Agrárgazdaság

Full text search

Agrárgazdaság
Az agrárgazdaság az ország fontos, gondos használat mellett nem elapadó, megújuló természeti erőforrásait hasznosítja, a vidéki települések, különösen a kistelepülések szinte kizárólagos gazdasági bázisa. A vidéki népesség mintegy fele közvetlenül kötődik az agrárgazdasághoz, ez megélhetésének gyakorlatilag egyetlen forrása.
A települések bevételei és az ott élő népesség jövedelme révén településformáló erő, közvetlen természeti kapcsolata pedig nemcsak a talajra, hanem tágabb értelemben az egész természeti és épített környezetre hat. Tartósan devizatermelő ágazat, a fizetési egyensúly megtartásában szerepe alapvető.
Ennek a gazdasági bázisnak alapja a termőföld, ami más erőforráshoz képest bőségesen áll rendelkezésre az ország területéhez és a népesség számához viszonyítva egyaránt.
Az agrárgazdaság és ezen belül a mezőgazdaság üzemi, tulajdoni és termelési struktúrája a szocializmus idején a korábbi időszakhoz képest gyökeresen átalakult. Ebben a folyamatban a legszembetűnőbb a nagyüzemi gazdálkodás általánossá válása volt, számos pozitív és negatív sajátossággal:
– A nagyüzemek területi mérete a többszöri egyesülés (egyesítés) hatására minden régióban fokozatosan növekedett, olyan helyeken is, ahol nem volt bizonyított a nagyobb üzemi méret előnye. Aprófalvas térségekben ez a folyamat viszont azzal járt, hogy a kisebb települések jelentős része elveszítette egyetlen gazdasági bázisát, az egyesüléssel létrejött nagyüzemek fejlesztési erőforrásaikat elsősorban a székhely településre koncentrálták.
A földhasználatban a szántó szerepe „túlértékelt” volt, így ma is szántóként hasznosított sok olyan terület, melyen gazdaságos szántóföldi termelés nem végezhető.
A nagyüzemek termelési szerkezete leegyszerűsödött és uniformizálódott, melyben a tömegtermelés lett meghatározó, a tájtermelés (az egyes tájak adottságaihoz jobban igazodó termelési szerkezet) háttérbe szorult. A termőhelyi adottságok figyelembevétele még a termőhelyre különösen érzékeny kultúrák esetében (gyümölcsfélék, zöldség, szőlő) sem kapott megfelelő szerepet.
A termelési színvonal a nyolcvanas években a legtöbb ágazatban már elérte a világ élvonalába tartozó országok szintjét.
Fokozatosan kialakult a nagyüzemek és háztáji gazdaságok (kisgazdaságok) szoros integrációja, amelybe a nem főfoglalkozású mezőgazdasági termelők (általában a falun élők) is bekapcsolódtak.
A tároló- és feldolgozókapacitások, állattartó telepek térben koncentrálódtak.
Az élelmiszeripar területi elhelyezkedésében és kapacitásának méretezésében csak részben érvényesültek a piaci és a közgazdasági szempontok.
A nagyüzemek nem mezőgazdasági tevékenysége (alaptevékenységen kívüli tevékenység) ellentmondások közepette, de látványosan bővült, ez a tevékenységi kör a jövedelemszerzés igen fontos – a gyengébb adottságú térségekben alapvető – forrása, a vidék iparosításának egyik eszköze volt.
A nagyüzemek a falvakban felvállaltak számos szociális feladatot, továbbá kereskedelmi ellátást és települési infrastruktúra-fejlesztést is. A nagyüzemek „foglalkoztatási kötelezettsége” miatt általában a mezőgazdaságban, de különösen a gyengébb adottságú térségek mezőgazdaságában túlfoglalkoztatottság jelentkezett.
A gazdasági-társadalmi átalakulással, az életszínvonal visszaesésével az agrárgazdaság értékesítési lehetőségei a hazai és a korábbi szocialista piacokon egyaránt romlottak, a termelés jövedelmezősége csökkent, a termelés mennyisége és a termelési színvonal is visszaesett a két évtizeddel korábbi szintre. Az élelmiszeripar és az állami gazdaságok privatizációja, a kárpótlás és a szövetkezetek törvény által előírt átalakulása a négy évtizeden át kialakult (kialakított) üzemi és tulajdoni struktúrát ismét teljesen átalakította. Ez azt is jelenti, hogy a korábbi nagyüzemekre kialakított termelési kapacitások jó része ma kihasználatlan, viszont a létrejött új gazdasági szervezetek és magángazdaságok felszereltsége hiányos, eszközeik korszerűtlenek, elavultak. A mezőgazdasági termelés tartósan alacsony jövedelmezősége és a tőkehiány nem teszi lehetővé a korszerűsítést, az ágazat eszközeinek megújítását. Ezért a regionális sajátosságokat jobban érvényesítő agrárpolitika kialakítását és a szükséges struktúraváltást nagymértékben állami eszközökkel támogatni kell.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi