Föld és népe

Full text search

Föld és népe
Korábbi történetírásunk a hódoltsági táj és népesség iszonyú pusztulását hirdette, s mindezért a törököket tette felelőssé. Ma már tudjuk, hogy sem a táj, sem a népesség nem sérült oly mértékben, amint azt korábban tanultuk, s hogy a pusztulás okai is jóval összetettebbek.
Az újabb kutatások kimutatták, hogy erdeink pusztulásáért a háborús viszonyok mellett, talán még ezeket is megelőzve, legalább annyira felelőssé tehető a korszakunkban tartós konjunktúrának örvendő marhatartás, amely a legelők bővítését kívánta, s ez gyakorta erdeink rovására történt.
Nem szabad azt sem elfelednünk, hogy Felső-Magyarországon épp ekkor lendült fel a bányászat és a kohászat, amihez temérdek faszénre volt szükség, hisz kőszenet Magyarországon csak a 18. század második felétől bányásztak. Természetesen nem hanyagolhatjuk el a hadi jellegű fafelhasználás okozta veszteségeket sem. Ma még felmérni sem tudjuk, hogy a korabeli várépítkezéseknek, a várerődítési munkáknak, a magyar és török hajóépítésnek, az ágyú- és ágyúgolyóöntésnek, a lőporkészítésnek vagy a beszállásolt katonaság tűzifa-felhasználásának mekkora szerepe volt hajdani erdeink megfogyatkozásában.
Ma már azt is tudjuk, hogy a korábban eltúlzott mocsarasodásnak is voltak pozitív oldalai. A folyók ágai és erei, az alacsony gátak, a folyóparti ármentes területek mesterséges átvágásai, az ún. fokok mind azt szolgálták, hogy áradások alkalmával a víz ne rombolva, hanem szétterülve vonuljon le, fölfrissítve így a réteket és kaszálókat. Vizeinkben számos, mára már elfeledett halfajta ficánkolt, állandó és biztos táplálékot biztosítva eleinknek, amelyet bátran fogyaszthattak böjti napokon is.
De nemcsak élelmet, védelmet is adtak a vizek. Gyakran egész falvak népe menekült a hadak vagy az adószedők elől a mocsárvilágba. Ahol a hegyek és sziklák nem biztosították a várak védelmét, ott a vizekhez fordultak eleink. Síkvidéki váraink általában folyók torkolataiban, kanyarulataiban épültek, vagy a közeli folyók, patakok és erek vizét vezették a vár köré ásott árokba, s a nagyobb biztonság kedvéért nem egyszer tudatosan elárasztották a vár környékét. Győr, Tokaj, Szolnok, Gyula és Temesvár, illetve Szigetvár, Kaposvár, Sárvár, Ecsed vagy Tata várait az ilyen vizek óvták.
A 16. század végéig a népesség sem fogyott; ekkor Magyarországon körülbelül ugyanannyi – 3,5 millió – lélek lakott, mint Mátyás idején: a mintegy 120 ezer négyzetkilométernyi kiterjedésű hódoltságban 900 ezren, a királyi Magyarország kb. ugyanekkora területén kétszer ennyien – 1,8 millióan -, az Erdélyi Fejedelemség kb. 60 ezer négyzetkilométernyi területén pedig 700-800 ezren éltek. A nagy pusztulás az ún. "tizenöt éves háború" és a visszafoglaló háborúk számlájára írható. Ekkor sem a hadak, sokkal inkább a háborúkkal együtt járó éhínség és járványok tizedelték meg a lakosságot.
A 16-17. századi Magyarország nem tartozott Európa sűrűn lakott országai közé. Amíg Nyugat-Európa egyes régióiban 30-40 fő élt négyzetkilométerenként, addig a királyi Magyarországon csupán 14, a hódoltságban pedig mindössze 7-8 ember jutott átlagban ugyanekkora területre. A lakosság zöme, majd 80%-a, a mindössze 20-25 házból álló kis falvakban lakott.

Imaszőnyeg

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi