4. BARCASZENTPÉTER

Full text search

4. BARCASZENTPÉTER
1240-ben Mons Sancti Petri néven jelentkezik a forrásokban. (Györffy: Az Árpád-kori). I. 831.; (C. Suciu: Dicţionar istoric.) 1395-ben mons Petri, 1415-ben Petersberg, 1421-ben villa Zenthpeter, 1762-ben Szent Péter. (C. Suciu: i.m; Györffy: i.m. 831.) formában fordul elő.
1240-ben temploma van. A falu neve megőrizte Szent Péter tiszteletére szentelt templomának emlékét. IV. Béla 1240. évi oklevele is Szent Péter egyházat említ, amelyet a cisztercitáknak adományoz. (Documente. XIII. C., I. 319, 416.)
Mivel a falu a német lovagrend alapítása, a templom építési ideje a XIII. század elejére tehető.
1395-ben Miklós a plébános, aki felhatalmazásokat kap az esztergomi érsektől. (Urkundenbuch. III. 135.)
1444-ben Miklós a plébánosa. (Beke: Az erd. egyházmegye. 28, jegyz.) 1454-ben György egyben decretorum licentiatus, plébános és dékán. (Urkundenbuch. V. 462.)
Az eredetileg román kori XIV. századi templom a torony áldozata lett. 1713-ban ugyanis tornya összeomlik s a helyette 1788-ban épített új torony 4 év múlva végigzuhan a templomon és annyira megrongálja, hogy le kellett bontani és újraépíteni.1795-ben épül az új templom és 1817-ben az új torony. Az új templom háromhajós.
A régi templomból az oltár mögött két zárókövet őriznek: az egyiken féldomborműben Szent Péter látható a kulcsokkal, a másikon Agnus Dei. Az előbbi azzal függ össze, hogy a templomot Szent Péter tiszteletére szentelték. (H. Wächner: Kronstädter Heimat. 61.; Orbán: Székelyföld. VI. 443.)
A régi templom emléke továbbá az 1528-ból származó szentélyszék és az 1452-ből való harang „O Rex glorie Jhesu Christe veni cum pace, anno Domini MCCCCLII” felirattal. (Orbán: i.m. VI. 443.) A féldomborművek ruházatának ábrázolása román kori, de a portréformák már gótikusak.
Egy régi leírás szerint a boltozatot tartó oszlopfőkön is domborművek voltak (Komm mit. 1977. 148.) és a bordákat tartó gyámköveken emberfők, kifaragva; kettő a barcasági dékánt és egy apácát, négy pedig a rozsnyói, feketehalmi, földvári és prázsmári grófokat ábrázolta volna.
A középkori templomot falfestmények díszítették, 1401-ből adat van a templomfestésről. (Komm mit. 1977, 148.)
A román kori templomból származik az a díszes, félköríves, hornyolt kőkerettel ellátott ajtó, amelyet másodlagosan egy lakásban helyeztek el.
A templomot a XV. században épült erős várfal veszi körül; csaknem teljesen megmaradt épségben. Kiállta a tatárok l600. és 1658. évi ostromát. Kettős fal biztosította a védelmet, valamint három négyszögű és egy ötszögű torony, s külön kaputorony a bejárat fölött. (Entz G.: Székely templomerődök. 6.)
A várfal északi bástyája kápolnát rejt boltíves mennyezettel és a XIII–XIV. századból származó falfestményekkel. Az egykori kolostorhoz tartozott. A XV. században bástyává építették.
A falfestmények képei: Mária koronázása (ez volt a kápolna titulusa); szentmise, jó cselekedetek által megszabadult lelkek sorozata, korhű szász öltözetben; kezében ostyát tartó pap, melyen Jézus jelképes alakja vehető ki; Szent Mihály a mérleggel; gótikus minuszkulum írás felett a sátánnal küzdő Szent Mihály; Szent István megkövezése; apostolok.
A reformáció előtt temetőkápolna lehetett. (Fabritzius: S. Kirchenburgen. 40.; Komm mit. 1978. 81.; Batthyaneum. II. 150–151.; Göllner: Geschichte der D. in R. 183.)
Középkori tiszta katolikus lakói a reformáció idején lutheránusok lesznek, a templommal együtt. A XVIII. században lutheránus anyaegyház és e század elején is az. (Benkő J.: Transsilvania. II. 208.; Helységnévtár. 1913.)

Lutheránus templom

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi