2. BEREKERESZTÚR

Full text search

2. BEREKERESZTÚR
A szent keresztről elnevezett egyházközségek, ill. falvak mind régiek és a szent keresztről elnevezett templomuktól kapták nevüket.
1335-ben a pápai tizedjegyzékben Berechce szerepel, Berekete néven, amelyet Benkő feltételesen Berekeresztúrral azonosít, ami minden bizonnyal igaz lehet, mert más hasonló helységnév nincs a kerületben. Régiségét az is alátámasztja, hogy több falu népének volt központi templomos helye.
1484-ben Keresztúr néven említik. (C. Suciu: Dicţionar istoric.)
Templomának építését a XV. századra teszik. A Református Névkönyv szerint (1903. 6.) 1385-ben épült, tornyával együtt. Bizonyos, hogy már előbb volt templom, amire bizonyíték a pápai tizedjegyzék és az is, hogy a ma álló templom, román kori elemeket őriz, amelyek a korábbi templom részei lehettek. (Entz G.: Székely templomerődök. 3.)
A tizedjegyzékben felvett papja, Péter 1335-ben kétszer is fizet: előbb 32 dénárt, majd 31 dénárt.
Lelkesen ír a templomról Orbán Balázs (Székelyföld. IV. 75.), amelyet Beke is idéz (Az erd. egyházmegye. 168.): „Keresztúrnak érdekes régi temploma van, amely nemcsak építészeti műbecse, de páratlanul szép fekvése miatt is feltűnő, mert a falutól keletre eső, cukorsüveg alakú, a völgy fölé legalább kétszáz lábnyira emelkedő dombnak tetőormát koronázza... Szép fekvéssel összhangzatos műbeccsel találjuk, mert az egyház egyik tisztes emléke az átmeneti korszaknak: s mint ilyen, öt évszázadot átélt tisztes képviselője azon tőlünk oly távol eső múltnak, amidőn Nagy Lajos a magyar trónon ült...”
Ugyancsak Orbán Balázs leírása szerint a templom egyhajós épület, szentélye a nyolcszög három oldalával záródik; a hosszszentély déli oldalán két csúcsíves ablakkal. A hajó déli oldalán is ilyen alakítású és nagyságú csúcsíves ablaka van. Körívesek a hajón látható ablakok (három) és az oldalajtó. Köríves volt a lebontott diadalív is. Ez a lebontás az 1790. évi általános javítás alkalmával történt, amikor az összehasadozott boltíveket kékre festett deszkamennyezettel helyettesítették mind a hajóban, mind a szentélyben. Alján és oszlopain faragott kövek maradtak meg. (Benkő K.: Marosszék. 198.)
A torony alatt a belső kapu csúcsíves, a külső kapu azonban még román kori köríves. A torony boltozott, a második emeleti kórusba nyíló ajtó szintén gótikus.
Entz Géza a homlokzati toronnyal ellátott erődtemplomok közé sorolja. (Erdélyi Múzeum. 1943. 22.) Erre feljogosítja az is, hogy hajdan erős várfallal volt körülvéve (lásd az Orbán Balázs által közölt képet is: IV. 77.) és a torony ablakréseit lőréses védelemre képezték ki.
Oldalfalait egykor al fresco képek díszítették, ami a lehullott vakolat alól itt-ott előtünedezett. (Orbán: i.m. IV. 76.) „Belül négy oldalán régi fala vakolásába vágott nevek látszanak, kettő 1600-ból, egy 1595-ből”, írja Benkő Károly (i.h.).
Az 1900-ban végzett átalakításig még jól látszott a katolikus korból származó oltár helye. (Ref. Névkönyv. 1903. 6.) Ugyancsak abból a korból való harangja is, melynek felirata: „Veni Rex glorie cum pace. S.R.1542.” (Orbán: i.h.) A templom alatt sírbolt van, amelyet 1614-ben a döghalál miatt bezártak. (Benkő K.: i.m. 199.)
A középkorban katolikus közösség volt, mely a reformáció idején református lett és az is maradt mindvégig.
A régi hívekről a helynevek tanúskodnak; a XVI. századból: Akasztófa, Bérc, Cségató, Egerespataka, Kendőföld, Májai ösvény, Nagy mál, Rakottyás, Ropó, Schola mellett, Szénégető, Tekeres körtvély, Torboszlai szeg, Varga erdeje, Verő fél (mind 1579-ből). (SZOKL. VI. 405.); a XIX. századból: Cságató, Csere, Csere oldal, Eperjes, Nagy hegy, Verőfény, Farkas (Benkő K.: i.m. 197.), Képes domb (Orbán: i.m. IV. 77.). Utóbbiról az a hagyomány, hogy a búcsújárók pihenőhelye volt.
A katolikus kornak érdekes emléke volt, hogy templomának a tornyán ott ékeskedett a kereszt még másfél század múltán is, és csak 1712-ben próbálták eltávolítani. (Marosvásárhely Historia Domus. 125.)
Más vallású egyház nem volt soha, noha újabban beköltöztek más vallásúak is.
Már a középkorban tekintélyes egyházközség, mert 7 falu tartozott templomához, mint fília: Kendő, Mája, Márkod, Nyárádmagyaros, Nyárádselye, Székelybere, Torboszló.

A régi református templom
(Orbán Balázs után)

Református templom

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi