Az OECD-országokban alkalmazott szabályozóeszközök (múlt és jelen)

Full text search

Az OECD-országokban alkalmazott szabályozóeszközök (múlt és jelen)
Az OECD-országokban a környezetpolitikában alapvető eszközként hagyományosan direkt szabályozóeszközöket használtak. A kormányok tipikusan arra hajlottak, hogy a direkt szabályozó eszközöket a monitoringrendszert felhasználva a nem teljesítést szankcionálva használják. Ez a szabályozási forma a parancsolás és ellenőrzés elvén és gyakorlatán alapul.
Az ember–természet-kapcsolatrendszer közvetlen szabályozásának ez a megközelítése főként normákat tartalmaz, figyelembe véve a kibocsátást, a termék- vagy folyamatjellemzőket stb. A közvetlen szabályozás vonatkozhat egyénekre és szervezetekre, üzemekre és felszerelésekre, folyamatokra és termékekre. Ehhez az ellenőrzéshez az alap a törvényhozásnak valamilyen formája. Az előírásokat a szennyezőnek kötelezően teljesítenie kell, a nem teljesítés pedig szankciókat von maga után.
Számos okát sorolhatjuk fel annak, hogy a gyakorlatban a hatóságok miért preferálták és részben preferálják ma is a direkt szabályozóeszközöket.
– Sok adminisztrációban a közgazdászok kisebb fontosságú szerepet játszanak és a hatóságok jobb viszonyban vannak az „utasítás és ellenőrzés” megközelítéssel.
– A gazdasági megközelítést túl „indirektnek” tekintik, mivel az a feltételek megváltoztatására irányul, ahol inkább a szennyező dönt a cselekedeteiről, nem pedig előírásokon keresztül történik a cselekedeteik szabályozása és megzabolázása.
– A környezeti díjakból befolyó jövedelmet túl bizonytalannak tekintik.
– A környezeti díjak mint árnövelők működnek, és így hozzájárulhatnak az inflációhoz.
– A díjaknak negatív elosztó hatásuk lehet, és ez hatással lehet az alacsony jövedelmű csoportokra.
– A direkt szabályozás hatása a környezet minőségére biztosabb és dokumentálhatóbb.
– A direkt szabályozást úgy tekintik, mint „Hagyjátok abba!” politikát, míg a díjakkal való szabályozást úgy is lehet tekinteni, mint ami „jog a szennyezéshez”.
Úgy tűnik, hogy preferálják a direkt szabályozást a vállalatok is, mert:
– feltételezik, hogy tárgyalásokon keresztül nagyobb hatást gyakorolhatnak a szabályozókra és a szabályozásra:
– az új szabályok bevezetése a tárgyalások miatt hosszú időt vesz igénybe, s addig sem kell betartani a szigorúbb előírásokat.
A direkt szabályozás legnyilvánvalóbb előnye, hogy a hatóság hatalmat gyakorolhat a szereplők viselkedése felett (több-kevesebb eredménnyel) a környezeti célok eléréséért. Továbbá, a hatóságoknak gyakorlatuk van a direkt szabályozásban, hasonlóan a többi kormányzati politikai területhez.
Másfelől azonban a túlsúlyos direkt szabályozás rugalmatlan. A szennyezési normák, előírások meghatározott időtartamra szólnak, miközben a szennyeződést csökkentő technológia és a környezeti feltételek állandóan változnak. Az egykor megállapított norma nem bátorítja a szennyezőt arra, hogy rugalmasan reagáljon az új gazdasági és technológiai feltételekre. Az engedélyezési eljárás során a szennyezők közötti csökkentési költségekből adódó különbségeket gyakorta nem veszi figyelembe, és ez a szennyezést csökkentő erőforrások gazdaságilag szuboptimális elosztását okozhatja. Ezek az árnyoldalak ösztönözték a döntéshozókat, hogy számításba vegyék a gazdasági és egyéb rugalmas eszközöket mint alternatívát a direkt szabályozás kiegészítőjeként és a rendszer továbbfejlesztéseként.
Az európai és tágabban az OECD-országok tapasztalatai számos érvet szolgáltattak a gazdasági eszközök előtérbe kerüléséhez. A gazdasági növekedés alacsony szintje, a stagfláció, a nyomás, hogy minimalizálják, sőt, csökkentsék az állami költségvetést, a hetvenes évek második felétől költséghatékonyabb megközelítésekhez vezetett. Ahhoz pedig, hogy a politikai célkitűzéseket elérjék, új pénzügyi források után kellett nézni (az állami költségvetésen kívül), különösen egy viszonylag új terület számára, mint amilyen a környezetpolitika volt.
A társadalmi folyamatok direkt szabályozása, úgy tűnik, elérte hatékonyságának lehetőségi határait, sőt, inkább már alatta van. Mindez általános deregulációhoz vezetett. Ennélfogva az a javaslat, hogy fejlesszék és bevezessék az olyan eszközöket a környezetpolitikába, amelyek elősegítik, hogy a környezeti célkitűzések a szennyezők saját érdekeik legyenek, sikerre számíthatott.
Fontos szempont volt az is, hogy a környezeti díjak valójában emelkedő pénzösszegek voltak a környezetpolitika számára, és ez nyilván hozzájárult a felismeréshez a gazdasági eszközök hasznosságáról.
Az OECD Környezetvédelmi Igazgatóságának legújabb felmérései azt mutatják, hogy az elmúlt öt évben változás következett be a közgazdasági eszközök szerepének megítélésében.
Mind a kormányok, mind a vállalkozók ellenérzései csökkentek és a skandináv országokban már arra is van példa, hogy az adórendszer egészét környezetbarát irányba átalakították.
A piaci eszközök alkalmazását tekintve kicsi volt a változás Franciaországban, Németországban, Olaszországban és Hollandiában, közepes volt Norvégiában, míg nagy mértékű Finnországban, Svédországban és az USA-ban.
Nagy jelentősége volt a közgazdasági, piaci eszközök előrenyomulásában az Amerikai Egyesült Államokban 1989-ben elfogadott és hatását tekintve a kilencvenes években ható új levegőtisztaságvédelem törvénynek. E törvény ugyanis minőségi váltást hozott a közgazdasági eszközök alkalmazásában az USA-ban. Míg az USA ismerkedik az új adókkal, díjakkal, addig az OECD más tagjai, így mindenekelőtt az Európai Unió országai azt vizsgálják, hogyan alkalmazhatják az USA-ban népszerű „piacosítható szennyezési jogok” rendszerét. Ráadásul ezeket a jogokat a melegházgázok csökkentésére, nemzetközi alkalmazásban, országok között gondolják bevezetni. Meg kell jegyezni, hogy az Európai Unió néhány befolyásos államának ellenállása miatt nem sok sikerrel.
Fontos szempont, hogy a környezetpolitika az 1980-as évek végétől egyre inkább a környezeti problémák magasabb szintű (pl. egy kontinensre vagy az egész világra kiterjedő problémák) kezelésére törekszik. Ezen a szinten bizonyára sokkal kisebb hatáskörű az utasítás- és ellenőrzés megközelítése, így a közgazdasági eszközök sokkal érdekesebb lehetőségeket rejtenek magukban.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi