6. APOLD

Full text search

6. APOLD
1309-ben Apoldia, 1337-ben Apold, 1504-ben Trapoldia, 1532-ben Tarppolden néven jelentkezik az okiratokban. (C. Suciu: Dicţionar istoric:)
1309-ben plébániatemploma van, plébánosa, Miklós több Küküllő menti plébánossal szerepel egy peres ügyben. (Komm mit. 1974. 67.; Documente. XIV. C., I. 94.) 1353-ban plébánosa Péter, aki egyben a kézdi dékánság dékánja is. (Documente. X. 228.)
A mai templom őse XIII. századi román stílusú épület lehetett, melynek emlékét a diadalív és a szentély déli kapuja őrzi. Sík mennyezete volt.
A mai csarnoktemplomot a XV. század végén az erődítések során gótikus ruhába öltöztették. Ekkor téglaboltozatot kapott, mely a magasabb oldalfalakat részben takarja. Ekkor emelték azt a négy oszlopot, amelyek azt a benyomást keltik, mintha háromhajós lenne a templom, pedig csak az eredeti egyhajóst osztották meg oszlopokkal. (Oprescu: Bisericile cetăţi. 172.) A szentély több szöggel záródik, és ablakai csúcsívesek.
Érdekessége, hogy a régi román kori köríves diadalív mellé egy magasabbra nyúló csúcsíves diadalívet is emeltek, mely fölött a válaszfal sokkal magasabb, mint a szentély. Masszív nyugati tornyának két bejárata vezet a hajóba.
A torony alatti előcsarnokban elhelyezett vastag kőlapban az egykori oltárasztal lapját vélik felismerni, főképp a rajta látható ereklyetartó (sepulcrum) alapján. (Komm mit. 1974. 68.)
Szentélyének északi falában Erdély egyik legszebb fali szentségfülkéjét őrzi, csúcsíves díszeivel, melyeknek késő gótikus reliefjeit sajnálatos módon befestették.
A XVI. századtól kettős védőfal vette körül. A belsőnek ma alacsony maradványai állanak.
A várfal főbejáratát erős kaputorony őrizte, délkeleten pedig a „Fehér torony”. Nyugati bástyatornyát lakássá alakították. A déli háromemeletes bástya ma is áll.
Az erődítések idejét az 1504–1507-ből fennmaradt okmányok jelzik, melyek szerint a segesvári széktől adókedvezményt kapott: „Ad structuram ecclesiae et fortaliti”. (Komm mit. 1974. 67.; V. Drăguţ: Arta gotică. 127–128.; Oprescu: i.m. 172–177.)
Aranyozott kelyhe gerezdes cuppakosárral reneszánsz díszítésű. (Balogh J.: Az erd.
renaissance. 150, 330.; Fabritius: S. Kirchenbürgen. 21.) Szentségfülkéje féldomborművel díszített 1500-ból.
Középkori katolikus lakói a reformáció idején lutheránusok lesznek, a templommal együtt.
A XVIII. században lutheránus anyaegyház, és e század elején is az. (Benkő J.: Transsilvania. II. 209.; Helységnévtár. 1913.)
Két középkori harangja van, a kisebb 1554-ből.

Lutheránus templom

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi