57. MAGYARLÓNA

Full text search

57. MAGYARLÓNA
1298-ban villa Louna néven jelentkezik az oklevelekben. (C. Suciu: Dicţionar istoric.; Györffy: Az Árpád-kori. III. 362.) 1332-ben és 1519-ben Lona, 1652-ben Szász Lona a neve. (C. Suciu: i.m.)
1332-ben plébániatemploma van, ebben az évben papja, János a pápai tizedjegyzék szerint 20 banálist fizet, majd 40 új banálist és 40 dénárt, 1333-ban 7 garast. (Beke: Az erd. egyházmegye. 134.; Documente. XIV. C., III. 145.; Györffy: i.h.)
1288-ban Mikud bán Péter püspöknek adja birtokul a szomszéd Garab-kolostort patronátusi jogával együtt. Egy 1519. évi oklevél szerint is: possesio episcopalis. (Beke: i.m. 134.; Cista Capituli. f.5., p.12.; C. Suciu: i.m.)
A korai püspöki patronátus és az ásatások alapján joggal teszik a templom eredetét az 1300-as évek elejére. (Kovács: Magyar ref. templomok. II. 665.) Ezt erősíti meg a helyi hagyomány és erre utaló egykori, 1652-ből való előneve (szász), ami arra utal, hogy szász telepítés volt. Ennek ideje pedig ezen a tájon legkésőbb a tatárjárás előtt lehetett. (Göllner: Geschichte der D. in R. 29.) A XVII. századtól magyarosodnak el a szászok.
A templom mai formája gótikus, bár „görbe északi falai” egy régi, félköríves ízlésű templom falaira utalnak. (Kelemen: Művészett. I. 81.) Szentélye tiszta gótikus stílust képvisel: a nyolcszög három oldalával záródik, és két ablaka megtartotta régi keskeny csúcsíves formáit és egyszerű kőrácsait. A hajó ablakai félkörívesek, de ezt a későbbi átalakításnak köszönheti. Csúcsíves a diadalív és az eredeti alakjában megmaradt déli kapu is. A diadalív mellett megmaradt egyetlen csonka vállkő és a szentélyzáródás északi támpillére azt árulja el, hogy a szentély eredetileg boltozatos volt.
Jeles értéke a templomnak a hajót egész hosszában és szélességében fedő kazettás mennyezet 120 kazettája, melyből 42 keretdíszítéses, mértani mintákkal, a többi, különösen 72, gazdag virágdíszes változatosságot mutat, közöttük gyengén sikerült állat- és emberalakok bibliai képeivel.
Egyik kazetta felirata korát is jelzi: 1752, diebus Augusti. A legénykarzat feliratából szerzőjét is ismerjük: „Laurentius Umling artifex Claudiacus. Anno Domini 1752, Diebus Augusti.” (Kelemen: i.m. I. 84.)
Tornya új, a XIX. századból. Elődje fatorony volt. Ma is meglévő harangjának korát felirata jelzi: „Cristus, rex. venit. in pace. deus. homo. factus. est. anno Domini MCCCC8II.” (Kelemen: i.m. I. 82.; Ref. Névkönyv. 1871).
A középkori tiszta katolikus falu a reformációig elveszíti szász jellegét és a reformáció során ezért nem marad lutheránus, hanem tovább lép és református lesz, templomával együtt.
A XVIII. században református anyaegyház és e század elején is az. (Benkő J.: Transsilvania. II. 185., még Szász Lunának írva; Helységnévtár. 1913.)

Református templom

Református templom

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi