A Kelet vándorai

Full text search

A Kelet vándorai
Kőrösi Csoma Sándor 1819 őszén índult útnak, hogy megtalálja az ázsiai magyarok utódait, de a maga elé tűzött célt kénytelen volt megváltoztatni. Viszontagságos útja, valamint W. Moorcroft angol kormánymegbízottal történt szerencsés találkozása nyomán, lámakolostorokban töltött évei során, 1823 és 1830 között a tibeti nyelvészet alapjait rakta le, s készítette el az első tibeti-angol szótárt, s kutatta fel az északi buddhista irodalmat. Két alapműve: nyelvtana és szótára 1834-ben Kalkuttában jelent meg. Már 1830-ban tagjává választotta a Royal Asiatic Society, s három évre rá az 1831-ben megalakult magyar Akadémia is. Szakfolyóiratokban is nagyszámú cikke jelent meg, s egyedülálló munkásságát nagyszámú nyelvész és tibetológus igyekszik teljességében feltárni, immár másfél száz esztendeje.
Ógyalláról jutott el Párizsba Besse János, és került ott barátságba Batsányi Jánossal, majd 1829-től nem kisebb szakemberrel, mint Alexander von Humboldttal utazta be a Kaukázust és Kelet-Indiát. Úti beszámolója egy hazai folyóiratban jelent meg, s könyv formájában franciául is, de az már Párizsban, 1838-ban.
Reguly Antal Zirc szülötte, és elsősorban a magyar és finn nyelv rokonságával foglalkozott. 1843-ban nagy keleti expedícióra indult az Uralhoz, majd az északi vogulok földjére ért, azután a csuvasokhoz látogatott el, s 1846-ban tért vissza Szentpétervárra. 1848-tól idehaza élt, s az Egyetemi Könyvtárt vezette. A még életében kiadott legfontosabb munkája "A dzsungár nép és annak a magyarral állított fajrokonsága" címmel jelent meg a tiszteletére összeállított Reguly-albumban. Hagyatékából adták közre vogul és osztják népköltési gyűjteményét és az osztják hősénekeket, de később a csuvas, cseremisz és más gyűjtései is megjelentek.
Dunaszerdahely szülötte Vámbéry Ármin, aki 1861-től kutatta az őshazát, s a biztonság kedvéért mohamedán dervisnek adva ki magát jutott el nagy nehezen Bokharába, majd később Teheránba. 1864 tavaszán érkezett vissza Pestre, s számos könyvben foglalta össze tapasztalatait, s lett idehaza a török filológia elismert kutatója, egyetemi professzora. Neki is fontos szerepe volt a Magyar Földrajzi Társaság megalapításában. A magyarok eredetéről és nyelvünk múltjáról vallott nézeteit később több ponton is módosították. Vámbéry azt vallotta, hogy a magyar nyelv közelebb áll a török nyelvcsaládhoz, mint a finnugorhoz. Úti beszámolója alapvető földrajzi és néprajzi megállapításokat is tartalmaz.
Tanítványa, Goldziher Ignác Szíriát, Palesztinát és Egyiptomot tanulmányozva lett korának legelismertebb orientalistájává és sémi filológusává, akit tagjává választott a berlini, szentpétervári, göttingai, amszterdami és koppenhágai tudományos akadémia is, s akinek a hazánkban megjelent könyvei között kiemelkedő jelentőségűek az iszlámról írott művei.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi