Városi és ipari környezet

Full text search

Városi és ipari környezet
Az elmúlt két évtizedben Nyugat-Ázsia városai a valaha tapasztalt legradikálisabb átalakuláson mentek keresztül. A városiasodás növekedési aránya 1990 és 1995 között 4,2 százalék volt. A magas növekedési rátához hozzájárult a tömeges migráció a falusi térségekből a városokba. Az elvándorlás oka a falusi szegénység és a mezőgazdasági földek lepusztulása, amely a rossz művelés és a túllegeltetés következménye, s mindezeknek a hátterében a térség népességének erőteljes megnövekedése áll. Becslések szerint a népesség 70 százaléka urbánus övezetekben él. Ez a nem tervezett migráció a városi térségek környezetvédelmi ártalmainak megnövekedéséhez vezetett. A falusi térségekben a termőföldek elhanyagolása ugyanakkor a természeti erőforrások jelentős pusztulásához vezetett.
Történelmileg a városok termékeny földek mellett alakultak ki, amelyek képesek voltak eltartani a városi népességet, a későbbiekben azonban a város ezekre a földekre továbbterjeszkedett. Az elsődlegesen mezőgazdasági művelésre alkalmas földeket ma már utak, épületek borítják, mégpedig éppen olyan térségekben, ahol a termőföld eleve szűkös mennyiségben található.
A térség nagyvárosainak legnyomasztóbb környezetvédelmi problémája a szemét kezelése. A népesség megállíthatatlan növekedésével a szennyvízelvezetés, a csatornázás, a szemét kezelésének infrastruktúrája képtelen lépést tartani, és elkezdődik a környezet leromlása. A szegények tömegesen élnek olyan területeken, ahol nincs megfelelő lakáslehetőség, hiányzik az infrastruktúra, felhalmozódik a szemét, nincs szennyvízelvezetés, s mindez a szennyeződés megnövekedéséhez vezet, súlyosan veszélyeztetve az ott élők egészségét.
Városi légszennyeződés. Az állami kézben lévő vagy állami támogatást élvező ipari létesítményeknek nincs elegendő forrásuk ahhoz, hogy tisztább technológiákra álljanak át. A kereskedelmi protekcionizmus és a környezetvédelmi szabályozás hiánya teszi lehetővé, hogy a régi, erősen szennyező ipar fennmaradhasson. Az elavult járműpark, az alacsony üzemanyag-hatékonyság, az ólmozott benzin, a magas kéntartalmú üzemanyagok felhasználása megsokszorozza a légszennyeződést. Mindennek dacára tapasztalhatók bizonyos változások. Ománban, például, az újonnan települő ipari létesítményeknél már kötelezően figyelembe veszik a környezetvédelmi előírásokat.
Az ipar növekvő szerepet játszik Nyugat-Ázsia társadalmi gazdasági fejlődésében, egyszersmind a térség környezetszennyezésének egyik fő forrása. Az ipar többsége néhány övezetre koncentrálódik a legtöbb országban, és súlyosan veszélyezteti a felszíni és a talajvizek tisztaságát. Az ipari szennyvizek ellenőrizetlen kieresztése, a veszélyes hulladék lerakása, mindenféle előzetes óvintézkedés nélkül, az ipar fejlődésével egyre súlyosabb veszélyt jelent a környezetre.
A toxikus kemikáliák, a veszélyes és sugárzó anyagok lerakása a környezet súlyos pusztulásához vezet. A foszfátipar például különösen veszélyezteti a víztisztaságot, mivel a gyártás során a foszfátot belemossák a vizekbe. A gipsz, a műtrágyagyártás mellékterméke radioaktív elemeket, illetve veszélyes nehézfémeket, például kadmiumot tartalmaz. Jordániában a foszfátmaradványok az ország teljes területének 60 százalékán kimutathatók.
Nem lehet alábecsülni a térség háborús konfliktusai nyomán a területen maradt radioaktív hulladék jelenlétét. A térség nukleáris reaktorainak szivárgása, így a jordániai Daimora reaktoré, súlyos regionális környezeti ártalmakat okozhat.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi