46. PATAKFALVA

Full text search

46. PATAKFALVA
1333-ban a pápai tizedjegyzék villa Potok néven említi (Beke: Az erd. egyházmegye. 174.; Orbán: Székelyföld. I. 159.), de már 1487-ben Patakfalvaként (C. Suciu: Dicţionar istoric.) szerepel a forrásokban. 1567-ben a regestrum 17 kapuval jegyzi. (SZOKL. II. 220.)
1333-ban plébániatemploma van, ebben az évben papja, Lumbasisu a pápai tizedjegyzék szerint 2 régi banálist fizet (Beke: i. m. 174–175.; Orbán: i. h.; Documente. XIV. C., III. 170.), 1335-ben – Beke szerint – Miklós pap 12 sasos dénárt. (Beke: i. m. 155.)
A régi templom az 1802. évi földrengéskor elpusztul. A falutól délre fekvő Papdomb tetején, a temető szélén állott. Anyagából 1804-ben a faluban új templomot építenek, amikor a régi romjait, megmaradt falait lebontják. (Orbán: i. h.)
Az új templomba szerencsére átmentik a régi templom kapuinak kőkereteit, egyet a templom délnyugati bejáratában, egyet a templom északnyugati oldalán álló torony külső és egyet a belső ajtó nyílásában. Ezek a XVI. század első felének kora gótikus stílusú csúcsíves képviselői. (Dávid L.: A középkori Udvarhelyszék. 239.)
A templom régi helyén kétszer vályozott téglaborda került felszínre, amely már egy későbbi, a XV–XVI. század fordulóján történt építkezés, gótikus boltozás tanúja. (Dávid L.: i. m. 238, 240.)
Egy 1700. évi leltárból az is megállapítható, hogy tornya is volt a régi templomnak.
A középkori templom leltárából fennmaradt egy gótikus kehely, amelynek vésett díszítésében azonban már reneszánsz vonások is megjelennek, s ezért készítésének idejét a XV. század elejére teszik. (Kovács: Magyar ref. templomok. II. 709.; Dávid L.: i. h.)
1664-ben a templom „építéséről” írnak, ami az Ali basa-féle pusztítások következményeinek kijavítására vonatkozhat.
A középkori tiszta katolikus falu a reformáció idején református lesz, templomával együtt.
A XVIII. században református anyaegyház (Benkő J.: Transsilvania. II. 188.), és e század elején is csak református egyháza és temploma van. (Helységnévtár. 1913.)

Református templom

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi