Enciklopédikus művek

Full text search

Enciklopédikus művek
A jezsuita Szentiványi Márton tollából jelent meg egy enciklopédikus munka az 1600-as évek végén, s annak harmadik kötetében a botanikáról is és az állattanról is szó esik. Művének érdekessége, hogy az számos gyakorlati tanácsot tartalmaz, tehát az állattant összekapcsolja a vadászattal és az állattenyésztéssel is, kitér a mezőgazdaságot sújtó rovarkártevőkre. A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy Szentiványinak pl. a tyúkembrióról szóló fejtegetései kora legmodernebb tudományos színvonalán állnak.
A halászat tudományos vizsgálatában jelentősek azok a megállapítások, amelyek az évtizedeken át Magyarországon élt itáliai tudós, Marsigli enciklopédikus jellegű Duna-monográfiájában találhatók. A 18. század egyik legjelentősebb magyarországi tudományos munkája ez, amelyet Nürnbergben nyomtattak 1726-ban, hat kötetben jelent meg, s a sorozat mintegy kétszáz rézmetszetű illusztrációt tartalmaz. Marsigli e köteteiben a halak mellett a vízimadarakat éppúgy bemutatja, mint a Duna környékén fellelhető emlősállatokat.
Az ország gazdag állatvilágát vetíti elénk az 1729-ben Nagyszombatban megjelent könyvében Turóczy László jezsuita is. Művében szól a medvékről, farkasokról, hiúzokról, menyétekről, bölényekről, s úgy érzi, hogy az országban szinte végtelen számú állatfaj található.
Sok-sok kis megfigyelést igyekezett rendszerezni és a szakemberekkel rendszereztetni Pozsony híres tudósa, Bél Mátyás, aki az 1730-as években megindított országleírásában az egyes megyék faunáját is be kívánta mutatni, végül e nagy műből egykoron nyomtatásban csak öt kötet jelent meg, de mivel maga a kézirat elkészült, napjainkban tervezik a teljes sorozat közreadását. Nagyon fontos hangsúlyoznunk, hogy Bél Mátyás már a specialistákra is kívánt támaszkodni, s nem egymaga akarta összegyűjteni az adatokat a történelmi, földrajzi, családtörténeti, ásványtani, botanikai és állattani fejezetekhez, hanem jó néhány szakembert megkért a gyűjtőmunka elvégzésére.
A 18. században sem volt könnyű még komoly tudományos monográfiát megjelentetni, így a szerzőknek nem kis energiáját kötötte le a szponzorok felkutatása, akik többnyire egy-egy főrangú család tagjai voltak, esetleg egy jó nevű főispán, tehát mindenképpen tudományt kedvelő főúr. Több esetben a főrangú családok sarjainak nevelőit részesítette effajta támogatásban a családfő, s ha az ebben a korszakban megjelent tudományos könyveket kézbe vesszük, akkor már az első ívnegyed valamelyik oldaláról kitűnik, hogy kinek a támogatásával is jelent meg a munka. A támogatók neveit Bél Mátyás könyvében is megtalálhatjuk.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi