A paleontológia bárói

Full text search

A paleontológia bárói
E szakma egyik legérdekesebb egyénisége Nopcsa Ferenc báró volt, aki Európa majd minden múzeumának őslénytani gyűjteményét áttanulmányozta, s ezek után úgy döntött, hogy az őshüllőkkel kíván foglalkozni. Többen úgy vélik, hogy ő az ősélettan, vagyis paleofiziológia és az őskórtan, vagyis paleopatológia megalapítója. Nagyobb tanulmányt írt a dinoszauruszokról, amely az általa képviselt ősélettani szemlélet kiindulópontja lett, s amelyben azt igyekezett bizonyítani, hogy ezeknek az állatoknak az óriási méretűre való növekedését az okozta, hogy a növekedést szabályozó hormonukat termelő hipofízis kórosan megnagyobbodott, így jött létre a hormontöbblet, s ez okozta abnormális méretüket.
Nopcsa járt a Balkánon is, s az észak-albán törzseket megismerve könyvet írt néprajzukról, s közel volt ahhoz, hogy még az első világháború előtti időszakban megszerezze az albán trónt. A 20-as években néhány éven át a Földtani Intézet igazgatója volt, később Bécsben telepedett le, s 56 éves korában öngyilkos lett.
Fejérváry Géza Gyula, az ősföldrajz egyetemi magántanára székfoglaló előadását a zoogeográfiáról tartotta. Ezt követően Máltán dolgozott, s fontos kutatási területe volt a származástan is. Ma azt mondhatjuk, hogy kutatásaiban az őslénytan, a származástan és a paleobiológia egyetlen egységet képzett, s ennek szellemében írta meg 1927-ben az "Élet, szerelem, halál. Biológia" című művét.
1923-ban jelent meg egy könyv "Az őslények világa" címmel, négy évre rá egy másik, amelynek címlapján ez állt: "Az ősállatok", s közben megjelent egy harmadik "Az ősember" címmel, majd 1935-ben a negyedik, "Az ősvilági élet". E négy könyv szerzője Lambrecht Kálmán volt, aki a Tanácsköztársaság idején végzett természettudományos szakszerkesztői munkássága miatt hosszú éveken át nem jutott szakmai jellegű munkához, de később a pécsi tudományegyetemen az ősföldrajz témakörben tarthatott előadásokat. O volt a Búvár című nagy sikerű folyóirat szerkesztője is, s számosan idézik a magyar malmokról és tanáráról, Herman Ottóról írt könyvét. Az eltiltása idején egyetlen tudományos támogatója Nopcsa Ferenc báró volt, aki a Földtani Intézet könyvtárosává nevezte ki, s 1934-től a Magyar Nemzeti Múzeum könyvtárát vezethette. Lambrecht Kálmán tehát nemcsak paleontológus volt, hanem a zoológia számos ágával, s tudománytörténettel is foglalkozott, akárcsak fia, Lambrecht Miklós, aki az orvostörténetben és a biológiatörténetben tűnt ki.
A budapesti Tudományegyetemen 1947-től Telegdi-Roth Károly vezette az őslénytani tanszéket, amelynek az azt megelőző három évtizedben nem volt professzora. Ő adja ki 1953-ban az Ősállattan című tankönyvet, s tesz közzé számos alapvető tanulmányt az egri felsőoligocén faunáról, a várpalotai lignittelep miocénkoráról, s kezdi meg az Észak-Bakony korszerű földtani vizsgálatát. Az ő munkássága is igazolja a földtan és az őslénytan együvé tartozását.

Mária Terézia tanulmányi jutalom-érmei a selmeci hallgatóknak
G. I.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi