2. CSÍKDELNE

Full text search

2. CSÍKDELNE
1333-ban Dolna néven jelenik meg a pápai tizedjegyzékben. (Beke: Az erd. egyházmegye. 178.; Documente. XIV. C., III. 164.) 1495-ben Delne formában fordul elő. (C. Suciu: Dicţionar istoric.; Barabás: SZOKL. VIII. 168.)
1333-ban plébániatemploma van, ebben az évben papja, István a pápai tizedjegyzék szerint 3 (vagy 8) banálist fizet, 1334-ben 2 garast, 1334-ben a Sancto Ioanne papja, István 1 garast.
1333-ban a plébániatemplom Delne néven azonos Szent János-templomával, amely Delnétől nyugatra, Csicsó felé áll magányosan, a mező közepén. Keresztelő Szent János nevét viseli. Azt a határrészt, ahol a templom áll, egykor Torda-völgyének nevezték, s itt volt a rég elpusztult Tordafalva.
Csak a templom maradt meg, mint a közeli Delne, Pálfalva és Csicsó közös egyháza. (Vámszer G.: A csíkdelnei Szt. János-templom. 2.)
1591-ből plébánosa nevét is ismerjük: Árkosi Mihály (presbyter templa Joannis). (Beke: Az erd. papnevelde. 115.)
Építési idejét az 1450–1500-as évekre teszik. A korábbi időkből román kori elemeket is őriz, ami természetes, hiszen a fenti adatok szerint az előző század elején már plébániatemploma van. (Banner Z.: Csík.; Entz G. in: Erdélyi Múzeum. 1943. 218.)
Szentélye lényegében megőrizte eredeti formáját: nyolcszögből képzett három oldallal zárul, mennyezete csúcsíves, kőbordákkal, kehely idomú gyámkövekkel, az egyiken olasz lófőpajzzsal. Három boltívzáró kövén olasz pajzs, kis szívszerű tojásformával. Az elsőn kereszt, a másodikon egy alkar, kezében égő gyertyával vagy fenyőtobozzal, a harmadikon négylábú állat (ló vagy farkas) látható (Balogh J.: Az erd. renaissance. 148.; Vámszer G.: i.m. 5.)
A szentély keleti falán befalazott csúcsíves ablak nyomai vehetők ki. Többi, volt csúcsíves ablakait, kivéve a sekrestye kisablakát, körívesekké alakították.
Kőajtókeretei eredetiek: a déli bejárónál a legdíszesebb, a torony alatti és a sekrestye ajtaja egyszerű késő gótikus. (Orbán: Székelyföld. II. 60.; Vámszer G.: i.h.; Endes: Csík, Gyergyó, Kászon. 337.; Entz G. in: Erdélyi Múzeum. 1943. 223. Köpeczi–Sebestyén J.: Régi székely műemlékeink.) Megmaradt – áthelyezve a leckeoldalra – a csavart kötélszegélyű fali szentségfülke, amely a népies gótika képviselője.
A hajó boltozatát 1613-ban (mások szerint 1673-ban) festett kazettás mennyezettel helyettesítették, középen egy Mária-képpel külön keretben. Virágdíszei az erdélyi reneszánsz gyönyörű példái. (Entz G.: i.h.; Kelemen: Művészett. I. 41, 235.; 3. jegyz.)
A templom déli falán a többszörös mészréteg alól falfestményeket tártak fel 1934-ben. Ezek: Krisztus a Golgotán, Máriával és Magdolnával, két sirató asszonnyal; Szent Mihály a pallóssal; Szent Péter a kulcsokkal és Bibliával. Vannak még máshol is nyomok. A régi csíksomlyói kegytemplom homlokzati – XV. századi – festményeinek mintájára készülhetett. (Balogh J. : i.h.)
A zömök torony minden ablaka csúcsíves. Szárnyasoltára, amint dátuma jelzi, 1575-ből származik: Keresztelő Szent János, karácsonyi és pünkösdi, valamint húsvéti ünnepkör képeivel. (Vámszer G.: i.m. 910.; Az Oltár. II. 59.; Balogh J.: i.m. 148.)
Delnén, a falu szélén, egy kis kápolna áll, ez ma a falu rendszeresen használt temploma. A XV. században épült poligon záródású gótikus szentéllyel, csúcsíves diadalívvel és ablakokkal. A XVIII–XIX. század fordulóján bővítik és átalakítják, ablakait lekerekítve. (Endes: i.m. 72, 338.)
Csíkdelne mindvégig katolikus. A XVIII. században katolikus plébánia (Benkő J.: Transsilvania. II. 163.) és a század elején is az. (Helységnévtár. 1913.)

Katolikus templom

A katolikus templom belseje

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi