A hegységeket vastag tengeri és folyóvízi üledék simítja el

Full text search

A hegységeket vastag tengeri és folyóvízi üledék simítja el
Az óharmadidőszakból az egyre gyérebben lerakódó flisen kívül más üledéket nem ismerünk. Alföldünk jobbára szárazföldi térszín lehetett, amely csak a miocén elején kezdett el süllyedni. Akkor viszont olyan sebességgel s oly mértékben, hogy vannak helyek, ahol az egykori miocén tenger feneke ma hat, sőt hét kilométer mélyen van!
Az aljzat süllyedésével az alsó-miocéntól kezdve egyre növekvő tenger a felső-pannonra valamennyi, még felszínre bukkanó szigetet elöntött. E szigetek nem szokványos szárazulatok, hanem többségükben óriási tűzhányók voltak. Mégpedig azon vulkáni vonulat részei, amelyet a Zalai-dombság mélyétől egészen az Északkeleti-Kárpátok előteréig óriási mennyiségű tufa- és lávaanyagáról azonosítottak s amely a süllyedéssel azóta nemcsak hogy eltemetődött, hanem helyenként maga is vagy négy kilométer mélyre zökkent. A főként riolitos vulkáni kőzetek valamivel idősebbeknek tűnnek, mint a mai Északi-középhegységben. Ez megerősíti azt a feltevést, hogy a tűzhányólánc kialakulása nem mással, mint a Pelso-lemeztöredék alá északról bukó, elvékonyodott európai kéregnek egy korábbi mozgásfázisával hozható kapcsolatba.
A pannonban is folyvást süllyedő medencébe több kilométer vastag üledék rakódott. Éppen az évmilliós üledékképződésnek köszönheti mai síkság voltát az Alföld: fokról fokra kiegyenlítődtek az aljzat szintkülönbségei. A beltó feltöltődésével persze az üledékek is változtak. A mélyebb vizek, illetve az emelkedő hegységkeret felőli folyódelták, deltalejtők üledékeit (agyagmárgákat, homokköveket) utóbb, ahogyan a beltó feltöltődött, mind durvább szemű homok, sőt kavics váltotta fel. Az idősebb, lazább pannon üledékek boltozataiban gyakran gyűlt meg felfelé vándorló kőolaj és földgáz.
Az összezsugorodó Pannon-beltó legtovább éppen az Alföldet fedte. Részmedencéit és a köztük kóborló, keresztrétegzett homokot lerakó vízfolyásokat ún. fluviolakusztrikus rendszer néven ismerjük. E tagolt vízrendszer azután a pleisztocén elején olyan ősi vízhálózatnak adta át a helyét, amely a maitól még merőben eltért. Az Alföld folyóinak irányváltoztatásairól és hordalékkúpjaiknak kialakulásáról már bővebben szóltunk. A Duna, amely először a Dél-Alföldön és nyugati irányból jelent meg, a Visegrádi-szorosba térülve már a Pesti-síkságon lépett az Alföldre; ekkor viszont a pleisztocén végéig még a Duna-Tisza közén folyt keresztül. A Tisza eleinte keletebbre és tiszaháti kanyarja nélkül – az Érmellék vidékén -, ugyanakkor az észak-alföldi és északkeleti-kárpáti folyókat összegyűjtve haladt; csak a pleisztocénban-holocénban, több terület (például a Bodrogköz) megsüllyedésével térült mai irányába. A jégkorban kialakult futóhomok- és löszképződményekről, akárcsak az Alföld rajtuk kívül legfontosabb felszínformáiról, a magas és alacsony ártérről korábban már úgyszintén tettünk említést.

Kevés ősborókásunk egyike a Dráva-mellék nyugati csücskében, a Barcs melletti homokbuckákon maradt meg

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi