A BOLDOGSÁGOS SZŰZ MÁRIÁRÓL NEVEZETT PÁLOS KOLOSTOR

Full text search

A BOLDOGSÁGOS SZŰZ MÁRIÁRÓL NEVEZETT PÁLOS KOLOSTOR
Mind Orbán (i.m. IV. 183.), mind Beke K. (Marosszék. 330.) a kolostortemplom alapítását 1350-re teszi, az Orosz Ferenc által (Annales Eremit. Ordinis S. Pauli. 385.) közölt adatra hivatkozva: „Monas. B.M.V. de Székelháza seu Szentkirály Anno 1350”.
A pálosok okmánygyűjteménye (Gyéressy Béla: Documente Artis Paulinorum. II. 447.) egy 1370-ben kelt oklevélre hivatkozik, mely szerint Tóth János és Bulgár László és testvérei egyöntetű akarattal a remetéknek adták a B. Szűz tiszteletére egy dombon épült kőtemplomot, Szentkirályfalu mellett. Valószínű, hogy az alapítás, illetve építés 1350-ben történik, 1370-ben pedig a pálosok letelepülése.
1372-ben Bulgár László magister egy udvarházat adományoz a remetéknek Szent István király szentegyházának plébánosi kúriája mellett. (Gyéressy: i.h.) Az alapítás után több adományról szóló oklevél ismeretes, melyek között érdekesebbek az alábbi mise-alapítványok:
Tófalvi András 1471-ben, Toldalagi András végrendeletileg örök alapítványt tesz szentmise végzésére a maga, szülei és testvérei üdvösségére. (SZOKL. III. 91–94.)
1497-ben Tófalvi András saját és övéinek üdvösségére biztosítja, hogy a rend perjele és utódai minden szombaton végezzenek szentmisét Mária tiszteletére. (Gyéressy: i.m. 450.)
1498-ban nagyernyei Kali Jakab misealapítványról gondoskodik végrendetileg. (Barabás: SZOKL. VIII. 177.)
Az 1529-ben kelt oklevél szerint a szentiváni Pysky György özvegye, Dorottya úgy végrendelkezik, hogy Unoka nevű birtoka lelke üdvösségéért örök misealapítvány legyen. (Barabás: i.m.) 1448-ban Apafi György özvegye, Anna Ebesfalván végrendeletileg egy ezüsttálcát hagy, hogy majd érte szentmisét végezzenek (missa perpetua). (Urkundenbuch. V. 265.)
A szerzetesek közül néhány név szerint is ismeretes: 1401-ben Miskei Péter perjel (SZOKL. III. 91–94.), 1401-ben frater Vice (Gyéressy: i.m. 448.), 1467-ben frater Vince (SZOKL. III. 118.), 1468-ban „Bonefilli” perjel (akit így nevezett a nép, mert mindenkit ezzel köszöntött) (Orbán: i.m. IV. 183.), 1497-ben pedig Márton perjel (Gyéressy: i.m. 449.)
1520-ban jött Szentkirályra Gyalui Dénes, gyulafehérvári éneklő kanonok, felszentelt argeši püspök és lett perjele a rendháznak. A kolostort javíttatta és bővíttette. „Tekintélyes, buzgó, imádságban kitartó és teljes szentségben töltötte be hivatását mindenki számára példaadó élettel.” (Gyéressy: i.h.) Még Orbán Balázs is nagy elismeréssel ír róla, akit a szerzet évkönyvei Beatus Dyonysius néven említenek (Orbán: i.h.)
1535-ben hal meg és a kolostortemplom kriptájába temetik el. 1535-ben Vechey Antal a perjel. A kolostor és a pálos szerzetesek sorsát a reformációval beállott forradalmi változások pecsételik meg. Erről Nagy Szabó Ferenc krónikája számol be: „Ide által Szentkirály felett... vala egy igen szép kalastrom, ott remete Szt. Pál szerzetén való barátok laknak... Azt Jánoskirály adta volt Baki Pálnak.” (Erd. egyháztört. adatok. I. 71.) 1573-ban Alárd Ferenc szerzi meg cserében.
Egy alkalommal az udvari nép lakmározása közben tüzet fog, leég és pusztán marad. Kövei nagy részét széthordják, ami marad, azt 1620-ban a marosvásárhelyi vár város felőli bástyájába építik be. (uo.)
A jelzett bástya felső párkányán ma is látható három faragott oszlopfő, mely gótikus stílusával jelzi, hogy valóban XIV. századbeli épületből származik.
Orbán Balázs idejében a kolostor alapfalai még láthatók voltak. 1864-ben a föld alatti kripta boltozatának köveit is kiszedték, amikor sok szétszórt csont került felszínre.
A református templom „gyönyörű áttört művű zománcozott ezüst kelyhe, az ötvösség egyik legremekebb és legritkább példánya” feltételezés szerint a kolostorból származik (Orbán: i.m. IV. 186.)
A megszentelt kövek, a kolostor, a lakók emlékét a helynevek is őrzik: Barátok földe, Egyház alja, Klastrom alatt való kút, Pap erdeje, Schola alatt (SZOKL. VI. 408, CVI. sz.), Klastromtető, Klastrompatak (Orbán: i.m. IV. 184.), Gyepüs alj, Hagymás oldal, Középláb, Nyáras kút, Poklóskút (SZOKL. IV. 408.), Kiserdő, Boda mezeje, Gelyen erdeje, Hegytető, Székelypatak, Perzberek, Sziget, Közberek, Marosárok, Várszeg, Főszer, Szádtelek völgye, Kenderes völgye – az 1378–1504 közötti évekből. (Gyéressy: i.m. 447–450.)
Más vallású hívek a XVIII. század közepéig nem szerepelnek, csak reformátusok. A római katolikusok részére 1743-ban Náznánfalva határában kápolnát építenek, Nagyboldogasszony tiszteletére.

Gyámkő a pálos kolostorból

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi