Nevüket kórház is őrzi

Full text search

Nevüket kórház is őrzi
A múlt század honi orvoslásában a már említett szakemberek mellett még számos nagy névvel, igazi nemzetközi szintű szaktekintéllyel találkozhatunk, szinte valamennyiük nevét ma egy-egy kórház, s évente átadandó díj, utca, s emlékplakett is őrzi. Gondoljunk csak a szemészet első professzorára, Fabini János Teofilra, vagy Grósz Frigyesre, a nagyváradi szemkórház alapítójára, továbbá a gyermekgyógyászat meghonosítójára, Schoepf-Mérei Ágostra, aki már 1836-ban kidolgozta egy gyermekkórház tervezetét. Mellettük a sebész Balassa János nevét kell kiemelnünk, aki 1843-tól volt Pesten professzor, s akinek csodálatos kezét még Deák Ferenc is megörökítette a maga faragta Balassa-kéz formájában. Toldyhoz hasonló kiváló szervező volt Markusovszky Lajos, Balassa egykori tanársegéde, s ketten együtt vállalták egykoron Görgey fejsebének operálását is, de Markusovszky a szabadságharc bukása után már csak magánpraxist folytathatott, s lett akkor híres szaklapunk, az Orvosi Hetilap elindítója, majd a Magyar Orvosi Könyvkiadó Társulat megalapítója. Az Orvosi Hetilap első száma 1857. június 4-én jelent meg, s abban a korszak valamennyi nagyja publikált, s a laptulajdonost 1867 után a honi orvosképzés és továbbképzés, valamint az egészségügyi reformok megszervezőjeként és meghonosítójaként tisztelték.
A harmadik, hozzájuk kötődő személyiség Lumniczer Sándor volt, aki Bécsben szerzett szülészmesteri diplomát, s a szabadságharcban Görgey törzsorvosa volt, amit csak igen nehezen bocsátottak meg neki. Később ő lett a II. Sebészeti Klinika vezetője, s ez az intézmény azért jelentős, mert Magyarországon itt vált első alkalommal elfogadottá és mindennapossá az antiszepszis.
Mint látható, a magyar orvosok legkiválóbbjai – az említettek mellett Korányi Frigyes is – a szabadságharc aktív részesei voltak, s mellettük említhetjük az akkori országos főápolónőnek, Kossuth Zsuzsannának, valamint a honi elmegyógyászat későbbi megalapítójának, a törzsorvos Babarczi Schwartzer Ferencnek a nevét is. Többségük egy baráti kör tagja volt, amelyik befogadta az azóta mindenki által elismert legnagyobbjukat, Semmelweis Ignácot is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi