Bécsi javaslattevők

Full text search

Bécsi javaslattevők
Kollár Ádám, a nagy hírű jogtudós 1763-ban vetett papírra egy tudóstársasági tervet, amely ha módosított formában is, de részben megvalósult: a Bécsben 1771-ben megindult "Anzeigen" című folyóirat köré tömörült tudósok ugyanis egyfajta tudóskört alkottak – ennek szervezője valószínűleg Tersztyánszky Dániel levéltáros volt -, s e kör nem bécsi tagjai között találkozhatunk a pozsonyi Windisch Károly és a késmárki Benczúr József nevével is. Maga Benczúr 1770-ben egy nagy tudóstársaság, az ún. Academia Augusta tervét dolgozta ki (ebben helyet kapott volna egy történeti, jogi, közgazdasági és közművelődési szakosztály is), de nem érkezett meg a beindításához szükséges uralkodói engedély.
Egy másik bécsi tudós, a csillagász Hell Miksa 1787-ben természettudományi akadémiát szeretett volna alapítani – mindhiába. A bécsi tervek sorában találkozhatunk a magyar irodalom kiemelkedő személyisége, Bessenyei György Jámbor szándékával is, amelyet bár 1781-ben vetett papírra, az csak kilenc évre rá jelent meg nyomtatásban a nyelvtudós, Révai Miklós jóvoltából.
A bécsi "Anzeigen"-hez hasonlóan Budán is megindult egy fontos folyóirat, a "Merkur von Ungarn", mégpedig 1787-ben Kovachich Márton György jogtudós, jogtörténész, híres forrásközlő jóvoltából. E lap köré is egy tudóskör szerveződött, amelyet egykoron Budai Tudós Magyar Társaságnak kereszteltek el, de hadd ismételjük: ez nem volt egy önálló tudóskör, hanem itt inkább a lapszerkesztőket irányító szakértői csoportról beszélhetünk.
A nagyszombati Tudományegyetem 1777-ben költözött át Budára, néhány évre rá pedig Pestre, s ezen az egyetemen volt a kémia professzora Winterl József Jakab, aki 1784-ben egy természettudós társaság megalakítására tett javaslatot. E kör első ülését 1784 márciusában tartották, sőt a társaság alapszabálya akkor nyomtatásban is megjelent. E kör nem lett hosszú életű, s sajnos az sem, amelyet Winterl és Kitaibel az esztétika egyetemi professzorával, Schediusszal együtt hozott létre 1802-ben. Pedig annak a terve is megjelent, de úgy tűnik, mindez nem volt elég a "boldogsághoz".
Winterl kortársa, Born Ignác lovag viszont nem Pesten, hanem egy másik egyetemvárosban, a bányászati akadémiát működtető Selmecbányán (Szklenón) hozott létre tudóstársaságot 1786-ban, e kör a bányászati ismeretek összegyűjtésére és közreadására szerveződött, s – mint kötetünk más helyén említettük – érdekessége az, hogy ez volt az első ilyen jellegű nemzetközi egyesület.
Még jó néhány rövid életű körről tudunk e korból, gondolunk itt pl. Weszprémi István, Debrecen főorvosa társasági terveire, sőt 1790-91-ben Révai Miklós jóvoltából már a Magyar Tudományos Akadémia első tervrajza is elkészült, s azt az 1825-ös tervezésnél figyelembe is vették.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi