KÉT KANONOK GYÖNGYÖSY ÉS ALAPY*

Full text search

KÉT KANONOK
GYÖNGYÖSY ÉS ALAPY*
a) Bunyitay kéziratában „öt kanonok” életrajza szerepel, és Gyöngyösy, Alapy kanonokokon kivül még a következők voltak munkatervbe véve:
Szenczy István s az Orsolya-szüzek,
Salamon József és árvaháza,
Gánóczy Antal s történeti müve.
Sajnos, csak az első kettő készülhetett el. Legnagyobb veszteség Gánóczy életrajzának és történetírói munkásságának feldolgozatlanul maradása, mert jeles elődje kritikai értékelésére éppen Bunyitay lett volna leginkább hivatott.
A beteget mindig több szeretettel s nagyobb önfeláldozással ápolják szerettei. Magyarországnak sem voltak soha áldozatkészebb hívei, mint a múlt században. Nem csupán főpapok, főurak.
A váradi káptalan szintén mutatott fel tagjai között oly férfiakat, kik az egyház s a haza oltárára tették le mindenüket, kik nemzetük szeretetének szernt tüzet mintegy örökségképpen hagyták egymásra.
Bakó János váradi prépost, ki a debreceni kegyesrendűek megalapozásával a jövő nemzedékek katolikus érzületéről s műveltségéről gondoskodott, – nem maradt sokáig követők nélkül. Kanonoktársai egymásután, mintegy vetélkedve egymással, siettek az egyház, az emberiség szükségleteinek kielégítésére, sebeinek gyógyítására. Legmeghatóbb pedig az, hogy alkotásaik alapjait egytől-egyig annak a székesegyháznak tövében helyezik el, amelynek áldásaiban részesültek, amelynek ők viszont büszkeségei, koronái.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi