Vesselényi

Full text search

Vesselényi. A Wesselényi-családdal, mint a mely a tizennegyedik Wesselényit nyujtotta főispánul vármegyénknek s a mely attól az időtől, hogy I. Wesselényi Ferencz Báthori Istvántól Hadad várát és tartozékait kapta, oly kiválóan fényes vonalat húzott keresztül e vármegye földjén, már az első kötetben körülményesen foglalkoztam. Azóta, 1902 szept. 18-dikán, lepleztük le a nagy Wesselényi szobrát, a melyről egy rajzot is bemutattam. Az ország, a magyar nemzet szíve dobbant meg akkor Zilahon Fadrusz Jánosnak remek alkotása előtt, a ki érczbe öntötte, a mint Wesselényi magához emeli az elnyomott népet, a fajszeretetnek és emberi jogérzetnek, a szabadságszeretetnek és törvénytiszteletnek, egy szóval a magyar ideálnak új oltára előtt, a mint Beőthy Zsolt ünnepi beszédében elnevezte azt, hogy hirdessen a nemzeti kegyelet emelte képe – mint mondá – önbizalmat, rendületlenséget, hazaszeretetet, királyhűséget, törvénytiszteletet és emberszeretetet. – Az Erdélyi Irodalmi Társaság Kolozsvárt 1902 okt. 26-dikán díszűléssel ünnepelte meg ebből az alkalomból a Nagynak emlékét.*
Gróf Kuun Géza elnöki megnyitójában Wesselényi Miklósnak egy el nem mondott beszédét ismertette, a mely egy 1830-diki főrendi gyűlésre készült, majd pedig egy Pozsonyból 1833 jan. 8-dikán Was György gróf barátjához írt levelét mutatta be. A beszéd a magyar nyelv ügyével foglalkozik, szembe szállván a maradi főrendekkel, ostorozván azokat, a kik ellene vannak, hogy az ország hivatalos nyelve a magyar legyen. (Magyar Polgár, 1902. évi 258. szám).

731WESSELÉNYI SZOBRA.
A leleplező ünnep. Háttérben a Vigadó.
732Az E. I. T. különösen az írót domborította ki s eddig alig ismertetett munkáit méltatta.*
* Báró Wesselényi Miklós és munkái czimü tanulmányomat I. Erdélyi Múzeum, XX. kötet. 1903. 4. s köv. füzetek.
E helyt még a nagy Wesselényinek családját kivánom bemutatni.
A családnak legidősebb tagja Miklós, vármegyénknek tizenöt éven át főispánja, a ki Zsibón 1845 decz. 13-dikán született, 28-dikán kereszteltetett. Keresztapák: Deák Ferencz, Klauzál Gábor, Kossuth Lajos, Bezerédi István, Beöthi Ödön, ifj. br. Wesselényi Ferencz, Kelemen Benjamin és Újfalvi Sándor; keresztanyák: ifj. br. Wesselényi Ferenczné, br. Wesselényi Mária és Nagy Lázárné Benedek Rozália. Testvére Béla 1847 május 11-dikén született, 26-dikán kereszteltetett. A keresztapák közt br. Jósika Miklós, br. Kemény Zsigmond, Vörösmarti Mihály s Bajza József neveivel is találkozunk.* Úgy Miklós, mint testvére Béla a kolozsvári evang. református főiskolából jogi és közgazdasági tanulmányaik folytatására Berlinbe mentek, s azután Franczia-, Angol- és Németországban voltak hosszabb tanulmányúton. Hazatérve Miklós Bánfi Ágnest, báró Bánfi Albert leányát vette nőül. Testvérével megosztozván az ősi birtokon, Miklósnak Obrázsa, Kékes és Galacz, a melyhez később a görcsöni uradalmat vette meg, Bélának pedig Zsibó jutott. Miklóst 1888 október 1-sején nevezték ki Szilágy vármegye főispánjává, október 29-dikén iktatták be. A király két ízben tüntette ki. 1898-ban a Lipót-rend lovagkeresztjével és 1902-ben a vaskorona-rend II-dik osztályával. A főispán nemcsak pártfogója a művészetnek és irodalomnak, hanem maga is hivatásos festő és szobrász s ragyogó tehetségű szónok. Szilágy vármegye millennáris közgyűlésen mondott megnyitó beszédével, azután legutóbb ép a nagy Wesselényi szobra leleplezése alkalmával mondott beszédeivel méltán keltett feltünést.
* A zsibói ev. ref. egyház anyakönyve.

733WESSELÉNYI SZORRA AZ ÜNNEPI KOSZORÚKKAL.
7341903 decz. 5-dikén búcsúzott el főispáni székéből. Emlékezetét a vármegye a közgyűlés termében márványtáblával örökítette meg. Gyermekei: Kornélia, férje Almássy Imre gróf, szenttamási birtokos (négy gyermekök van: Dénes, Ilona, Imre és Mária); Helén, Teleky László Gyula gróf neje, hosszúfalvi lakos (gyermekeik: Ádám, Mária és Éva); ifjú Miklós, nejével Paget Ilonával hadadi birtokán lakik; Ferencz, neje Bölöni Jolán; gyermekök Ágnes; István.
Béla országszerte ismeretes sportsman. 1874-ben vette nőül Aubin Fannyt, a kinek nagyobbára Zsibó környékéről gazdag római érem- és régiség-gyűjteménye van. Meghalt 1904 okt. 20-dikán. Gyermekeik: Ilona, Teleky Arthur gróf neje (gyermekeik Béla és Ilona); és Pálma.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi