szemben – jobban fel lehessen lépni.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi