Nobel-díjasok

Full text search

Nobel-díjasok
A II. világháború utáni nagy emigrációs hullámban került 1946-ban az Egyesült Államokba Békésy György, aki a Harvard, 1966-tól pedig a Hawaii Egyetem professzora volt, s aki – mint ismeretes – 1961-ben biofizikusként kapott orvostudományi Nobel- díjat a fül csigájában létrejövő ingerületek fizikai mechanizmusának felfedezéséért. Az akkor már Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert 1947-ben érkezik az USA-ba, s 1955-ben lesz állampolgárrá. Ugyanebben az évben telepedik le ott a híres kőolajkutató, Bandat Horst, a következő éven pedig Bay Zoltán, aki 1953-ban nyeri el az állampolgárságot, s ő már 1948-ban a George Washington Egyetem tanára volt. (Bay 1993-ban hunyt el, s végrendelete értelmében magyar földben helyezték örök nyugalomra.)
1937-től Angliában élt a fémek kristályrácsában fellelhető hibák nemzetközi hírű kutatója, Orowan Egon, aki 1950-ben az USA-ba települt át, s aki azon kevés magyar tudósok egyike, akit a londoni Royal Society is tagjává választott, s természetesen később a nagy amerikai akadémiák is.
A Hold túlsó oldalán Kármán mellett még több magyarról is elneveztek holdkrátert, köztük említjük az 1958-as év végén az Államokban letelepedő Izsák G. Imre nevét, aki korábban az ELTE tanára volt, s aki a műholdas kísérletek elvégzésében, a pályaszámításokban, a földi gravitációs erőtér pontosításában, s általában az égi mechanika több alapkérdése megoldásában jutott valóban világhírű eredményekhez. Úgy tűnik, hogy Makóról nemcsak a Ford T-modellt megalkotó Galamb József érkezett az Államokba, hanem földije, Pulitzer József is, aki 1867-ben lett amerikai állampolgárrá, s aki 1903-ban a New York-i Columbia Egyetemen újságíróiskolát alapított. Nevét viseli az 1917 óta évente átadásra kerülő, s az amerikai művészeti alkotásokat elismerő díj. Ma már aránylag szerény összeget nyújtanak át e kitüntetéssel együtt, de maga a díj sokkal többet ér, hiszen nyertesének azonnal országos, s nem ritkán nemzetközi hírt szerez, pedig hát ki gondolná, hogy a névadó egy makói fiú, aki kalandvágyból vándorolt ki az Államokba, s jutott el New York lovasezredébe, majd pártolt át később az újságíráshoz, s lett világhírűvé.

Segner kerék. Csak néhány évet dolgozott Magyarországon a turbina világhírűvé lett feltalálója

Tudományos ismeretterjesztő folyóiratunkat 1945-ben még egy Nobel-díjas szerkesztette


Pallérozódnak az elrablásra szánt agyak

Híres magyar tudósok magyar postabélyegeken: Neumann, Kármán, Békésy, Szent-Györgyi, Hevesy, Gábor Dénes
G. I.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi