Világhírűvé lett magyar vegyészek

Full text search

Világhírűvé lett magyar vegyészek
Ami a magyarországi kémia valóban nagyon gyorsan nemzetközivé vált eredményeit illeti, azok sorában első helyre kell tennünk Hevesy György kísérleteit. Ezek közül az első a G. Panethtel elvégzett bécsi kísérlete, melynek során kidolgozták a radioaktív indikáció módszerét, s a világ vegyészei és biokémikusai csak azóta tudják, hogy mire és hogyan használhatják a radioaktív izotópokat. Hevesy e felfedezésével néhány év alatt valóban világhírűvé lett, s ha nem kezdődik el a II. világháború, akkor azt nyilván már jóval korábban komoly kitüntetéssel is elismerték volna, végül is Hevesynek ítélték az 1943-as év Nobel-díját. Nevéhez egy másik fontos, korai publikáció is kötődik: 1920-ban Budapesten Zechmeister Lászlóval közösen – ennek a bizonyos radioaktív indikációs módszernek a segítségével – bebizonyították az atomok intermolekuláris cseréjét, egyben igazolták a világhírű Arrhenius elektrolitos disszociációs elméletét. Ez a tény ma már az egyetemi és a középiskolai tankönyvekben is szerepel. Egy másik, Hevesyhez kötődő felismerés: D. Costerrel együtt, de már Koppenhágában felfedezte a hafnium nevű kémiai elemet. A jelen kötet korábbi fejezetében már szóltunk arról, hogy Müller Ferenc Nagyszebenben 1784-ben felfedezte a tellúrt, s így ez az egyetlen, Magyarországon felfedezett kémiai elem, de mint látható, egy másik magyar tudós, Hevesy nevéhez is fűződik kémiai elem felfedezése, s mivel a periódusos rendszerben jelenleg csak 105 elem neve olvasható, végül is büszkék lehetünk arra, hogy közülük kettőt magyar tudós talált meg. Hevesy nevével még jó néhány helyen találkozhatunk a kémiában: így az izotóphígításos és a röntgen-fluoreszcenciás analitikai módszer kifejlesztésénél és a neutronaktivizációs módszer felismerésénél is.
Egy másik külföldön élt, világhírű magyar tudós, Szilárd Leó nem csak fizikával, de kémiával is foglalkozott, s nevéhez fűződik annak a magkémiai jelenségnek a leírása, amelyet a szakirodalom azóta Szilárd-Chalmers-effektusként emleget. De más magyar kémikusok is jelentős helyet foglalnak el e tudomány históriájában. Gondoljunk csak Polányi Mihályra, a jeles vegyészre, aki már a 20-as évektől Németországban élt, később Angliába települt át, s nevét viseli a gyökök és a molekulák közötti kémiai reakciók aktiválási energiája és a folyamat reakcióhője közötti összefüggés, vagyis a Polányi-szabály. A gázok adszorpciójához kötődik a róla elnevezett adszorpciós potenciál, s fontos összefüggéseket ismert fel Wignerrel és másokkal együtt is. Angliában világhírű tudományfilozófus lett.
Ma a nemzetközi szakirodalomban számosan idézik, ugyanúgy, mint fiát, John Polányit, aki időközben (1986) kémiai Nobel-díjat kapott, igaz, e tényre a hazai közvélemény s a sajtó nemigen figyelt fel. Pedig Polányi János, a Kanadában élő tudós magyarnak vallja magát.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi