Víz

Full text search

Víz
A világ szárazföldi vizeinek 13 százaléka Latin-Amerikában és a Karib-térségben található, de eloszlása a régióban igen változó. Számos olyan terület van, amely vízhiánytól szenved, például Mexikó északi, Brazília északkeleti vagy Chile déli része. A térség területének kétharmada a száraz vagy félszáraz zónába tartozik, így Argentína, Chile, Bolívia, Peru, Ecuador, Kolumbia, valamint Brazília északkeleti, illetve Mexikó középső és északi része. Dél-Amerikában mintegy 334 millió hektárt minősítenek félsivatagos, sivatagos vagy szupersivatagos övezetnek. Bizonyos területek félnedvesnek minősülnek, ahol a nedves és száraz évszakok váltakoznak. Más térségekben a hidrológiai körforgás olyan változékony, hogy az elhúzódó szárazságok és a romboló árvizek gyakorlatilag lehetetlenné teszik a mezőgazdasági termelést.
A vízminőség romlása. Az egész térségben gond a vízminőség, az ipari szennyezés, a szemétlerakás, az emberi hulladék miatti eutrofizáció. A vízkészletek fertőzöttek, szinte az egész régióban veszélyesek az egészségre. Aggodalomra ad okot a rossz minőségű ivóvíz, a vizek baktériumfertőzöttsége, magas szervesanyag-tartalma, a vízi eredetű táplálék fertőzöttsége.
Az erdőirtás ugyancsak negatív hatást gyakorol a vízkészletekre, a talajerózió következtében növekszik a hordalék mennyisége a vizekben, ez rontja a vízforrások minőségét, akadályozza a vízierőművek és víztárolók működését.
A térség folyói különféle szennyeződéseknek vannak kitéve, ezek közül a legfontosabb a városi és ipari szennyvíz a nagyvárosok környékén, a bányászathoz és a mezőgazdasági termeléshez felhasznált víz. Ennek következtében a térség vízforrásainak többsége jelenleg kémiai vagy biológiai anyagokkal fertőzött. Kolumbiában számos folyó, köztük a Medellín és a Bogotá biológiai értelemben halottnak minősíthető (a vízből teljes mértékben hiányzik az oxigén). A Sogamosa-völgy, a Magdalena, Dagua és a Nechi folyók vizét a helyi ipar és bányászat szennyezi.
A Karib-tengerbe ömlő folyók nagy mennyiségű mezőgazdasági eredetű szennyeződést szállítanak, világosan bizonyítható a megnövekedett foszfor-, nitrát-, kálium-, DDT- és szervesvegyület-tartalom. E szennyezőanyagokat mindenféle ellenőrzés nélkül eresztik a folyókba. A kokalevelek kokapasztává alakítása erősen szennyezi a Maranon és az Amazonas vizét Bolíviában, Kolumbiában és Peruban.
A szélesebb Karib-térségben számos part menti víztározót a sós tengervíz beáramlása szennyezi, a talajvizek fokozott kiaknázása következtében. Venezuelában például a talajvíztározók túlzott kiaknázása következtében nagyarányú az édesvizek tengervízzel keveredése. Ez pedig korlátozza a talajvíz további felhasználását.
A latin-amerikai, karibi térségben a szárazföldi vizek kulcsfontosságúak a mezőgazdasági termelés szempontjából. Mivel a térség nagy részére jellemző a szárazság és a szezonális vízhiány, a mezőgazdasági termelés jórészt öntözött terülteken, mesterségesen átalakult ökoszisztémákban folyik. Az öntözés súlyos környezetvédelmi problémákat okoz, mégpedig a talaj szikesedését, alkalizációját, a víz szerves és kémiai anyagokkal szennyeződését. A szerves szennyeződések forrása jórészt a városi és a mezőgazdasági-ipari körzetek szennyvize, amelyet öntözésre használnak fel. A kémiai szennyeződés forrásai a hosszú lebomlási idejű növényvédőszerek, valamint az ipari és bányászati szennyvíz.
Vízi erőművek. A térség nagy vízi erőművei, miközben rendkívül fontos szerepet töltenek be az energiatermelésben, a folyók vízrendszereit tavak láncolatává változtatják, mint például a Paraná folyó alsó és felső folyását Brazília, Argentína és Paraguay területén. Ezek a nagy vízi erőművek súlyosan befolyásolják a környezetet, a halak a vízerőművek miatt nem tudnak felúszni a folyókon, a folyókon és a víztárolókban elszaporodnak a lebegű vízinövény-kultúrák. A nagy fejlesztési tervek a térség vízrendszereinek összekötésére, a kontinentális hajózási rendszerek javítására, mint a Hidrovia-terv és a Paraná–Paraguay vízrendszer, jelentős hatást gyakorolnak a térség mocsárvilágára.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi