A tizfalusi nép elhelyezkedése, munkaköre, e faluk határai és birtokai.

Full text search

A tizfalusi nép elhelyezkedése, munkaköre, e faluk határai és birtokai.
Az itteni magyar nép főfoglalkozása földmívelés, fakereskedés és szekereskedés; azért a földbirtok csaknem kizárólag a magyarok kezében van, kik a négyfaluban a községeknek térségre lenyuló alsó részében laknak. Itt egy hosszú egyenes útcza vonul el, az ugynevezett Nagy-útcza, mely e nevét jogosan viseli, mert az Bácsfalu nyugati végétől kiindulva egyenes vonalban szeli át mind a négy falut, s közel egy folyó mértföld hosszasággal bir. Ezen fő- és annak mellékútczáiban vannak a csinos magyar templomok, mellettük a feltünöen szép iskolaházak, a nagy fényüzéssel épült községházak, és a lakosoknak városi rendszereséggel sorakozott csinos, tiszta, többnyire kőházai. E főútczának vonalán vannak a vásárterek és minden faluban nagy számban található boltok és kereskedések. Az oláhok a négyfalunak hegyre felnyuló felső részében a magyaroktól elkülönitett negyedekben laknak, az ő lakházaik is többnyire kőből épülvék; de útczáik rendetlenek, szűkek, ide-oda kanyargók. Tökéletesen ilyen viszonyok közt történt az elhelyezkedés a szomszédos más három faluban is.
A lakosok ily elhelyezkedése a dolog természetéből folyik, mert a magyarok mint őslakók, a jobb, kényelmesebb és termékenyebb részt szállták meg, az oláhok mint későbbi jövevények, már csak a fenmaradt hegyoldalokat, az aprómarha-legelésre fenhagyott közhelyet: a pázsintot nyerhették el; e mellett ily elhelyezkedésük foglalkozásaikra is látszik vonatkozni, mert a magyarság a földmívelés teréhez: a térséghez, az oláhok, a nyájaiknak legelőhelyet nyujtó erdőkhöz huzódtak közel. Az oláhok a legujabb időig külső ingatlanokat egyáltalában nem birtak, a földmíveléshez mi hajlamot se mutattak, pásztorkodás volt az ő kedvencz foglalkozásuk; az ujabb időben azonban a gazdagabbak kezdenek a földbirtok iránt előszeretetet mutatni; s mivel a hétfalusi magyarság őseinek barázdáihoz épp oly erősen ragaszkodik mint a székely, földbirtokot csak igen nagy áldozatokkal lehet, s igy is nagyon keveset venni, minek következtében volt eset rá, hogy az oláhok 4–500 fttal fizették holdját a megszerzett szántóföldeknek.
A mívelhető talajnak ily nagy becse, a földnek a népesség arányához mért kevés voltából is származik; alább részletesen ki fogom mutatni, hogy a 23,078 lakossal biró Hétfalunak mily kevés jutott a haza földjéből, vagy jobban mondva, hogy a szászok kapzsisága mily keveset hagyott nekik. Itt bevezetésül fölemlitek egy igen találós hétfalusi népmondát, a magyar nép gunyoros és csipős élczeinek egyikét, mely a szászok foglalását, s kijátszásban mesteri circumspectusságát igen jellemzőleg adja elő:
A midőn a magyarok és szászok a Barczára települtek, s midőn a letelepültek közt a határok kikerekitésének kérdése fölmerült, a hétfalusi magyarok a szomszédos Prázsmár, Hermány, Szent-Péter és Brassóval abban egyeztek meg, hogy a mezőt testvérileg egymásközt ugy osszák fel, hogy egy meghatározott nap reggelén – azon nap hajnalában főzött eledellel – mindkét fél induljon ki, s a hol összetalálkoznak, ott legyen a szászok birtokát a magyarokétól elválasztó határjel. A szászok egy-két rotyantással főtt kásával, a magyarok óra hosszat sült luddal indultak ki, s hol a mezőn találkoztak, határjelt állitván, lakmározni kezdettek. Fölállván pedig a szászok falnagya (biró = falunagy) igy szólt: „Szomszéd magyarok, ti jó emberek vagyok, mi titeket szeretünk s azért főztünk kását, hogy hamarabb elindulhatván, ti ne legyetek kénytelenek messze fáradni.” Mire a magyarok falnagya ekként felelt: „Mi pedig azért sütöttünk ludat, hogy titeket jó szomszédok, mint vendégeinket magyar vendégszeretettel megemberelhessünk.” Ekkor poharaikat összekoczintva a szászok kiálták: Éljen az előrelátás; a magyarok viszonzák: Éljen a vendégszeretet.
Eddig megy a jellemző népmonda s a szászok, a mint akkor a földosztásnál, ugy azután is mindig nyertek az előrelátással, mig a magyarok a vendégszeretet túlságos tiszteletben tartása miatt vesztettek, ugy hogy elkényeztetett vendégeik nemsokára nyakukra nőttek, s az őket testvérileg befogadott őslakók uraikká tették magukat. Nem állitom, hogy a barczasági magyar és szász határok aránytalansága az ezen adomában felhozott okból eredne; de az mindenesetre jellemző vonatkozással van a szászok önző természetére és a magyaroknak rászedetésére, mely a szász községek roppant és a hétfalusiak csekély terjedelmű határaiban jelentkezik. Valójában megfoghatatlan, hogy a Barczaság túlfelén fekvő Hermány, Prázsmár és Szent-Péter nevű szász faluknak határai egészen Hétfalu alá nyulnak át, mint hétfaluban mondják: „a szászok földjei felmásznak a hétfalusiak hátára,” mig a hétfalusiaknak alig maradt egy keskeny kis terület a havasok alján. Az itteni hiány ugyan némileg kárpótolva volt a hétfalusiak roppant havasi birtokai által, melyek még ma is hétfalusi határként vannak összeirva, de a melyeket a brassai szászok – mint fennebb kimutattam – jog- és törvényellenesen, tisztán az ököljog alapján elfoglalták, s igy a szegény hétfalusiak térségi és havasi birtokaikra nézve egyaránt meg vannak röviditve. Hogy a területből, melyet a haza oly bőkezüleg mért volt ki, e haza határait védő népnek mily keveset hagyott meg Brassó telhetetlensége, az legszembeötlőbben ki fog tünni az idemellékelt táblázatos kimutatásból.
Hosszufalu egész területe tesz 29,933976/1600 holdat;
most ebből birtokában van:
szántó1823 hold
kaszáló3754 hold
legelő5250 hold
10, 827 hold.
Brassó elfoglalt 19,106 holdat.
Csernátfalu egész területe tesz 98281198/1600 holdat;
most ebből birtokában van:
szántó5201102/1600 hold
kaszáló és legelő1231 hold
17511102/1600 hold.
Brassó elfoglalt 807696/1600 holdat.
Türkösnek egész területe tesz 39501095/1600 holdat;
most ebből birtokában van:
szántó707 hold
kaszáló, legelő986 hold
1751 hold.
Brassó elfoglalt 12571095/1600 holdat.
Bácsfalu egész területe tesz 6285104/1600 holdat;
most ebből birtokában van:
szántó282 hold
kaszáló, legelő522 hold
804 hold
Brassó elfoglalt 5481104/1600 holdat.
Tatrang egész területe tesz 3661107/1600 holdat;
most ebből birtokában van:
szántó398 hold
kaszáló, legelő1514 hold
erdő514 hold
2426 hold
Brassó elfoglalt 1235104/1600 holdat.
Zajzon egész területe tesz 18,2581406/1600 holdat;
most ebből birtokában van:
szántó200 hold
kaszáló, legelő6186 hold
6386 hold
Brassó elfoglalt 11,8721406/1600 holdat.
Pürkerecz egész területe tesz 2204205/1600 holdat;
most ebből birtokában van:
szántó331 hold
kaszáló, legelő1592 hold
1923 hold
Brassó elfoglalt 281205/1600 holdat.
E szerint Brassó elfoglalt a Hétfalu területéből:
47,3091409/1600 holdat,
künn valót, leginkább erdőt*
Ezen erdők a tömösi szorostól a Bodza szorosig a Barcza térségétől, a haza határszéléig nyulnak.
közhelyekből közel15,478 – holdat
összesen tehát62,7871409/1600 holdat*
Ide nincsen bele számitva a krizbaiak, ujfalviak és apáczaiaktól szintén elfoglalt nagy terjedelmű erőségek, melyek ismét sok ezer holdra mennek.
A hétfalusiak kezén maradt25,8101102/1600 hold
A miből szántó, tehát a földmivelésre alkalmas 42611102/1600 hold.
Mit ha Hétfalu 6038 családjára felosztunk, akkor egy családra jut 1112 1/2  öl szántó, a minek terménye – tekintve, hogy itt havasaljon a talaj nagyon köves és terméketlen – egy negyedévre sem lenne elég a család élelmezésére. A fölmerülő hiányon akként segítettek a szegény hétfalusiak, hogy a szász községeknek egész idáig elrugó határrészeit – melyeket a szászok a távolság miatt mívelni nem tudtak – kivették részibe, vagy bérbe, s nagy munkával felszegve, szántókká alakitották át; de a szászok rendszerint akkor, midőn az ily föld termőképességét a haszonbérlő hétfalusiak szorgalma fokozatosan kifejtette, vagy visszavették, vagy felcsapták a haszonbért, vagy ha részibe volt, a részesedési arányt. E bajon is segitett a hétfalusiak munkaszeretete, ernyedetlen szorgalma, a földbirtokhoz való rendkivüli ragaszkodása és birtokszerzési vágya – a mely e népnél épp oly nagy, mint a velük vérrokon székelyeknél – az által, hogy igyekeztek a brassai szászok által lefoglalt terület helyett pénzen, vásárlások utján szerezni annyit, hogy legalább családjaik élelmét kiteremthessék, s azért nagy pénzáldozatokkal néha mesés árakat fizetve, összevásárolták a szász községeknek az ő határaikkal egybeütköző földjeit és pedig:
 
szántót
Bácsfalu vett a brassai határon
298 holdat
a szentpéteri határon
160 holdat
Türkös vett a brassai határon
300 holdat
a szentpéteri határon
481 holdat
Csernátfalu vett a hermányi határon
65 holdat
Hosszúfalu vett a hermányi határon
400 holdat
Tatrang vett a hermányi határon
228 holdat
a prázsmári határon
93 holdat
Zajzon vett a hermányi határon
148 holdat
a prázsmári határon
24 holdat
Pürkerecz vett a hermányi határon
54 holdat
a prázsmári határon
124 holdat
A Hétfalu 1849 után összesen szerzett
2375 holdat*
A Barcza nyugati oldalán levő magyar faluk szintén sok fekvőséget vásároltak össze a szászoktól, a miről majd azon faluk leirásánál.
 
Ez lassanként, hosszas alkudozások, rábeszélések, s mindig értékfelüli árak fizetésével szerezték meg, s még se tudják teljes tulajdonosi joggal használni, mert bár e vásárlások mind örökösek, bár a megvásárolt földek mind a hétfalusiak nevére vannak telekkönyvezve, saját birtokiveik és adókönyveikbe bevezetve, daczára annak, hogy évtizedek óta minden lehetőt törvényes úton is elkövettek: még se tudták azt kivinni, hogy azokat határaikba – melyekkel közvetlenül egybefüggnek – bekebelezhessék; miből aztán sok hátrány származik, mivel kellőleg pásztorolva nincsenek, s mig még hoszantóbb, az, hogy a midőn aratás után a szászok határai felszabadulnak, a szász községek nem engedik meg, hogy a hétfalusiak ottani saját örökös birtokaikra marháikat ráhajthassák, mivel nekik oly rendszabályuk van, hogy idegen marhának nem szabad határaikra lépni; s igy a hétfalusiak tarlóit a szászok legeltetik le. De a vásárolt területtel együtt is alig termelhetnek a hétfalusiak annyi gabonát, hogy élelmezésüket fedezhessék, sőt igen gyakran maguk is kénytelen gabonát vásárolni, s igy ruha s egyébb szükségleteikre, adó, pap s tanitók fizetésére pénzt fakereskedéssel*, szekereskedéssel, s leginkáb marhatenyésztéssel szereznek; azonban ez is korlátozva van az által, hogy terjedelmes havasi legelőiket Brassó elfoglalván, kénytelen marháik nevezetesen juhaik nagy részét Oláhországban s a szomszéd Székelyföldön kibérelt legelőkön tartani, mert Hétfalu marhaállománya rendkivül nagy, a legujabb conscriptio szerint van a Hétfaluban:
A fakereskedés régen nagyban üzetett, most azonban nagyon meg van szoritva, mert Brassó az erdőket tilalmasba tartja, csak szűkmarkulag szokott az évi használatra, egy-egy kis darabocskát e faluk használatára kimérni.
szarvasmarha 7195 fb
bivaly 388 db
4592 db
sertés2365 db
kecske1470 db
juh3942 db
Azonban itt csak a hazában benn levők vannak számba véve, ez pedig a valódi marhaállománynak csak csekélyebb részét tartalmazza, mert például Hosszúfalunak van itthon 1540 szarvasmarhája, az oláhországi legelőkön 1320 szarvasmarhája, benn az országban 1027 juha, künn Oláhország s más legelőkön szerteszét 118000 darab juha.
Hosszúfaluban levén a legnagyobb juhos gazdák, innen van legtöbb juh künn; de a többi falukból is sok a künnlevő juhok száma, ugy hogy a hétfalusi juhállomány a valóságban megközelitheti a 200,000 darabot.
Marhatenyésztés és földmívelés egyaránt szükséglik azt, hogy a hétfalusiaknak Brassóval oly régóta folytatott perei eldőljenek, s azok igazságos eldöntésével jogtalanul, erőszak útján elfoglalt havasaik visszaadassanak, mert különben a mindinkább szaporodó hétfalusi nép maholnap annyira elszegényedik, hogy itthon meg nem élhetvén, kénytelen lesz kivándorolni, a mint az az utóbbi években kezdetét is vette, s a tömösi szoroson túl eső Pravoda völgyében más is több száz hétfalusi magyar családot találhatunk, melyek itthon megélni nem tudván oda huzódtak, s hol lelkészök nem levén, előbb vallásukat hagyják el s azzal nemzetiségüket is levetkőzik.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi