Népköztársaság – Köztársaság

Full text search

Népköztársaság – Köztársaság
A második világháború pusztításából talpra álló ország vezetőinek a köztársaság, a demokrácia jegyében alapított kitüntetései (Magyar Szabadság Érdemrend, Magyar Köztársasági Érdemrend 1946, Magyar Munka Érdemrend, Kossuth-díj, Köztársasági Elnök Elismerésének Koszorúja, Kossuth Érdemrend, 1948) létjogosultsága az államforma népköztársasággá válásával, 1949-től megszűnt.
A szocializmus építésének 40 éve alatt kialakított kitüntetési rendszer formai jellemzője volt, hogy a nemzeti jelképek háttérbe szorításával a munkásmozgalom jelképei – elsősorban az ötágú vörös csillag – láthatók szinte minden elismerési jelen. A vezetők azon törekvése, hogy a rendjelek, kitüntetések adományozása ne lehessen egy szűk réteg kiváltsága, rengetegféle kitüntetés alapításához, azok nagy számú kiosztása pedig egyre nagyobb mérvű devalválódásukhoz vezetett.
A Szocialista Munka Hőse címet, a Magyar Népköztársaság Érdemrendjét, a Munka Vörös Zászló Érdemrendjét, a Munka Érdemrendet, a Vörös Zászló Érdemrendet, a Vörös Csillag Érdemrendet 1953-tól adományozták. A Magyar Népköztársaság Zászlórendje alapítási éve 1956. A Magyar Népköztársaság Kiváló Művésze és Érdemes Művésze címet 1950, a Magyar Népköztársaság Állami Díját 1963 óta osztották ki. 1974-ben Béke és Barátság Érdemrend, 1976-ban Szocialista Magyarországért Érdemrend, 1979-ben a Magyar Népköztársaság Hőse kitüntetés, 1984-ben Április Negyedike Érdemrend, illetve a Magyar Népköztársaság Csillagrendje alapítására került sor.
A Magyar Köztársaság kikiáltása, 1989. október 23. után a pártállam kitüntetéseinek adományozása megszűnt. A kissé megváltozott nevű Magyar Köztársaság Zászlórendje és a Magyar Köztársaság Csillagrendje élt tovább 1991-ig. A Kossuth-díj megmaradt, új alapítás 1990-ben a Széchenyi-díj.
Az Országgyűlés 1991 júliusában törvényt fogadott el a Magyar Köztársaság kitüntetéseiről, ennek keretében a Magyar Köztársasági Érdemrend és Érdemkereszt alapításáról. A magas kitüntetés a nemzet szolgálatában, az ország fejlődésének elősegítésében és az egyetemes emberi értékek gyarapításában kifejtett kimagasló tevékenység elismerését célozza. 1991 októberében a nemzet szolgálatában és a haza szabadságának védelmében szerzett érdemek elismerésére 1956-os Emlékérem és Emléklap alapítására került sor.

1. Csillagkeresztes Dámák Rendje

2. Magyar Királyi Szent István Rend nagykeresztjének csillaga

3. Osztrák császári Vaskorona Rend I. osztálya rendláncon

4. Az 1848-49-es Magyar Katonai Érdemrend I. osztálya

5. Katonai Érdemkereszt gyémántdíszítménnyel

6. Károly Csapatkereszt és a Vitézi jelvény

7. Signum laudis

8. A Magyar Érdemrend Szent Koronával ékesített nagykeresztje

9. Kossuth Érdemrend II. és III. osztálya

10. A Magyar Népköztársaság Zászlórendje

11. Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje

12. 1956-os Emlékérem
M. Á.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi