Megválaszolatlan kérdések

Full text search

Megválaszolatlan kérdések
A júliusi madridi csúcstalálkozóval lezárult a NATO bővítésének első szakasza. Miközben a nyugat-európai közvélemény kisebb mértékben támogatja a kibővítést, mint egy évvel ezelőtt, a NATO eltökélte, hogy a Cseh Köztársaságot, Lengyelországot és Magyarországot 1999-es csatlakozással meghívja a szövetségbe. Közben a madridi csúcstalálkozó folyosói beszélgetései Szlovénia és főleg Románia meghívása melletti és elleni érvektől voltak hangosak.
Amennyiben az Egyesült Államok nem inog meg, vagy ha a nyugat-európai közvélemény nem hajlik még inkább az elutasítás felé, Nyugat-Európa és Kanada parlamentjei minden nagyobb vita nélkül ratifikálni fogják a NATO határozatát. Ami az Egyesült Államokat illeti, arról még túl korai beszélni, hogy hány szenátor támogatja majd a döntést. Néhányukat minden bizonnyal befolyásolni fogják a már elhangzott ellenvetések, azaz:
– a NATO–Oroszország „alapokmány” túlságosan közel hozza Moszkvát a NATO-hoz,
– a bővítés rontja Oroszország demokratikus kilátásait,
– elrettentően magasak a bővítés költségei,
– Európa továbbra is megosztott marad, s az új NATO és Oroszország között elhelyezkedő országok egy „szürke zónában” találják magukat,
– nem a NATO, hanem az Európai Unió a megfelelő eszköz az európai stabilitás növelésére.
Végeredményben azonban két alapvető kérdés fogja eldönteni a szenátusi szavazást: sikerül-e egybetartani a Fehér Háznak a jelenleg a bővítés mellett kiállók heterogén koalícióját? Sikerül-e a három jelölt országnak megerősíteni azt a képet, hogy olyan megbízható partnerekké válhatnak, amelyek képesek és készek is hozzájárulni a szövetség biztonságához?
Mikor az orosz tiltakozás még gyenge és esetleges volt, a Bush-kormányzat és – kezdetben – a Clinton-adminisztráció sem támogatta a bővítés gondolatát. A Clinton-kormányzat azonban, maga mögött tudva a Kongresszus támogatását, 1994-96 között ügyesen meggyőzte magát és európai szövetségeseit is a bővítés előnyeiről a Nyugatra nézve, s egyáltalán, a folyamat történelmi jelentőségéről. Az adminisztráció diplomáciája messze a korai várakozásokon felül teljesített: a szövetség egységesen felsorakozott az Egyesült Államok politikája mögött. Továbbá Közép-Európa már ebben az előkészítő szakaszban is rendkívül pozitívan reagált arra a lehetőségre, hogy csatlakozhat a NATO-hoz. A Németország és a Cseh Köztársaság, illetve a Magyarország és Románia között az utóbbi időben kötött szerződések önmagukért beszélnek.
A bővítés legfőbb stratégiai célja azonban még mindig nem ismert. A dolgok tisztázatlansága azért is súlyos, mert a közvélemény nem lát tisztán az ügyben, és így az ellenzők könnyen felnagyíthatják a bővítés valóságos vagy feltételezett árnyoldalait. Ugyanakkor azonban az amerikai kormányzat határozatlansága egyben politikai szükségszerűség is volt: arra szolgált, hogy vonzóvá tegye a bővítést a támogatók rendkívül heterogén csoportja előtt.
Vizsgáljuk meg ennek a koalíciónak az összetételét. Megtalálhatók benne olyan korábbi ellenzők, akik most támogatják a bővítést, mert a kormányzat elkötelezettsége Amerika és a NATO szavahihetőségét tenné kockára. A jelenlegi körülmények között szerintük a bővítés elhalasztása nagyobb károkat okozna, mint a megvalósítása. Ami az eredeti koalíciót illeti, olyan emberekből állt, akik többnyire az alábbi csoportok egyikébe sorolhatók:
a) geopolitikai atlanticisták, akik szerint a bővítés új életet lehel a NATO-ba, beleértve a közép-európai biztonság fenntartásának feladatát;
b) idealista revizionisták, akik úgy tartják, hogy a bővítéssel gyakorlatilag meg lehet szüntetni Európa második világháború utáni megosztottságát és a „jaltai rendszert”;
c) optimista oroszbarátok, akiknek véleménye szerint a bővítés a korábban „Orosz Charta” néven ismert „alapokmány” segítségével Oroszországot közelebb hozza a NATO-hoz, és Moszkvát segítőkészebb partnerré teszi az európai biztonság kérdésében;
d) keményvonalas oroszgyűlölők, akik viszont úgy vélekednek, hogy a bővítés segít az orosz törekvések fékentartásában.
A bővítés első szakaszában a kormányzat rendkívül nagy figyelmet szentelt az oroszbarátok véleményének. Ez a megközelítési mód azzal az eredménnyel járt, hogy egyrészt megszilárdította a bővítés nyugat-európai támogatottságát, másrészt megnyugtatta az oroszokat. Esetleg még elnyerte néhány olyan demokrata párti szenátor támogatását is, akik a bővítés oroszellenes felhangjai miatt aggódtak. Ugyanakkor ennek a megközelítésnek árnyoldalai is voltak: a bővítést támogatók más csoportjait talán olyan mértékben megijesztették az általuk engedményeknek minősített kormányzati lépések Moszkva irányában, hogy felülvizsgálták a ratifikációt támogató szándékukat. Aggódtak amiatt, hogy az „alapokmány” túlságosan nagy jelentőségre tesz szert, ezért ellenzik a NATO „felhígítását”. Sőt véleményük szerint Moszkva az „alapokmány” aláírása után még nagyobb erővel lát neki a NATO hatékonyságának aláásásához.
Madrid után az amerikai kormányzat feltehetően inkább az atlanticisták, a revizionisták s bizonyos mértékben az oroszgyűlölők támogatását próbálja megnyerni, és hangfogót szerel a Moszkvának a NATO különböző tanácsaiban játszandó „konstruktív részvételéről” szóló retorikára. Az adminisztráció az eddiginél is nagyobb mértékben azt fogja hangsúlyozni, hogy a bővítés fő célja az európai biztonság és stabilitás növelése a NATO megerősítésével és a „jaltai rendszer” fokozatos felszámolásával. Az adminisztráció azáltal, hogy a hangsúlyt Oroszországról a NATO közép-európai szerepére helyezi, egyben azt is kifejezésre juttatja, hogy a bővítésnek nem az Oroszországgal szembeni konfrontáció vagy Oroszország megbékítése a célja.
A bővítés ilyen beállításának politikai magyarázata abban rejlik, hogy a Szenátus republikánus párti tagjai, valamint néhány, hozzájuk hasonlóan gondolkodó demokrata párti kollégájuk, a kormányzatnál szkeptikusabbak Oroszországgal szemben. Attól tartanak, hogy bizonyos mértékben még mindig érvényesül az általuk 1993-94-ben hevesen támadott „Oroszország először“ politika. Számukra aggodalomra ad okot az a tény is, hogy az „alapokmányt“ Madrid előtt, májusban fogadták el és írták alá. Mindezt fordított sorrendben szerették volna látni, és az ő támogatásuk feltétlenül szükséges a ratifikáció szempontjából.
A Szenátus mindenekelőtt arra vonatkozóan szeretne biztosítékot kapni, hogy a kibővített NATO nem fog a régi keletű szovjet „pán-Európa biztonsági rend“ elképzeléshez hasonlítani. A gondolat először az 1950-es évek közepén merült fel, majd pedig Mihail Gorbacsov népszerűsítette, amikor valamiféle „közös Európa-házról“ beszélt, ami alig burkoltan arra irányult, hogy csökkentse a NATO meghatározó szerepét az európai biztonságban. Az „alapokmány“ által kilátásba helyezett s első pillantásra egymást átfedő hatáskörökkel rendelkező különböző tanácsok és bizottságok sokaságát látva – melyek közül néhányban lesznek orosz képviselők, másokban pedig nem – nehéz megállapítani, milyen erősen hallathatja majd a „hangját“ Moszkva Brüsszelben. Bármiképpen áll is a helyzet, az utóbbi évek legnagyobb iróniája lenne, ha egy gyenge Oroszországnak sikerülne elérnie egy olyan történelmi jelentőségű célt, amit egy erős Szovjetuniónak nem sikerült.
A soron következő vita középpontjában tehát az a kérdés áll, hogy vajon az „alapokmány“ a NATO és Moszkva érdekeinek jogos kompromisszumát vagy ellenkezőleg: túlzott mértékű amerikai engedmények sorozatát jelenti-e. Vagy ahogy Zbigniew Brzezinski nemrég, mielőtt az okmány szövege ismertté vált volna, olyan találóan megjegyezte: realista alkalmazkodást vagy megalkuvó megbékítést?
Madrid után az orosz kapcsolat még inkább górcső alá kerül. A kormányzatnak mindenképpen választ kell adnia a létfontosságú központi kérdésre: a NATO európai szerepének erősítése-e a bővítés legfőbb stratégiai célja az új tagok felvételével, vagy inkább egy olyan „új NATO“ kialakítása, amelyben Oroszország túlzottan nagy befolyást kap a legfontosabb kérdésekben – noha mindössze „hallathatja a hangját“, és nem „vétózhat“ meg semmit? A fenti kérdésre adott válasz attól függ, hogy az adminisztráció miképpen értelmezi az Alapokmányt, és hogy a Szenátus miképpen értelmezi a tudatosan homályosan megfogalmazott pontokat. A bővítés mellett állók heterogén táborát figyelembe véve éppen ez a kétértelműség lehet adott esetben az „alapokmány“ legfőbb ereje – vagy a legfőbb gyengesége.
Egy másik – másodlagos, ám semmiképpen sem elhanyagolható – kérdés az, hogy vajon Lengyelország, Magyarország és a Cseh Köztársaság érett-e a tagságra.
Milyen kritériumok alapján fogják őket megítélni? Ha a politikai pluralizmus és a szabad piacgazdaság felé megtett jelentős mértékű haladás jelenti ezt a feltételt, akkor ennek a három országnak a kiválasztása indokoltnak tekinthető (jóllehet az apró Szlovénia talán előttük jár ezen a téren, s ilyen alapon Észtországot is figyelembe kellett volna venni). Ha a geopolitikai térnyerés és a NATO erejét valóságosan vagy perspektivikusan növelő katonai felkészültség alapján választunk, akkor a három kiszemelt állam (sőt, Románia is) ugyancsak megfelelőnek tűnik.
Miközben a NATO ilyen módon helyes döntést hoz Lengyelország, Magyaroroszág és a Cseh Köztársaság meghívásával, kérdések merülhetnek majd fel a közép-európai kommunista örökséget illetően, különösen Lengyelország és Magyarország esetében, ahol volt kommunisták döntő szerepet játszanak a koalíciós kormányokban. Valójában ezek a kormányok olyan rendkívül fájdalmas és népszerűtlen gazdasági reformokat léptettek életbe, amelyeket a politikai jobboldalon álló vetélytársaik gyakran kifogásolnak. Amellett hogy tárt karokkal fogadják a nyugati befektetőket, egyben elkötelezetten és lelkesen óhajtanak a NATO-hoz csatlakozni, és elfogadják annak minden szabályát, beleértve a hadsereg feletti civil ellenőrzést. A NATO-hoz való csatlakozás gondolata rendkívül népszerű Lengyelországban, Magyarországon pedig mind a hét parlamenti párt a tagság mellett foglalt állást. Hasonló népszerűségnek örvend a NATO-hoz való csatlakozás gondolata a Cseh Köztársaságban, Szlovéniában, sőt Romániában is. Ami Lengyelország és Magyarország volt kommunistáit illeti, nincs kizárva, hogy elvesztik parlamenti mandátumaikat azokon a választásokon, melyeket még a két ország 1999-ben esedékes NATO-hoz való csatlakozása előtt tartanak.
Mindezek után meg kell vizsgálnunk a folyamatosság kérdését a katonai és hírszerzési területen dolgozók esetében – a NATO jelenleg állítólag éppen ezt teszi. Még nyíltabban fogalmazva: képesek-e azok, akik egykor a Varsói Szerződést s eképpen Moszkvát szolgálták, megőrizni a NATO titkait?
A kérdés nem is annyira a megválasztott elnökök vagy miniszterelnökök jelenlegi álláspontjára vonatkozik; ezeknek az embereknek a nyugatbarát elkötelezettségét az 1989 utáni politikai események kellőképpen igazolták. Munkatársaik közül sokan ugyancsak demonstrálni tudták – 199-re tíz hosszú éven át –, hogy véleményük szerint országuk Oroszországtól való függetlenségének legjobb biztosítéka a NATO-tagság. Ráadásul, mivel a régi kommunistaellenes ellenzék kevés tagja rendelkezik olyan háttérrel, mely alkalmassá tenné őket arra, hogy főtisztek vagy a hírszerzés munkatársai legyenek, a NATO-nak pár évig türelmesnek kell lennie a fent jelzett folytonosságra vonatkozóan.
Ennek ellenére, mivel a Szenátus valószínűleg felveti ezt a témát is, a jelölteknek átvilágíthatóvá kell tenniük azokat a nagyköveteket és katonai, valamint hírszerzési megbízottakat, akiket Brüsszelbe, illetve a NATO-tagországok fővárosaiba szeretnének küldeni. Ezeket a posztokat nem tölthetik be a régi kommunista nómenklatúra vezető tagjai, akiknek a NATO iránti lojalitása legalábbis kétségeket ébreszt. Az új tagok kizárólag ilyen módon nyilváníthatnák ki azt, hogy a személyi kérdésekben meglévő szükséges folyamatosság ellenére véglegesen szakítottak a múlttal. Ezalatt a NATO-nak újabb lehetőségeket kellene keresnie, hogy a közép-európaiakkal való kapcsolatában biztosítva legyen a diszkréció. Ilyen megoldás lehet, hogy kezdetben a fent említett állásokba jelöltek biztonsági szempontból való ellenőrzését ne csak – a jelenlegi gyakorlat szerint – az illető ország megfelelő szervei végezzék el, hanem egy közös, a NATO által kijelölt testület. Végül is a NATO még mindig rendelkezik olyan titkokkal, amelyeket védeni kell.
Miután a bővítés részleteit és az Oroszországgal való kapcsolat mibenlétét tisztázzák, valamint a meghívott új tagok néhány kisebb, de bona fide aktussal megszerzik a NATO bizalmát, a bővítés második szakasza sikeresen lezárulhat 1999-ben. A demokraták és a republikánusok ekkor együtt ünnepelhetik azt, hogy közösen cselekedve hozzájárultak az európai biztonság és szabadság ikerkérdésének sikeres megoldásához. Ők – mi – elvégre jelen vagyunk egy ritka, történelmi lépés büszke pillanatában. Ami a lengyeleket, a magyarokat és a cseheket illeti, olyan biztonsági környezetben fognak tevékenykedni, mely elősegíti demokratikus törekvéseik megvalósulását.
A bővítéspárti koalíció különböző csoportjainak pedig állniuk kell a sarat, nem azért, mert minden részlet kielégítő, hanem azért, mert a koalíció egybentartása létfontosságú. A kételkedők válogathatnak az ellenérvekben: az atlanticisták a NATO felhígítása miatt, a revizionisták amiatt, hogy a balti államok és más országok a „szürke zónában“ maradnak, az oroszbarátok Oroszország demokratikus perspektívái miatt, míg az oroszgyűlölők amiatt, hogy az új tagok felvételére csak 1999-ben kerül sor, de az „alapokmány“ aláírása máris megtörtént – és ezzel Moszkva azonnal közelebb került a NATO-hoz.
Noha szinte mindenkinek meglenne az oka a panaszra, ugyanakkor sok szól amellett is, hogy ne essünk túlzásokba. Az „alapokmány“ mindössze többé-kevésbé szándéknyilatkozat, ám a különböző áramlatok által támogatott bővítést lényegében tényként könyvelhetjük el. A körülményeket figyelembe vévve, a szabadság kiterjesztése védelmében felhozott különféle magyarázatok iránti megértés a Szenátus politikai bölcsességét igényli.
Charles Gati

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi