13. DELLŐAPÁTI

Full text search

13. DELLŐAPÁTI
1320-ban jelentkezik először az oklevelekben Apáti néven. (Györffy: Az Árpád-kori. II. 58.; C. Suciu: Dicţionar istoric.) 1330-ban Apáty, 1345-ben Apáthy (C. Suciu: i.m.), 1599-ben Dellő-Apáthi (Kádár: Szolnok-Doboka vm. III. 259.) formában fordul elő.
Hodor állítja, hogy a tatárjárás előtt apátsági monostor volt. Innen kapta nevét. (Hodor: Doboka vm.) Csak bencés kolostor lehetett, mert később is a kolozsmonostori bencés apátság birtoka, amelyért 1402-ben Abaffáy János perel, de az apátság nyeri meg a pert.
Még a tatárjáráskor elpusztulhatott, mert későbbi adat nincs róla.
A reformáció középkori egyházat talál itt. Nem lehet eldönteni, hogy az apátsági templom felújításaként maradt-e fenn, vagy egészen új templom volt. A templom 1600-ig katolikus. A Basta korszakban ez is elpusztul. 1644-ben egykori szentedényeiről (ónpohár, óntányér, harangok) azt jegyzik fel, hogy mind elvesztek.
1697-ben Bánffy György kormányzó és neje, Balog Klára a patak mellett fatemplomot építtetnek, felszerelve szentedényekkel.
1754-ben már csak egy templomhely ismeretes, de nem lehet tudni, hogy a középkori templom helye-e vagy az 1697-ben épített fatemplomé. (Kádár: i.h.)
Egy 1747. évi adatból az derül ki, hogy ekkor legalább egy harangláb áll, mert ebben az évben Lészai László adományából a megfogyatkozott hívek egy harangot kapnak. A harang azonban hamarosan Babucra, majd Szentegyedre kerül. (Kádár: i.h.)
A középkori katolikus lakosság a reformáció idején előbb református, lesz, majd a XVI. század második felében unitárius, a templommal együtt. Iskolájuk is van.
1622-tól, bizonyára a Rákóczi György-féle intézkedések nyomán, itt ismét református egyházközség van. Gyenge egyházközség, mert Kékes filiája. A XVII. század közepén tovább gyengül az Ali basa-féle hadjárat idején, annyira, hogy a maradék hívek a keletiek közé beolvadnak.
A helynevek lakóiról vallanak: 1644-ból Alsó tábla, Felső tábla, Által a forrásnál, Dellő kútja; 1754-ból Felső forduló, Centei út, Ponora, Alsó forduló, Jancsi kútja, Borzási határszél, Várdomb, Bungord. (Kádár: i.m. III. 260–261.)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi