Zajterhelés, zajvédelem

Full text search

Zajterhelés, zajvédelem
Hazai és külföldi felmérések egyértelműen azt bizonyítják, hogy a zaj jelentős mértékben befolyásolja, elsősorban a városi lakosság életminőségét, közérzetét. A WHO 1994-ben egy tanulmányában a 65 decibel feletti környezeti zajt egészségkárosító, mindenekelőtt alvászavaró hatásként értékelte. Más vizsgálatok azt mutatják, hogy az éjszakai nyugalmat már egészen kicsi, akár 30 decibel erősségű zajszint is károsan befolyásolhatja. A zavarási küszöb az egyéni érzékenység mellett a háttérzajtól és a hangfrekvenciától is nagyban függ. A WHO ezért éjszaka folyamatos belső zajra 30 dBA határértéket javasol. Kísérleti eredmények szerint a tartós erős zaj a káros szociálpszichológiai hatás mellett például vérnyomás emelkedést válthat ki. Munkahelyi vizsgálatok szerint nagyobb zajban csökken az emberek teljesítménye és aktivitása. A kisfrekvenciás és impulzív zajok a legbántóbbak.
A környezeti zaj zavaró hatását a felmérések nappal 50-55 decibel körül állapítják meg, és ez az érték éjszaka 5-10 decibellel csökken. Magyarországon a határérték nappal 65, éjszaka 55 decibel.
A hazai települések nagy részén a légszennyezéshez hasonlóan az ipart és a szabadidős tevékenységeket megelőzve elsősorban a közlekedés felelős a zajterhelésért. Ezt bizonyítja, hogy egy pár évvel ezelőtt végzett országos felmérés során a megkérdezettek 65 százaléka a közúti közlekedést nevezte a legzavaróbb zajforrásnak. Kirívóan rossz a helyzet a legforgalmasabb főútvonalak menti egyutcás településeken, és a fővárosban. A zajterhelés pontos mértékéről azonban csak Budapestről vannak folyamatosan mért adatok.
A Közlekedéstudományi Rt. tavaly befejezett, két éven át végzett felmérései alapján a közelmúltban készült el Budapest zajvédelmi térképe. Az adatok egyértelműen igazolják: Budapesten is a közlekedés a legjelentősebb zajforrás. A legmagasabb értékeket a legforgalmasabb bevezető főútvonalak (Budaörsi út, Nagykőrösi út, Soroksári út, az M3-as bevezető szakasza) mentén mérték. Különösen rossza a helyzet a Rákóczi úton és a Kossuth Lajos utcán, ahol éjjel nappal rendszeresen határértékek feletti zajszinteket mérnek. Ezeknek az adatoknak az ismeretében készítették el nemrégiben Budapest középtávú közlekedésfejlesztési tervét, amely a különféle beruházásokat (Munkáskörút, új északi Duna-híd, forgalomcsillapító intézkedések) figyelembevételével 2005-ig a zajterhelés jelentős átalakulásával számol.
Robajszerű, hirtelen fellépő hatása miatt a gépjárműforgalomnál is zavaróbban hat a vasút és a légi közlekedés okozta zaj. Mérések azt igazolják, hogy forgalmasabb vasúti fővonalak mentén nappal 70-72, éjszaka pedig alig csekélyebb 68-70 decibeles zajszintet mérnek. Pályaudvarok közelében ráadásul a hangosbemondók is sok panaszra adnak okot.
A légi közlekedésről 1995-ben lépett hatályba önálló törvény, és az ebben szereplő felhatalmazás alapján szabályoztak egyes környezetvédelmi kérdéseket is. A kormány tavaly a 176/1997 rendeletet alkotott a repülőterek környezetében létesítendő zajgátló védőövezetek kijelölésének, hasznosításának szabályairól. A kormányrendelet a „szennyező fizet” elv alapján a repülőtér üzembentartóját tekinti felelősnek a légi közlekedésből eredő zajterhelésért. Egy szintén 1997-ben született KHVM/KTM együttes miniszteri rendelet a légi közlekedésből eredő zaj csökkentése érdekében elrendelhetővé tesz időszakos és géptípusokra vonatkozó repülőtér-használati korlátozásokat. Előírja a nagy repülőtereken zajmonitor rendszer üzemeltetését, rendelkezik a lakosság tájékoztatásáról. Átveszi a vonatkozó EU-direktívákat, amelyek a tagországok területén fogadható repülőgépek zajbizonyítványát írják elő. A lég forgalom zajhatásának csökkentésére Magyarországon csak a Ferihegyi repülőtér körzetében történtek intézkedések. A két terminál körül zajgátló védőterületeket jelöltek ki, különféle zajvédelmi intézkedéseket foganatosítottak, és a legérzékenyebb körzetekben építési tilalmat rendeltek el. A leszállópályákkal határos települések belterületein passzív akusztikai védelemmel (pl. ablakcserékkel) próbálják a zajhatást csökkenteni. A szovjet csapatok kivonulásával, illetve a honvédségi repülésidők csökkenésével a katonai repülőterek körüli panaszok megoldódtak illetve jelentős mértékben csökkentek. Ezzel párhuzamosan viszont egyes gazdasági vállalkozásban működtetet tcégek kisgépes forgalma az utóbbi időben mind több problémát vet fel.
A közúti közlekedés zajhatásának csökkentésére többféle módszer ismeretes. Sok helyen a főutak mellett zajelnyelő falakkal, zajvédő dombok kialakításával, sín-, illetve vágánycserékkel, macskakő helyett suttogó aszfalt leterítésével illetve önkormányzati támogatással ablakcserékkel, a házak zajszigetelésének a javításával próbálják a jelentős zajhatásnak kitett lakosság életét elviselhetőbbé tenni. Az ipari és a lakossági igényeket kielégítő szolgáltató üzemek a lakosság mintegy 5 százalékát zavarják. A zajvédelmi szabályozás elsősorban a leghangosabb üzemek felügyeletét teszi lehetővé. Az 1984-ben bevezetett zajbírság és a tervszerű hatósági ellenőrzés eredményeként okozta zajpanaszok mérséklésére az elmúlt években többféle intézkedést hoztak. Gyakoribbá váltak az ellenőrzések, a zajszintmérések, a határérték-túllépéseknél szigorították a zajbírságokat.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi