A villamos energia átvitele

Full text search

A villamos energia átvitele
Továbbra is gondot okozott a villamos energia nagyobb távolságra történő átvitele, elosztásának gyakorlati megoldása. Zipernowsky, Déri és Bláthy e problémát oldotta meg a zártvasmagú transzformátor megalkotásával, s 1885 márciusában kértek erre szabadalmi oltalmat, az "Újítások az indukciós készülékeken villamos áramok transzformálása céljából" címmel beadott szakmai leírásukra alapozva. Valószínűnek látszik, hogy a transzformátor szó a világon először ebben a leírásban olvasható. E transzformátor első nyilvános bemutatkozására ugyancsak az 1885-ös kiállításon került sor, s a már említett generátor mellett a rendszerben 16 ilyen transzformátort építettek be, s ezek az 1400 volt primerfeszültséget 60 voltos szekunder feszültséggé alakították át. A Ganz-gyár száz év alatt nem kevesebb mint 135 ezer transzformátort gyártott és adott el!
Bláthy 1889-ben indukciós watt-óraszámlálót alkotott meg, ami a mai fogyasztásmérő elődje volt, de annak főbb szerkezeti paramétereit megtartották, hiszen az volt a világ első indukciós wattóraszámlálója, s az általa kifejlesztett típust gyártották két évtizeden keresztül.
Kandó Kálmán a vasútvillamosításban ért el alapvető eredményeket, s ő volt a váltakozó áramú, nagy teljesítményű villamos vontatás problémakörének megoldója, tehát azt kutatta, hogyan lehet indukciós motorokat vasúti vontatás céljára felhasználni. Mint említettük, a háromfázisú indukciós motorok gyártásának valamennyi részletét ő dolgozta ki. Korábban, például az USA-ban a nagyvasúti villamos vontatás 600 voltos egyenárammal történt, míg Kandó váltakozó áramú háromfázisú rendszere 3000 volttal működött. (E szisztéma alapján villamosíttatott Olaszországban a Valtellina vasút 1902-ben.
Ezt követően Kandó a fázisváltós rendszer kidolgozásával foglalkozott, s alkotta meg azt a mozdonyát, amely az új elképzelések alapján működött. Azon munkálkodott ugyanis, hogy a közfogyasztású váltakozó áramú rendszert közvetlenül alkalmazza a nagyvasúti villamos vontatásnál. Az általa felfedezett fázisváltó egy olyan nagy pólusú szinkrongép, amely a transzformátor, az egyfázisú szinkronmotor és a többfázisú szinkrongenerátor szerepét egyszerre tölti be.
Eszméinek végső gyakorlati megvalósítása tanítványára, Verebély Lászlóra maradt, s egy évvel Kandó halála után, 1932-ben már Kandó-típusú mozdony közlekedett Budapest és Komárom között. Kandó eszméinek végső megformálásában Bláthy is kivette a részét, s e mozdonyok, szám szerint 32, három évtizeden keresztül működtek a magyarországi vasúthálózatban. Természetesen még számosan voltak, akik ezt az eszmekört vették át és fejlesztették tovább, s akik segítségével más Ganz-mozdonyok is sikert arattak a jelen század technikájában. Kandó nagy érdeme tehát az 50-es periódusú váltakozó áramnak a nagyvasúti villamosítás céljára történő alkalmazása alapelveinek kidolgozása volt, s ezeket az elveket azóta a világ számos országa átvette, s alkalmazta saját vasúthálózatában.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi