A Szigetköz

Full text search

A Szigetköz
Magyarország egyik legszebb, legvadregényesebb – s a bősi vízlépcső okozta veszélyeztetettsége miatt a közfigyelmet mind jobban magára irányító – tája a Duna újabb hordalékkúpján elterülő Szigetköz. Déli határa a kanyargós Mosoni-Duna, északi peremén pedig a Nagy- vagy Öreg-Duna választja el a hordalékkúp másik oldalán kialakult, jóval szélesebb Csallóköztől. Ez utóbbit túlnan a Kis-Duna határolja.
A Dévényi-kapun – a Kis-Kárpátok és a Hainburgi-rög között áttörő – Duna messze az Alpokból temérdek kavicsot hoz magával; a síkságra kiérve azután lerakja hordalékát, miközben ún. alsószakasz-jellegű főága szigeteket, zátonyokat épít. (A laza szerkezetű hordalékkúp sok tucat köbkilométernyi, felbecsülhetetlen értékű, kavics szűrte édesvizet rejt.) A Duna ágai a Szigetközben egészen a múlt század végéig kényük-kedvük szerint vándoroltak, kanyarogtak apránként felépített hordalékkúpjukon, amelyet nagyobb áradásokkor akár teljesen el is boríthattak. 1896-ban aztán – tízévi munkával – elkészültek azok az árvízmentesítő töltések, amelyek a mellékágak jelentős részét elrekesztették a főágtól (csak árvízkor engedtek beléjük vizet); a töltések mögötti területet azóta mentett oldalnak nevezik. A hullámtéren ma még így is vagy jó félezernyi a kisebb-nagyobb, folyvást épülő-pusztuló sziget; ugyanakkor a holtágak lezárásával számos halfaj ívóhelye megszűnt, s a kiegyenesített, nagyobb energiára szert tevő főág – más tényezők mellett – megbontotta a vízrendszer természetes fejlődését.
A hullámtér zegzugos vízivilága és a belső holtágak területe halak, vadak s különleges növények birodalma. A kisebb-nagyobb állatok – a csigáktól, bogaraktól a pockokon, egereken át a rókáig, őzig, vaddisznóig – leggyakrabban árvízkor tűnnek szem elé, amikor (kora tavasszal vagy nyár elején) semmivel sem törődve, futva, úszva, farönkökre vagy kórókra kapaszkodva mentik bőrüket. A vízpartokon, a nádasokban sokféle vízimadár fészkel (a Mosoni-Dunán sokszor egészen Győrig leúszó hattyúk is itt költenek), s a rétihéja vagy a túzok rokona, az igen ritka reznek is fel-felbukkan.
A Szigetköz páratlan növényvilága a folyó évszázados-évezredes ritmusával fonódott össze. Sokszor egészen más fajok élnek a part menti, áradásokhoz szokott nyárasokban, füzesekben, mint beljebb a nedves réteken vagy a néhány méterrel magasabb keményfa-ligeterdőkben. Igazi ritkaságok a védett orchidea-fajok (kosborok, bangók), az íriszek (a szibériai, vagy az alig előforduló fátyolos nőszirom), s egy jégkori maradványfaj, a furcsa nevű posványkakastaréj.
A különleges élővilág, a vízrendszer az embert is régtől fogva vonzotta. Halászok, pákászok telepedtek meg; a nedves talajon sokféle zöldség termett, a pásztorok hatalmas csordákat legeltettek, a Duna forgalmas vízi útján pedig – a gőzhajók megjelenéséig – lapos fenekű, lóvontatta dereglyék közlekedtek. Időről időre azután egy különleges mesterség vándorai is felbukkantak: az aranymosók. A Duna vize az Alpok kőzeteiből származó aranyat lebegteti; az apró aranyszemcséket az aranyászok a homokból, iszapból szitálták.
K. D.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi