Vásárhelyi, Reitter, Kvassay

Full text search

Vásárhelyi, Reitter, Kvassay
Vásárhelyi Pál 1829-től a fentiekben már említett Duna-mappációt vezette, s lényegében ezek ismeretében indult első dunai útjára 1830-ban Széchenyi István, aki műszaki tanácsadójává fogadta Vásárhelyit, míg ő maga mellé vette Hieronymi Ottó Ferencet. 1835-ben tagjává választotta a Magyar Tudományos Akadémia, két évre rá pedig az Országos Építési Igazgatóság első hajózási mérnöke lett. Itteni egyik korai feladata a Hanság lecsapolása volt. Emellett foglalkozott a Lánchíd építési terveivel, pontosabban az ahhoz szükséges Duna-szabályozási problémakörökkel. Legnagyobb jelentőségű munkája a Tisza-szabályozás megszervezése volt, s javasolta, hogy a Tisza medrét 114 átvágással rövidítsék le. Ő lett az 1846-ban megalakult Tiszavölgyi Társulat főmérnöke, de sajnos a munkálatokat már nem ő vezette, mert 1846 tavaszán szívroham következtében elhunyt. A legképzettebb vízépítő mérnökünk volt, akinek terveit, elgondolásait a részletesség, alaposság, pontosság és a realitásérzék jellemezte.
Reitter Ferenc az Országos Építési Igazgatóság egyik mérnöke volt, s nevéhez fűződik a dunai rakodópartok 1850-es években történt megépítése. 1867-ben lett akadémikus, s néhány évre rá a Fővárosi Közmunkák Tanácsa műszaki osztályának vezetője.
Kvassay Jenő, a jeles kultúrmérnök több évtizeden keresztül volt a magyar vízügyi szolgálat vezetője, egyben a Kultúrmérnöki Intézmény megszervezője (1878), az Intézmény 1879 és 1939 között összesen körülbelül 2 millió hektár területen biztosította a korszerű mezőgazdasági termelés feltételeit. Érdekességként említjük meg, hogy 1879-ben rétmester-iskolát állított fel Kassán, amelyet 1889-ben vízmester-iskolává fejlesztett. Később szennyvíztisztító kísérleti állomást hozott létre. Ő volt az 1888-as halászati törvény egyik megalkotója (ezt előzte meg az 1885-ös vízjogi törvény), s ő volt az Országos Vízépítészeti és Talajjavító Hivatal megszervezője is. Emellett az ármentesítési és folyószabályozási munkálatok országos irányítója volt. Megszervezte a Balaton környékének ivóvízellátását. Nevéhez fűződik a csepeli szabad kikötő építésének megkezdése (1910), s nem véletlen, hogy a budapest-csepeli kikötő zárt medencéjének bejárati zsilipjét róla nevezték el. A Duna szabályozásának és a dunai hajóforgalom megszervezésének fáradhatatlan harcosa volt e nagy tudású kultúrmérnök, a vízhasznosítás és vízgazdálkodás legfőbb elveinek magyarországi meghonosítójaként tiszteli őt a szakma.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi