A húsfeldolgozás

Full text search

A húsfeldolgozás
Természetesen a korai századokban is hoztak intézkedéseket az állatvágás higiéniájára vonatkozóan (néhány helyen kimondták, hogy amelyik inas nincs beoltva himlő ellen, az nem szabadítható fel), de a végső megoldást mégiscsak a városok által ellenőrzött munka hozta meg. A 19. században már sok helyütt működött vágóhíd, ezek egy jó része még magánkézben volt, s az úgynevezett közvágóhidak csak a 19. század második felében kezdtek megalakulni. A Budapesti Marhavágóhíd 1872-ben jött létre, Győrött 1877-ben, Miskolcon pedig öt évre rá nyílt meg a városi vágóhíd.
A sertésvágást Budapesten egy másik épületben végezték, s annak új, központi épülete csak 1902-re készült el. Úgy tűnik, hogy helyét nem jelölték ki jól, mert a gyáron belül létesített kútból kevés vizet sikerült kapniuk, s a marhavágóhídról kellett a többit átszivattyúzni. A húsiparon belül kell röviden szólni arról a 13 gyárról is, amelynek a fő profilja a szalámikészítés volt, s köztük említendő Pick Márk neve, aki 1878-ban Szegeden valósította meg e technológiát, valamint Beimel és Herz neve, akik 1888-tól Budapesten dolgoztak, s titkosított eljárásuk terméke a híres Herz-szalámi. Később már csak három szalámigyár maradt versenyben, és az országos termelés 40-40 százalékát Pickék és Herzék adták, a fennmaradó részt pedig a Vidoni-féle debreceni üzem.
A húsipar jelentős ága lett a konzervipar is, és a technikatörténészek véleménye szerint az ilyen jellegű tartósítási technikát egy francia szakember fedezte fel még 1796-ban. Ismertek a Durand-féle 1810-től forrasztással lezárt fémdobozok is, s lényegében ezzel vette kezdetét a konzerválás, hozzátéve még azt az 1852-es felismerést, amely szerint hővel úgy tartósíthatók a konzerválásra szánt anyagok, hogy azokat 100 Celsius-fok feletti hőhatásnak kell kitenni. Akkor készült el tehát az autokláv őse, amelyet 1870 táján modernizáltak. Hogy a hőkezelésre valóban szükség van, arra a híres bakteriológusok, Pasteur és Koch is rámutattak, s az akkori megállapítások máig érvényesek maradtak.
1872-ben alakult meg Rohoncon a Bogdány-féle Első Osztrák-Magyar Rántottlevesanyaggyár. E megnevezésen ma már mosolygunk, de a hadsereg számára a rántott leveshez és a borsóleveshez alapanyagot kellett előállítani, s ezt ők vállalták. Csak mellékesen jegyezzük meg, hogy már a honfoglaló magyarok ismerték azt a technológiát, hogy hogyan kell szárított ételeket előállítani, amelyet a harcosok magukkal vittek, s az üstben felforrósított vízben mintegy újrafőztek. Az ősmagyarok tehát – a tévhittel ellentétben – nem a nyereg alatt puhították a húst, hanem az üstben, s a nyereg alá csak akkor helyeztek nyers húst, ha a nyereg kisebesítette a ló hátát, s ekkor a nyers húst használták gyógyír gyanánt, de ők természetesen "zacskós levest" fogyasztottak Ezt a technológiát újították fel jó ezer évvel később Bogdányék. De alakult más konzervüzem is, amelyre ma már kevesen emlékeznek, ilyen például a Weiss Manfréd Első Magyar Konzerv és Ércárugyár. Azt számosan leírják, hogy Weiss Manfréd vasművet alapított, de annak elődjéről, a konzervgyárról már jóval kevesebben írnak. Kecskeméten Gyümölcs- és Főzelékkonzervkészítő Rt. alakult, másutt pedig más konzervgyárak.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi