A Debreceni Aritmetika

Full text search

A Debreceni Aritmetika
Az első, magyar nyelven megjelent aritmetikakönyvünk az 1577-ben kiadott "Debreceni Aritmetika", teljesebb címe mai helyesírásunk szerint így fest: "Aritmetika, azaz a számvetésnek tudománya, mely az tudós Gemma Frisius számvetéséből magyar nyelvre (ez tudományban gyönyörködöknek hasznára, és hamarább való értelmekre jó móddal) fordíttatott".
Furcsa dolog, de e könyvnek semmi köze Frisius, 1536 táján Antwerpenben megjelent munkájához, hanem egy, a kor szintjén írt s a szokásokhoz "igazított" számtankönyv, prakticista tankönyv. Az ismert szerzőre való hivatkozással valószínűleg a könyv tudományos tekintélyét, s így eladhatóságát próbálták növelni! Úgy tűnik, hogy e kiadvány forrása valamelyik lengyel szakmunka lehetett. A tudománytörténészek szerint az sem véletlen, hogy első magyar nyelvű számtankönyvünk Debrecenben jelent meg, hiszen itt igen élénk kereskedő- s iparosélet folyt, és ez tette szükségessé a könyv kiadását.
Hogyan is épül fel e munka? A számok írása itt az indus-arab módon történik már, s a könyv első része az alapműveleteket mutatja be. Ekkor már csak hat alapműveletet "jegyeztek", éspedig: számlálást, összeadást, kivonást, szorzást, osztást és a haladványt. A szerző ezután még foglalkozik az arányos osztással, a számtani sorral, a hármasszabállyal s hasonló problémakörökkel. A mű második része a számolás régi formáját, s kalkulusokkal (korongokkal) való számolást elemzi. Ezt néhány helyen még ebben az időben is használták.
Számos szöveges feladat olvasható itt, s többségük természetesen a mindennapok matematikájához kapcsolódik. Íme egy: "Vöttem két pénzen nyolc tikmonyt, tizen-két pénzen vallyon hányat vehetőc?". A feladat anélkül is megoldható, hogy tudnánk, mi az a tikmony, de eláruljuk, hogy ez a tyúktojás.
A "Debreceni Aritmetiká"-t 1582-ben újra megjelentették, majd jelentősen átdolgozott formában az ifjabbik Heltai Gáspár adta közre 1591-ben Kolozsvárott. E korai matematikai mű nyelvtörténeti szempontból is jelentős dokumentum, hiszen itt szerepel először magyar kiadványban a latin eredetű 'geometria' szó, illetve ezek a kifejezések: 'plusz', 'mínusz' és még számos szakkifejezés.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi